Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania dotyczące stanowiska członka Izby Odwoławczej Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin.

ZAPROSZENIE DO WYRAŻENIA ZAINTERESOWANIA DOTYCZĄCE STANOWISKA CZŁONKA IZBY ODWOŁAWCZEJ WSPÓLNOTOWEGO URZĘDU OCHRONY ODMIAN ROŚLIN

(2020/C 142 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 30 kwietnia 2020 r.)

CEL: STWORZENIE LISTY 20 WYKWALIFIKOWANYCH KANDYDATÓW

I.
OPIS URZĘDU I JEGO IZBY ODWOŁAWCZEJ

Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin, zwany dalej "Urzędem" lub "CPVO", został ustanowiony rozporządzeniem Rady (WE) nr 2100/94 1  (zwanym dalej "rozporządzeniem podstawowym").

Celem działalności Urzędu, który jest agencją UE mającą osobowość prawną oraz autonomię administracyjną i finansową, jest zarządzanie wspólnotowym systemem praw do ochrony odmian roślin - specjalnego rodzaju praw własności przemysłowej odnoszących się do nowych odmian roślin. W szczególności Urząd musi podejmować decyzje w sprawie wniosków o przyznanie tych praw, które gwarantują jednolitą ochronę w całej Unii Europejskiej. Siedziba Urzędu znajduje się w Angers (Francja).

W art. 45 rozporządzenia podstawowego ustanawia się Izbę Odwoławczą, która ma rozstrzygać odwołania od decyzji określonych w art. 67 tego rozporządzenia, dotyczących między innymi przyznania wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin, odrzucenia wniosków, sprzeciwu wobec wniosków, unieważnienia praw lub ich uchylenia.

Izba Odwoławcza składa się z przewodniczącego, sprawozdawcy i jeszcze jednego członka, a także ich zastępców. Izba Odwoławcza składa się z członków mających kwalifikacje techniczne i prawnicze.

II.
OPIS ZADAŃ

Wybrany członek wykonuje uprawnienia powierzone Izbie Odwoławczej.

Do zadań członka Izby Odwoławczej należą zwłaszcza:

badanie i rozstrzyganie odwołań od decyzji w sposób niezależny i bezstronny,
przestrzeganie prawnych reguł i przepisów w ramach postępowań,
orzekanie w sprawie dopuszczalności i uzasadnienia odwołań,
uczestniczenie w przesłuchaniach i sporządzanie projektów decyzji w sprawie odwołań w sposób terminowy i gruntowny.

Więcej informacji o Izbie Odwoławczej znajduje się na stronie internetowej:

http://www.cpyo.europa.eu/main/en/home/community-plant-yariety-rights/board-of-appeal

III.
WYBÓR I POWOŁANIE

Zgodnie z rozporządzeniem podstawowym Rada Administracyjna CPVO będzie podejmować decyzje o mianowaniu członków Izby Odwoławczej na podstawie listy wykwalifikowanych kandydatów przedstawionej przez Przewodniczącego CPVO.

Celem niniejszego zaproszenia do wyrażenia zainteresowania jest stworzenie przez Przewodniczącego CPVO listy kandydatów z kwalifikacjami prawniczymi i technicznymi, która będzie przedstawiana Radzie Administracyjnej.

Przewodniczący CPVO utworzy komisję selekcyjną na potrzeby procedury wyboru. Komisja ta zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną kandydatów z najwyższymi kwalifikacjami wybranych według ich zalet i kryteriów określonych poniżej.

Po przeprowadzeniu rozmów Przewodniczący CPVO przyjmie listę wybranych kandydatów, która będzie przedstawiana Radzie Administracyjnej. Rada Administracyjna będzie powoływać z tej listy członków Izby Odwoławczej przez okres pięciu lat, z możliwością przedłużenia, począwszy od dnia 23 lutego 2021 r.

