Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa SA.58101 (C/2020) (ex 2020/N) - Pomoc na ratowanie spółki SATA - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - PORTUGALIA
Pomoc państwa SA.58101 (C/2020) (ex 2020/N) - Pomoc na ratowanie spółki SATA Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2020/C 294/03)

(Dz.U.UE C z dnia 4 września 2020 r.)

Pismem z dnia 18 sierpnia 2020 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Portugalię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks + 32 22961242

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom portugalskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

SATA Azores Airlines Sociedade Anónima (zwana dalej "SATA") jest spółką należącą w całości do Regionu Autonomicznego Azorów i prowadzącą działalność w sektorze transportu lotniczego. SATA obejmuje pięć pełnowłasnościowych spółek: SATA Air Açores, SATA Internacionál - Azores Airlines, Azores Vacations America, Azores Airlines Vacations Canada oraz SATA Gestäo de Aeródromos.

SATA jest największą spółką w Regionie Autonomicznym Azorów i zatrudnia około 1150 pracowników, co czyni ją tam największym pracodawcą. SATA Air Açores i SATA Internacional - Azores Airlines, S.A. świadczą usługi pasażerskiego i towarowego transportu lotniczego na trasach objętych zobowiązaniami z tytułu świadczenia usług publicznych lub na zasadach komercyjnych. SATA odnotowała powtarzające się straty operacyjne, które sprawiły, że jej kapitał własny w ostatnich latach i obecnie jest ujemny. Te trudności finansowe pogłębiły się ze względu na skutki pandemii COVID-19, które doprowadziły do prawie całkowitego wstrzymania działalności SATA do czerwca 2020 r.

Od 2017 r. Autonomiczny Region Azorów zaradził częściowo niedoborom środków własnych i problemom związanym z wypłacalnością spółki poprzez zatwierdzenie trzech podwyższeń kapitału, w ramach których większość kwot już wypłacono. Portugalia twierdzi, że podwyższenia kapitału, o których mowa, nie przyniosły SATA korzyści gospodarczej, ponieważ jedyny udziałowiec SATA - Regionalny Rząd Azorów - działał jako prywatny inwestor funkcjonujący w normalnych warunkach rynkowych. Portugalia podkreśliła, że jedynym scenariuszem alternatywnym byłoby uznanie niewypłacalności SATA, która w odniesieniu do jedynego udziałowca pociągnęłaby za sobą skutki finansowe przekraczające koszty środków wsparcia.

W celu wsparcia SATA Portugalia zgłosiła gwarantowaną pożyczkę w ramach pomocy na ratowanie w wysokości 169 mln EUR jako pomoc na ratowanie zgodnie z wytycznymi dotyczącymi pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw niefinansowych 1  ("wytyczne dotyczące ratowania i restrukturyzacji") obejmującą potrzeby w zakresie płynności SATA na kolejne 6 miesięcy, do końca stycznia 2021 r.

Na obecnym etapie Komisja ma wątpliwości, czy podwyższenia kapitału zapewnione przez Region Autonomiczny Azorów stanowią pomoc niezgodną z prawem, czy pomoc na restrukturyzację, a jeśli tak, to czy obecnie zgłoszona pomoc na ratowanie spełnia jeden z warunków zgodności z rynkiem wewnętrznym na podstawie art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, określonych w pkt 70 i 71 wytycznych dotyczących ratowania i restrukturyzacji, a mianowicie zasadę "pierwszy i ostatni raz".

grafika

1 Dz.U. C 249 z 31.7.2014, s. 1.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.294.41

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa SA.58101 (C/2020) (ex 2020/N) - Pomoc na ratowanie spółki SATA - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 04/09/2020
Data ogłoszenia: 04/09/2020