Rozporządzenie wykonawcze 2015/824 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 900/2008 ustanawiające metody analizy i inne przepisy techniczne niezbędne do stosowania systemu przywozu niektórych towarów pochodzących z przetwórstwa produktów rolnych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/824
z dnia 27 maja 2015 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 900/2008 ustanawiające metody analizy i inne przepisy techniczne niezbędne do stosowania systemu przywozu niektórych towarów pochodzących z przetwórstwa produktów rolnych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 510/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające zasady handlu niektórymi towarami pochodzącymi z przetwórstwa produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 1216/2009 i (WE) nr 614/2009 1 , w szczególności jego art. 35 ust. 2,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej 2 , w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 900/2008 3 ustanawia się metody analizy niezbędne do obliczania ceł przywozowych dla niektórych przetworzonych produktów rolnych na podstawie ich zawartości tłuszczu mleka, zawartości białka mleka, zawartości skrobi/glukozy oraz zawartości sacharozy/cukru inwertowanego/izoglukozy.

(2) Te metody analizy są stosowane do weryfikacji składu przywożonych przetworzonych produktów rolnych zgłaszanych w zgłoszeniu przywozowym. Element rolny ceł przywozowych jest w wielu przypadkach obliczany na podstawie zgłoszonego składu. Metody analizy są stosowane na próbkach pobranych z przywożonych towarów przez organy celne.

(3) Jeżeli w składzie towarów nie są zgłaszane żadne inne tłuszcze niż tłuszcz mleka, zawartość tłuszczu mleka w przywożonych przetworzonych produktach rolnych oznaczana jest przez ekstrakcję eterem naftowym po hydrolizie kwasem solnym. Jeżeli w składzie towarów zgłaszane są inne tłuszcze niż tłuszcz mleka, zawartość tłuszczu mleka oblicza się na podstawie procentowej zawartości kwasu masłowego, zakładając, że zawartość kwasu masłowego w tłuszczu mleka jest na stałym poziomie. Z dowodów naukowych wynika, że stężenie kwasu masłowego, wyrażonego jako maślan metylu, w tłuszczu mleka wynosi 4 %, w związku z czym w obliczeniach stosuje się współczynnik 25. Badania biegłości oraz wieloletnie doświadczenie wykazały zasadniczą wiarygodność obu metod.

(4) Jednakże z powodu ich procesu produkcyjnego niektóre produkty mleczarskie mogą mieć obniżoną zawartość kwasu masłowego w zawartym w nich tłuszczu mleka. Wspólne Centrum Badawcze Komisji stwierdziło w swoim sprawozdaniu z dnia 13 marca 2015 r. 4 , że obniżenie zawartości kwasu masłowego w tłuszczu mleka występuje w produktach mleczarskich powstających w procesach odtłuszczania, zmaślania lub wytwarzania sera, takich jak mleko odtłuszczone, maślanka i serwatka, oraz w produktach otrzymanych z ich dalszego przetwarzania, takich jak odtłuszczone mleko w proszku, koncentrat białka mleka, izolat białka mleka, maślanka w proszku, słodka serwatka w proszku, kwaśna serwatka w proszku, koncentrat białka serwatkowego i izolat białka serwatkowego Z doświadczeń wynika, że stopień obniżenia zawartości kwasu masłowego w tłuszczu mleka wyizolowanym z tych produktów wynosi ok. 50 %.

(5) Jeżeli te produkty mleczarskie są stosowane do produkcji przetworzonych produktów rolnych, obniżenie zawartości kwasu masłowego ma również miejsce w tłuszczu mleka zawartym w przetworzonych produktach rolnych wytwarzanych na ich bazie. Jeżeli nie dodaje się żadnych innych produktów mleczarskich, taki sam stopień obniżenia odzwierciedlony jest w przetworzonych produktach rolnych.

(6) Wszystkie produkty mleczarskie o obniżonej zawartości kwasu masłowego w zawartym w nich tłuszczu mleka mają niską zawartość tłuszczu mleka i wysoką zawartość białka mleka w ich suchej masie. Średnia zawartość białka mleka w tych produktach jest przeważnie co najmniej osiem razy wyższa niż ich średnia zawartość tłuszczu mleka.