Liczba członków z kwalifikacjami prawniczymi i technicznymi nie może przekroczyć 20. Aby osiągnąć równowagę pod względem geograficznego pochodzenia, do zgłaszania swoich kandydatur zachęca się osoby ze wszystkich państw członkowskich.

IV.
WARUNKI ZATRUDNIENIA

Członek może kontynuować swoją działalność zawodową. Regulamin pracowniczy urzędników Unii Europejskiej i warunki zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej ("regulamin pracowniczy") nie mają zastosowania do członków Izby Odwoławczej (art. 31 i 47 rozporządzenia podstawowego), którzy nie są jeszcze zatrudnieni jako pracownicy Unii Europejskiej.

1.
Przewodniczący Izby Odwoławczej powoła członka z przyjętej listy wykwalifikowanych członków, gdy będzie to konieczne, tak aby w składzie izby znajdowało się - zgodnie z wymogiem - trzech członków.
2.
Członek, który zaakceptuje powołanie, będzie realizował zadanie na rzecz Izby Odwoławczej. Członek musi być dostępny przez co najmniej 10 dni w roku kalendarzowym.

Zgodnie z decyzją Rady Administracyjnej CPVO z dnia 19 września 2019 r.:

1.
Jeżeli do Izby Odwoławczej CPVO zostaną powołani pracownicy UE pełniący służbę w instytucji, agencji, organie lub urzędzie UE, nie mogą otrzymywać wynagrodzenia z innych instytucji UE, lecz jedynie zwrot kosztów podróży służbowej zgodnie z regulaminem pracowniczym. W związku z tym powołanie do pracy w Izbie Odwoławczej CPVO należy uzgodnić z ich macierzystą instytucją lub agencją UE.

CPVO może zawrzeć umowę o gwarantowanym poziomie usług lub protokół ustaleń z instytucją lub agencją UE w celu uregulowania warunków pokrycia kosztów (w tym kosztów podróży służbowych) w odniesieniu do ich pracowników, którzy mają pracować w Izbie Odwoławczej CPVO.

2.
Wynagrodzenie członków Izby Odwoławczej niebędących pracownikami UE jest uzależnione od wykonania zadania i roli pełnionej przez danego członka i wynosi:
Wynagrodzenie za rzeczywisty dzień pracy (1 dzień/8 godzin)

(w EUR)

Maksymalne wynagrodzenie za jedno odwołanie (w EUR)
Przewodniczący 500 7 500
Sprawozdawca 400 6 000
Inny członek 300 4 500
3.
Oprócz powyższego wynagrodzenia członkowie Izby Odwoławczej otrzymają:
a)
pokrycie kosztów podróży i utrzymania zgodnie z najnowszymi zasadami zwrotu kosztów ponoszonych przez ekspertów przyjeżdżających na posiedzenia CPVO lub podróżujących na spotkania w imieniu CPVO;
b)
jeden dodatkowy dzień pracy na podróż do Angers i z powrotem, pod warunkiem że przesłuchanie faktycznie się odbędzie, a czas dojazdu przekracza godzinę. Jeśli Izba Odwoławcza bada kilka spraw w ciągu jednego dnia lub kilku kolejnych dni, na podróż przyznany będzie tylko jeden dodatkowy dzień.
V.
KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI

Kandydat musi:

być obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
znać biegle jeden z języków urzędowych UE oraz zadowalająco inny język urzędowy UE. Dobra znajomość języka angielskiego będzie dodatkowym atutem.

