Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(C/2024/2893)

(Dz.U.UE C z dnia 25 kwietnia 2024 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Söke Pamuğu"

Nr UE: PGI-TR-03016 - 2.10.2023

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy

"Söke Pamuğu"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Turcja

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 2.14. Bawełna

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Söke Pamuğu" to surowe włókno bawełny uprawianej w regionie Soke. Otrzymywane jest ono z następujących odmian: Gloria, Claudia, Carmen, Deltapine, Julia, Lydia, Beyaz Altin, DP396, Famosa i Nazilli 84.

Tabela 1

Cechy charakterystyczne "Söke Pamuğu"

CECHA WARTOŚĆ
Plon bawełny (kg/ha) 460-550
Długość włókien (mm) 28-32
Wartość wskaźnika Micronaire 3,9-4,7
Wytrzymałość na rozciąganie włókien (g/tex) 29-37
Dojrzałość włókna (%) 0,86-0,87
Jednorodność długości włókien (%) 84-86
Stopień zażółcenia włókien (+b) 7-10
Klasa koloru (21-1)-(41-1)
Liczba zanieczyszczeń we włóknach - (TrCnt) 9-63
Zawartość krótkich włókien (%) 6-8
Zawartość długich włókien (%) 83-87
Stopień jasności włókien (Rd) 76-87
Włochatość (%) 3-6
Wskaźnik przędzalności 125-185
Zawartość wilgoci (%) 7-8,5

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na określonym obszarze geograficznym

Poniżej wymieniono etapy produkcji "Söke Pamuğu" na określonym obszarze geograficznym:

- Selekcja i pozyskiwanie materiału siewnego

- Przygotowanie gleby

- Sadzenie

- Nawadnianie i nawożenie

- Pielęgnacja roślin (z wyłączeniem zbioru)

- Zbiór

3.5 Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

3.6 Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -

Na opakowaniu musi być wydrukowane logo ChOG. Jeżeli nie można go umieścić na opakowaniu, logo ChOG musi być widoczne w punktach sprzedaży.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszarem geograficznym produkcji "Söke Pamuğu" jest całe terytorium dystryktu Söke w prowincji Aydin w Turcji.

5. Związek z obszarem geograficznym

Bawełna Soke Pamugu jest uprawiana w regionie Soke z wykorzystaniem zróżnicowanej gamy nasion bawełny (Gloria, Claudia, Carmen, Deltapine, Julia, Lydia, Beyaz Altin, DP396, Famosa i Nazilli 84). Charakteryzuje się ograniczonym współczynnikiem zażółcenia, połyskliwym wyglądem i wydłużonymi włóknami. Powstałe z Söke Pamuğu przędze cechują się cienkością i wytrzymałością.

W regionach Turcji, w których uprawia się bawełnę, temperatury osiągają najwyższy poziom w czerwcu i lipcu. Wysokie temperatury negatywnie wpływają na krzewy bawełny w innych regionach. Wiejące latem w dystrykcie Soke wiatry meltem przyspieszają parowanie i transpirację w roślinach. Wiatry te obniżają wilgotność gleby i zmniejszają tym samym ryzyko chorób roślin oraz sprzyjają ich wzrostowi. Warunki wietrzne w dystrykcie Soke są zazwyczaj określane jako łagodne i delikatne. Ze względu na położenie dystryktu bardziej w głębi lądu w porównaniu z obszarami przybrzeżnymi oddziaływanie morza jest mniejsze. W związku z tym wiatry w Söke są zazwyczaj słabe i nie osiągają dużych prędkości. Wiatry meltem są często odczuwalne w miesiącach letnich, zwłaszcza po południu i wieczorem. Mają one efekt chłodzący i nieznacznie obniżają temperatury oraz zapobiegają problemom związanym ze stresem wysokiej temperatury u roślin.

Rzadko występujące w dystrykcie Söke przymrozki nie szkodzą krzewom, a zatem nie zmniejszają wydajności produkcji bawełny. Na bawełnę uprawianą w regionach Morza Egejskiego, ęukurova i południowowschodniej Anatolii wpływ mają niskie poziomy wilgotności i wysokie temperatury. W związku z tym długość włókien, wartość wskaźnika Micronaire, wytrzymałość na rozciąganie włókien, ich dojrzałość, jednorodność ich długości, stopień zażółce- nia (+b) i klasy koloru są wyższe w przypadku Söke Pamugu niż bawełny pochodzącej z innych regionów.

Cechy Söke Pamuğu są ściśle powiązane ze strukturą gleby w dystrykcie Söke. Struktura gleby jest istotnym czynnikiem wpływającym na właściwości bawełny. Dobrze przepuszczalne, zachowujące wilgoć i żyzne gleby sprzyjają rozwojowi korzeni krzewów bawełny oraz zapewniają ich prawidłowy wzrost. Wartość pH gleby waha się od 6,5 do 7,55. Wysoka zawartość w glebie makroskładników pokarmowych, takich jak azot, fosfor i potas, zwiększa wydajność odziarniania Söke Pamugu i zapobiega powstawaniu niepożądanego żółtego zabarwienia bawełny.

Sadzenie nasion Söke Pamugu odbywa się w ostatnim tygodniu kwietnia. Okres zbioru przypada 150-155 dni później, w pierwszym tygodniu października. Zbiór w październiku gwarantuje, że klasa koloru Söke Pamugu mieści się w przedziale 21-1 i 41-1. To prowadzi z kolei do uzyskania wysokiej jakości przędzy bawełnianej o doskonałym kolorze i wysokiej jakości.

