Sprawa C-481/21: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Verwaltungsgericht Wiesbaden (Niemcy) w dniu 4 sierpnia 2021 r. - TX / Bundesrepublik Deutschland.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Verwaltungsgericht Wiesbaden (Niemcy) w dniu 4 sierpnia 2021 r. - TX / Bundesrepublik Deutschland
(Sprawa C-481/21)

Język postępowania: niemiecki

(2021/C 422/11)

(Dz.U.UE C z dnia 18 października 2021 r.)

Sąd odsyłający

Verwaltungsgericht Wiesbaden

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: TX

Strona pozwana: Bundesrepublik Deutschland, reprezentowana przez Bundeskriminalamt

Pytania prejudycjalne

1) Czy art. 15 ust. 3 i ust. 1 w związku z art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/680 1  powinien być interpretowany w świetle art. 54 tej dyrektywy w ten sposób, że dopuszcza on uregulowanie krajowe,

a) zgodnie z którym w przypadku wspólnej odpowiedzialności za przetwarzanie danych nie musi być wskazana jednostka faktycznie odpowiedziana za przechowywane dane, i

b) które dodatkowo dopuszcza, że sądowi nie przekazuje się merytorycznego uzasadnienia w wypadku odmowy dostępu do danych?

2) W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytania 1a i 1b: czy art. 15 ust. 3 i ust. 1 dyrektywy (UE) 2016/680 jest zgodny z prawem do skutecznego środka prawnego przed sądem wynikającym z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej (zwanej dalej "kartą praw podstawowych") 2 , mimo że uniemożliwia to sądowi

a) wezwanie do udziału w sprawie, zgodnie z krajowymi przepisami proceduralnymi, w toku wielostopniowego postępowania administracyjnego innego współadministrującego i faktycznie odpowiedzialnego organu, który musi wyrazić zgodę na udzielenie dostępu do danych, i

b) zbadanie pod względem merytorycznym, czy zachodzą przesłanki odmowy dostępu i czy zostały one prawidłowo zastosowane przez organ odmawiający dostępu do danych?

3) Czy poprzez odmowę dostępu do danych, a tym samym skutecznego środka prawnego przewidzianego w art. 47 karty praw podstawowych dokonuje się sprzecznej z prawem ingerencji w wolność wyboru zawodu przewidzianą w art. 15 kary praw podstawowych, gdy przechowywane informacje są wykorzystywane do wykluczenia danej osoby od podjęcia zamierzonej działalności z uwagi na domniemane zagrożenie dla bezpieczeństwa?

w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez właściwe organy do celów zapobiegania przestępczości, prowadzenia postępowań przygotowawczych, wykrywania i ścigania czynów zabronionych i wykonywania kar, w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylająca decyzję ramową Rady 2008/977/WSiSW (Dz.U. 2016, L 119, s. 89).

1 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/680 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych
2 Dz.U. 2012, C 326, s. 391.

Zmiany w prawie

Renta wdowia bez poprawek przyjęta przez Senat

Skoro do renty wdowiej ma być uprawniona osoba, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny i owdowiała nie wcześniej niż 5 lat przed jego osiągnięciem, to ustawodawca musi ujednolić ten wiek dla kobiet i mężczyzn. W przeciwnym razie ci ostatni nie będą mieli prawa do renty wdowiej – alarmują prawnicy. Ale to nie jedyny mankament uchwalonego naprędce prawa. Okazuje się, że nie każdy pobierający rentę rodzinną otrzyma rentę wdowią. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy.

Grażyna J. Leśniak 31.07.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort rozporządzeniem, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 30.07.2024
Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.422.8/1

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-481/21: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Verwaltungsgericht Wiesbaden (Niemcy) w dniu 4 sierpnia 2021 r. - TX / Bundesrepublik Deutschland.
Data aktu: 18/10/2021
Data ogłoszenia: 18/10/2021