Sprawa C-250/24: Skarga wniesiona w dniu 10 kwietnia 2024 r. - Komisja Europejska/Królestwo Hiszpanii

Skarga wniesiona w dniu 10 kwietnia 2024 r. - Komisja Europejska/Królestwo Hiszpanii
(Sprawa C-250/24)

(C/2024/3449)

Język postępowania: hiszpański

(Dz.U.UE C z dnia 10 czerwca 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: J.L. Buendía Sierra i P. Messina, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Królestwo Hiszpanii

Żądania

- Stwierdzenie, że nie wprowadzając reformy pozwalającej na zapewnienie autonomii zarządzania ADIF [zarządcy infrastruktury kolejowej], ADIF-Alta Velocidad i Renfe wobec państwa, ani nie wprowadzając operacyjnego systemu opłat zgodnego z przepisami i zasadami dyrektywy 2012/34 1 ,ani wreszcie przenosząc niezbędną zmianę do umowy z ADIF-Alta Velocidad, Królestwo Hiszpanii uchybiło zobowiązaniom ciążącym na nim na mocy art. 4(2), 5(3) (b), 29(1), 30 (1 i 3), 31 (2, 3, 7 i 8), 33 w związku z załącznikami I i II oraz 36 do tej dyrektywy.

- Obciążenie Królestwa Hiszpanii kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Królestwo Hiszpanii było zobowiązane do transpozycji i stosowania dyrektywy 2012/34 w sprawie utworzenia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego do dnia 16 czerwca 2015 r.

Komisja uważa jednak, że transpozycja ta nie została dokonana prawidłowo w odniesieniu do następujących kwestii:

1. Naruszenie art. 4 ust. 2 i art. 5 ust. 3 lit. b) dyrektywy poprzez niezapewnienie przepisów krajowych

(i) autonomię zarządzania zarządcy infrastruktury (ADIF i ADIF-Wysoka prędkość) wobec państwa, oraz

(ii) swobodę ustalania opłat za przewozy kolejowe, które muszą być określone przez przewoźnika kolejowego (i.e., Renfe) zgodnie z zasadami wyłącznie handlowymi.

Skoro bowiem decyzje są podejmowane przez organy administracyjne składające się w większości ze stanowisk i pracowników ministerstw państwowych, państwo może zostać uznane za wywierające decydujący wpływ na te decyzje z naruszeniem przepisów dyrektywy.

2. Nie wprowadzono również obowiązującego i operacyjnego systemu opłat pozwalającego na skuteczne przestrzeganie zasad i reguł przewidzianych w art. 4(2), art. 29 ust. 1, art. 31 (2, 3, 7 i 8), art. 33 w związku z załącznikami I i II oraz art. 36.

Chociaż Hiszpania przyjęła akty ustawodawcze mające na celu reformę systemu pobierania opłat, zawieszają one stosowanie nowego systemu do czasu podjęcia przez ADIF decyzji o jego wdrożeniu. ADIF nie opracował jednak nowego systemu ani nie przedstawił harmonogramu w tym zakresie, a zasada nie określa terminu, w jakim ma to zrobić. W związku z tym mandat dyrektywy w tej kwestii nie został zachowany.

3. Podczas gdy art. 30 ust. 1 i 3 dyrektywy 2012/34 wymaga obniżenia kosztów udostępnienia infrastruktury "oraz" łącznie poziomu opłat za dostęp, hiszpańskie przepisy transponowały je początkowo jako alternatywę, w tym spójnika "o" i zmieniły znaczenie art. 30 ust. 1 i 3 dyrektywy 2012/34.

Chociaż Hiszpania ostatecznie zmieniła ten przepis, nie dokonała jeszcze jego transpozycji do umowy z ADIF-Górna prędkość, która dokładnie reguluje wkłady gospodarcze i potrzeby finansowe tego podmiotu. W tych okolicznościach powyższe przepisy nie zostały skutecznie wdrożone.

1 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/34/UE z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie utworzenia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego (wersja przekształcona) - Dz.U. L 343, s. 32.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3449

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-250/24: Skarga wniesiona w dniu 10 kwietnia 2024 r. - Komisja Europejska/Królestwo Hiszpanii
Data aktu: 10/06/2024
Data ogłoszenia: 10/06/2024