(7) Z powodu obniżenia zawartości kwasu masłowego analizowana zawartość tłuszczu mleka w przetworzonym produkcie rolnym, oznaczona analitycznie stosowaną dotychczas metodą, może być niższa niż zawartość tłuszczu mleka wskazana w zgłoszeniu przywozowym. Może to z kolei skutkować zaklasyfikowaniem do kodu dodatkowego oraz obliczeniem cła przywozowego różniącego się od cła na produkty bez obniżonej zawartości kwasu masłowego.

(8) W większości przypadków pozornie niższa zawartość tłuszczu mleka oznaczona stosowaną dotychczas metodą prowadzi do klasyfikacji do kodu dodatkowego, co skutkuje niższym cłem przywozowym niż cło stosowane w odniesieniu do produktów zawierających taką samą ilość tłuszczu mleka z nieobniżonym kwasem masłowym. Jednakże w niektórych przypadkach pozornie niższa zawartość tłuszczu mleka prowadzi do klasyfikacji do kodu dodatkowego ze znacznie wyższym cłem przywozowym, co skutkuje nieuzasadnionym podwyższeniem tego cła.

(9) Należy zatem wprowadzić alternatywną metodę oznaczania zawartości tłuszczu mleka dla rozpatrywanych przetworzonych produktów rolnych.

(10) Metoda wprowadzona niniejszym rozporządzeniem powinna dotyczyć tylko przetworzonych produktów rolnych o obniżonej zawartości kwasu masłowego, dla których można ustanowić wiarygodną metodę oznaczania zawartości tłuszczu mleka na podstawie istniejących dowodów naukowych. Nowej metody nie należy stosować w odniesieniu do produktów, dla których wyniki stosowanej dotychczas metody analizy są wiarygodne, ani do produktów, dla których nie jest możliwe określenie wiarygodnej metody oznaczania zawartości tłuszczu mleka o tym samym poziomie dokładności i precyzji.

(11) Z dostępnych obecnie dowodów naukowych wynika, że stopień obniżenia zawartości kwasu masłowego można wiarygodnie oznaczyć tylko dla przetworzonych produktów rolnych zawierających 30 % lub więcej białka mleka i mniej niż 6 % tłuszczu mleka. Produkty te są wyłącznie na bazie mleka odtłuszczonego, serwatki, maślanki lub składników mleczarskich z nich wyprodukowanych, bez dodatku innych produktów mleczarskich.

(12) Obniżenie zawartości kwasu masłowego w tłuszczu mleka o 50 % zmniejsza zawartość kwasu masłowego w tłuszczu mleka wyrażonego jako maślan metylu tylko do 2 %, zamiast 4 %. W związku z powyższym w nowej metodzie przy obliczaniu zawartości tłuszczu mleka należy zastosować współczynnik 50 zamiast 25.

(13) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 900/2008.

(14) Aby zapewnić realizację celów, którym służą zmiany wprowadzone niniejszym rozporządzeniem, Komisja powinna ponownie zbadać funkcjonowanie metody analizy wprowadzonej niniejszym rozporządzeniem po upływie odpowiedniego czasu umożliwiającego uzyskanie od państw członkowskich wystarczających informacji na temat stosowania metody. Informacje te powinny być ograniczone jedynie do elementów niezbędnych do oceny funkcjonowania nowej metody, bez nakładania zbędnych obciążeń administracyjnych.

(15) Komitet Kodeksu Celnego nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 900/2008 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 2 pkt 3:
a)
lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) Z zastrzeżeniem przepisów lit. b) i c), zawartość tłuszczu mleka w masie towaru oznacza się przez ekstrakcję eterem naftowym po hydrolizie kwasem solnym.";

b)
dodaje się lit. c) w brzmieniu:

"c) Jeżeli tłuszcze inne niż tłuszcz mleka są również zgłaszane w składzie towarów, w odniesieniu do których pobiera się element rolny, jak określono w części drugiej oraz w załączniku 1 do części trzeciej sekcja I Nomenklatury scalonej, zamieszczonej w załączniku I do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, i które to towary zawierają 30 % lub więcej białka mleka oznaczanego zgodnie z pkt 4 niniejszego artykułu, i mniej niż 6 % tłuszczu mleka, zgodnie z deklaracją zgłaszającego, zamiast procedury określonej w lit. b) stosuje się następującą procedurę:

