(Odesłanie prejudycjalne - Konkurencja - Artykuł 101 TFUE - Dyrektywa 2014/104/UE - Powództwa o odszkodowanie za naruszenia prawa konkurencji - Artykuł 2 pkt 4 - Pojęcie "powództwa o odszkodowanie" - Artykuł 3 ust. 1 - Prawo do pełnego odszkodowania z tytułu poniesionej szkody - Cesja wierzytelności odszkodowawczych na rzecz podmiotu świadczącego usługi prawne - Prawo krajowe sprzeciwiające się uznaniu legitymacji procesowej takiego usługodawcy do zbiorowego odzyskiwania tych wierzytelności - Artykuł 4 - Zasada skuteczności - Artykuł 47 akapit pierwszy Karty praw podstawowych Unii Europejskiej - Prawo do skutecznej ochrony sądowej)
(C/2025/1619)
Język postępowania: niemiecki
(Dz.U.UE C z dnia 24 marca 2025 r.)
Sąd odsyłający
Landgericht Dortmund
Strony w postępowaniu głównym
Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: ASG 2 Ausgleichsgesellschaft für die Sägeindustrie NordrheinWestfalen GmbH
Druga strona postępowania: Land Nordrhein-Westfalen
przy udziale: Otto Fuchs Beteiligungen KG, Bundeskartellamt
Sentencja
Artykuł 101 TFUE w związku z art. 2 pkt 4, art. 3 ust. 1 i art. 4 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/104/UE z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji państw członkowskich i Unii Europejskiej, objęte przepisami prawa krajowego, a także art. 47 akapit pierwszy Karty praw podstawowych Unii Europejskiej,
należy interpretować w ten sposób, że:
stoją one na przeszkodzie wykładni uregulowań krajowych, która skutkuje uniemożliwieniem osobom, które - jak twierdzą - poniosły szkodę w wyniku naruszenia prawa konkurencji, cesji ich praw do odszkodowania na rzecz podmiotu świadczącego usługi prawne, tak aby ów podmiot mógł dochodzić tych praw zbiorczo, w ramach powództwa o odszkodowanie, które nie jest następstwem ostatecznego i wiążącego rozstrzygnięcia organu ochrony konkurencji stwierdzającego takie naruszenie, w szczególności w odniesieniu do ustalenia okoliczności faktycznych, jeżeli
- prawo krajowe nie przewiduje żadnej innej możliwości łączenia indywidualnych roszczeń tych poszkodowanych osób, która mogłaby zapewnić skuteczne wykonywanie tych praw do odszkodowania, oraz
- wniesienie indywidualnego powództwa o odszkodowanie okazuje się, w świetle wszystkich okoliczności danej sprawy, niemożliwe lub nadmiernie utrudnione dla tych osób, co w konsekwencji pozbawia je ich prawa do skutecznej ochrony sądowej.
W braku możliwości dokonania wykładni tych uregulowań krajowych w sposób zgodny z wymogami prawa Unii te przepisy prawa Unii nakładają na sąd krajowy obowiązek odstąpienia od stosowania wspomnianych uregulowań krajowych.
Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.
04.04.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.
04.04.2025Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.
01.04.20251 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.
01.04.2025Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.1619 |
Rodzaj: | Wyrok |
Tytuł: | Sprawa C-253/23, ASG 2: Wyrok Trybunału (wielka izba) z dnia 28 stycznia 2025 r. - ASG 2 Ausgleichsgesellschaft für die Sägeindustrie Nordrhein-Westfalen GmbH v. Land Nordrhein-Westfalen |
Data aktu: | 28/01/2025 |
Data ogłoszenia: | 24/03/2025 |