(Sprawa C-528/24, Boothnesse 1 )(C/2024/6411)
Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 4 listopada 2024 r.)
Sąd odsyłający
Supreme Court
Strony w postępowaniu głównym
Strona wnosząca apelację: LQ, NT i RM
Druga strona postępowania: Minister for Justice and Equality
Pytania prejudycjalne
1) Czy postanowienia tytułu VII [części trzeciej] umowy o handlu i współpracy 2 [UHW] dotyczące "przekazania" mają zastosowanie wyłącznie do ścigania karnego i/lub kar pozbawienia wolności/środków zabezpieczających wymierzonych lub zastosowanych w związku z czynami zabronionymi w rozumieniu prawa karnego?
2) Czy w art. 625 ust. 2 UHW, który przewiduje, że z wyjątkiem przypadków objętych art. 625 ust. 1 i 3 "osoba przekazana nie może być ścigana, skazana ani w inny sposób pozbawiona wolności za przestępstwo popełnione przed jej przekazaniem, inne niż to, za które została przekazana", pojęcie "przestępstwa" 1) oznacza czyn zabroniony w rozumieniu prawa karnego państwa wydającego nakaz, 2) oznacza czyn zabroniony w rozumieniu prawa karnego państwa wykonującego nakaz, czy też 3) ma autonomiczne znaczenie w prawie Unii?
3) Jeżeli pojęcie "przestępstwa" zawarte w art. 625 ust. 2 UHW ma tego rodzaju autonomiczne znaczenie, jakie są kryteria pozwalające na ustalenie, co stanowi takie "przestępstwo"?
4) Czy w tym kontekście znaczenie mają art. 47, 48, 49 i 50 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, które odnoszą się do "skutecznego środka prawnego/dostępu do bezstronnego sądu" (art. 47), "oskarżonego" (art. 48), "czynu zabronionego pod groźbą kary" (art. 49) oraz "postępowania karnego za [...] czyn zabroniony pod groźbą kary" (art. 50), i/lub art. 6 i 13 europejskiej Konwencji praw człowieka, które odnoszą się do "każdego oskarżenia [.] w sprawie karnej" i "skutecznego środka odwoławczego"?
5) Czy art. 625 ust. 2 UHW stoi na przeszkodzie przekazaniu, w sytuacji gdy dana osoba została skazana na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności za znieważenie sądu, ale o przekazanie nie zwrócono się w celu wykonania tej kary, ponieważ prawo państwa wydającego nakaz kwalifikuje to znieważenie sądu jako znieważenie w wymiarze cywilnym i nie uznaje go za czyn zabroniony w rozumieniu prawa karnego ani za sprawę karną?