Średnia roczna temperatura w dystrykcie Söke wynosi 17,4 °C. Temperatury przekraczają 20 °C w czerwcu (gdy następuje zawiązanie torebki nasiennej), 25 °C w lipcu (okres kwitnienia) i 30 °C w sierpniu (okres rozwoju torebki nasiennej). Stres wysokiej temperatury nie ma negatywnego wpływu na Söke Pamugu. Torebki nasienne otwierają się całkowicie w okresie zbioru, gdy temperatura spada do 15 °C. Pełne otwarcie torebki nasiennej podczas zbioru wpływa na niski stopień zażółcenia Söke Pamugu.

Roczne opady w dystrykcie Söke wahają się od 450 mm do 575 mm. Taka ilość opadów zapewnia optymalny wzrost i produktywność Söke Pamugu. Kluczowe znaczenie dla zaspokojenia zapotrzebowania rośliny na wodę mają zatem zarządzanie nawadnianiem i monitorowanie opadów deszczu. W fazie wzrostu Söke Pamugu (w czerwcu) długość korzeni sięga do 15 cm w głąb gleby. W tym okresie ograniczonych opadów deszczu wymagana ilość wody wynosi około 40-60 mm. Producenci wykonują w tym czasie nawadnianie 2-3 razy. Czynione są starania, aby podczas nawadniania rośliny nie były narażone na bezpośredni kontakt z wodą, ponieważ pomaga to chronić je przed chorobami. Ponadto w produkcji bawełny co do zasady uważa się, że nadmierne nawadnianie prowadzi do spadku jakości produktu. Dzięki starannemu zarządzaniu praktykami nawadniania oraz uwzględnieniu poziomu opadów deszczu rolnicy mogą zapewnić Söke Pamugu odpowiednią wilgotność do wzrostu i rozwoju. W ten sposób jakość produktu nie ulega pogorszeniu. Ich doświadczenie poprawia jakość bawełny i - w konsekwencji - przędzy. Zazwyczaj w dystrykcie Söke w lipcu i sierpniu występują tylko niewielkie opady deszczu. Służy to poprawie jakości produktu ze względu na obniżoną wilgotność.

Włókna osiągają największą długość, gdy temperatura w nocy wynosi 18-20 °C (w zależności od genotypu). W dystrykcie Söke formowanie się bawełny następuje około 70.-75. dnia, a włókna bawełny tworzą się w czerwcu i lipcu, gdy średnia temperatura w nocy wynosi 19-23 °C. Średnia temperatura w ciągu dnia w lipcu i sierpniu wynosi 30-35 °C. Dzięki takim warunkom Söke Pamugu cechuje większa długość włókna niż wynosi średnia w Turcji. Cienkość włókna jest proporcjonalna do długości i wzrasta wraz ze wzrostem długości. Długość włókna jest źródłem informacji na temat tego, w jaki sposób bawełna może być wykorzystana w przemyśle włókienniczym. Poziom wpływu na jakość różni się w zależności od metody przędzenia stosowanej dla danej długości włókna. Maksymalna długość włókna Söke Pamugu wynosi 32 mm, a cienkość wynosi 3,9-4,7 mikrometra. Klasyfikując długość włókna bawełnianego, można ją sklasyfikować jako "dość wysoką długość staplową" w oparciu o klasę długości.

Na parametry jakościowe bawełny, takie jak kolor i wskaźnik Micronaire, większy wpływ mają warunki środowiskowe i techniki uprawy niż struktura genetyczna odmiany. W szczególności znacząco wysoki jest wpływ środowiska na klasę koloru i cienkość włókna.

Cienkość, po długości, jest jedną z najbardziej poszukiwanych cech bawełny. Im cieńsze włókna, tym wyższa gęstość liniowa i mniejsza nieregularność. Przędza wykonana z cienkich włókien cechuje się większą wytrzymałością i jednorodnością niż przędza wykonana z grubych włókien. Cienkość Söke Pamugu wynosi 3,9-4,7 pg/cal.

Produkcja bawełny stała się tradycją w dystrykcie Söke. Roślinę tę uprawia się w tym dystrykcie od 1700 r. W latach 30. XIX wieku żagle statków osmańskiej floty były utkane z przędzy wyprodukowanej z "Söke Pamugu".

W latach 1950-1980 w Turcji następowała znaczna migracja z obszarów wiejskich do miast, co doprowadziło do gwałtownego spadku liczby ludności na wsi. Poziom dochodów w dystrykcie Soke utrzymuje się jednak na stałym poziomie dzięki produkcji bawełny i nie odnotowano znaczącego odpływu populacji.

Corocznym, tradycyjnym wydarzeniem w dystrykcie Soke jest festiwal Soke Pamuk. Festiwal ten odbywa się zazwyczaj między 1 a 6 października. Wydarzenie to upamiętnia tradycję produkcji bawełny w Soke, łączy producentów bawełny i podkreśla bogactwo kulturowe regionu.

W ramach festiwalu Soke Pamuk mogą odbywać się różne wydarzenia, takie jak wycieczki na pola bawełny, pokazy zbioru bawełny, koncerty, wystawy, degustacje lokalnych dań, tańce ludowe i wiele innych. Festiwal jest miejscem spotkań dla producentów bawełny, lokalnych mieszkańców i gości oraz jest okazją do prezentacji przemysłu bawełnianego i kultury regionu.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/1151/oj.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.2893

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 25/04/2024
Data ogłoszenia: 25/04/2024