- procent masy tłuszczów całkowitych w towarze należy oznaczyć tak, jak określono w lit. a),

- do celów oznaczenia zawartości tłuszczu mleka należy zastosować metodę opartą na ekstrakcji eterem naftowym, poprzedzoną hydrolizą kwasem solnym, a następnie wykonać chromatografię gazową estrów metylowych kwasów tłuszczowych. Jeśli wykryje się obecność tłuszczów mleka, należy obliczyć jego stosunek procentowy przez pomnożenie procentowej zawartości maślanu metylu przez 50, mnożąc wynik przez procent masy tłuszczów całkowitych w towarze i dzieląc go przez 100.";

2)
dodaje się art. 4a w brzmieniu:

"Artykuł 4a

1. Do dnia 17 grudnia 2017 r. państwa członkowskie przekazują Komisji informacje o wynikach analizy przeprowadzonej zgodnie z procedurami przewidzianymi w art. 2 pkt 3) i art. 2 pkt 4), w odniesieniu do towarów o zawartości białka mleka 30 % lub więcej, określonej zgodnie z art. 2 pkt 4), i zgłoszonych organom celnym między dniem 17 czerwca 2015 r. a dniem 17 czerwca 2017 r.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, przekazywane są w formie elektronicznej i obejmują:

a) datę przyjęcia zgłoszenia celnego;

b) ilość towarów;

c) klasyfikację taryfową towarów;

d) zgłoszony kod dodatkowy oraz - dla towarów, do których zastosowano metodę analizy ustanowioną w art. 2 pkt 3 lit. c) - kod dodatkowy mający zastosowanie na podstawie wyników tej metody;

e) zawartość białka mleka oznaczoną metodą analizy, o której mowa w art. 2 pkt 4;

f) wskazanie metody analizy zastosowanej do oznaczania zawartości tłuszczu mleka zgodnie z art. 2 pkt 3;

g) całkowitą zawartość tłuszczu oznaczoną metodą analizy, o której mowa w art. 2 pkt 3 lit. a);

h) zawartość tłuszczu mleka oznaczoną jedną z metod analizy, o których mowa w art. 2 pkt 3;

i) w stosownych przypadkach, rodzaj tłuszczu innego niż tłuszcz mleka zawartego w przetworzonym produkcie rolnym.

3. Na podstawie informacji otrzymanych od państw członkowskich zgodnie z ust. 1 i 2 Komisja przedkłada państwom członkowskim sprawozdanie z funkcjonowania procedury przewidzianej w art. 2 pkt 3 lit. c). Komisja przedkłada to sprawozdanie do dnia 17 czerwca 2018 r.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 maja 2015 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 150 z 20.5.2014, s. 1.
2 Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 900/2008 z dnia 16 września 2008 r. ustanawiające metody analizy i inne przepisy techniczne niezbędne do stosowania systemu przywozu niektórych towarów pochodzących z przetwórstwa produktów rolnych (Dz.U. L 248 z 17.9.2008, s. 8).
4 Sprawozdanie Wspólnego Centrum Badawczego Komisji z dnia 13 marca 2015 r. "Technical analysis of anomalies in respect of the test set out in point (b) of Article 2(3) of Regulation (EC) No 900/2008 for the determination of milk fat content in processed agricultural products for the purpose of establishing import duties, when fats other than milk fats are present" [Analiza techniczna anomalii w badaniu, o którym mowa w art. 2 ust. 3 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 900/2008, mającym na celu oznaczenie zawartości tłuszczu mleka w przetworzonych produktach rolnych na potrzeby ustalenia ceł przywozowych w przypadku obecności tłuszczów innych niż tłuszcz mleka] (ISBN 978-92-79-45593-3, ISSN 1831-9424, DOI 10.2787/781672, EUR 27105, OPOCE LA-NA-27105-EN-N).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.130.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2015/824 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 900/2008 ustanawiające metody analizy i inne przepisy techniczne niezbędne do stosowania systemu przywozu niektórych towarów pochodzących z przetwórstwa produktów rolnych
Data aktu: 27/05/2015
Data ogłoszenia: 28/05/2015
Data wejścia w życie: 17/06/2015