Kandydaci muszą spełniać poniższe wymogi formalne w dniu upływu terminu składania zgłoszeń:

a) ukończone pełne studia wyższe w dziedzinie prawa, agronomii, ogrodnictwa, botaniki, rolnictwa lub w dziedzinie pokrewnej, poświadczone dyplomem, w przypadku gdy studia wyższe trwają normalnie co najmniej cztery lata bądź uprawniają do podjęcia studiów podyplomowych; lub b) ukończone pełne studia wyższe w dziedzinie prawa, agronomii, ogrodnictwa, botaniki, rolnictwa lub w dziedzinie pokrewnej, poświadczone dyplomem, w przypadku gdy studia wyższe trwają normalnie trzy lata, oraz ponadto rok odpowiedniego doświadczenia zawodowego,
a) kwalifikacje prawnicze i udokumentowane doświadczenie w dziedzinie własności intelektualnej; dodatkowym atutem będzie doświadczenie w dziedzinie praw do ochrony odmian roślin; lub b) kwalifikacje specjalisty ds. botaniki lub agronomii z udokumentowanym doświadczeniem w tej dziedzinie. Dodatkowym atutem będzie znajomość wytycznych UPOV i badań technicznych w zakresie odrębności, wyrównania i trwałości (DUS),
co najmniej dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe zdobyte po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów wyższych bądź dyplomu ukończenia studiów i doświadczenia, o których mowa powyżej.

Kandydaci powinni wykazywać:

umiejętność podejmowania decyzji i pracy zespołowej,
dobre umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie.

Dodatkowymi atutami będą:

znajomość wytycznych UPOV i badań technicznych w zakresie odrębności, wyrównania i trwałości (DUS),
praca sądowa, w tym sporządzanie decyzji,
praca w organie kolegialnym,
praca w środowisku wielokulturowym i wielojęzycznym,
znajomość języków urzędowych Unii Europejskiej innych niż języki wymagane w kryteriach kwalifikowalności.
VI.
NIEZALEŻNOŚĆ I DEKLARACJA O BRAKU KONFLIKTU INTERESÓW

Zgodnie z art. 47 ust. 3 i 4 rozporządzenia podstawowego członkowie Izby Odwoławczej muszą być niezależni. Przy podejmowaniu rozstrzygnięć nie są związani żadnymi instrukcjami. Nie mogą być członkami komitetów określonych w art. 35 rozporządzenia podstawowego ani pełnić żadnych innych funkcji w Urzędzie.

Po zgłoszeniu kandydatur na członków Izby Odwoławczej CPVO w odpowiedzi na ogłoszone przez CPVO zaproszenie do wyrażenia zainteresowania kandydaci muszą podpisać ogólną deklarację o braku konfliktu interesów (zob. załącznik - Wzór deklaracji o niezależności członków Izby Odwoławczej, do podpisu).

Zgodnie z art. 48 rozporządzenia podstawowego członkowie Izby Odwoławczej nie mogą brać udziału w postępowaniu odwoławczym, jeżeli mają w nim osobisty interes, jeżeli uczestniczyli uprzednio w postępowaniu jako pełnomocnicy jednej ze stron lub jeżeli uczestniczyli w wydaniu decyzji będącej przedmiotem odwołania. Gdyby członkowie Izby Odwoławczej, po wyznaczeniu ich do określonego postępowania odwoławczego, mieli wątpliwości dotyczące potencjalnego konfliktu interesów, powinni pisemnie poinformować o tym Izbę Odwoławczą, która przyjmie decyzję o podjęciu stosownych działań.

VII.
SKŁADANIE ZGŁOSZEŃ

Zgłoszenie wraz ze szczegółowym życiorysem w języku angielskim (w formacie UE) należy przesłać nie później niż do północy dnia 31 maja 2020 r. na następujący adres:

E-mail: gardener@cpvo.europa.eu

Temat: CZŁONEK IZBY ODWOŁAWCZEJ - ZGŁOSZENIE - POUFNE

Na tym etapie postępowania nie należy przesyłać uwierzytelnionych kopii dyplomów, referencji, dokumentów potwierdzających doświadczenie itp. - przedstawia się je na żądanie na późniejszym etapie.

Niezłożenie wszystkich, wyżej określonych dokumentów w odpowiednim terminie spowoduje, że zgłoszenie zostanie automatycznie odrzucone.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod telefonem + 33 241256431 lub adresem e-mail gardener@cpvo.europa.eu.

VIII.
RÓWNE SZANSE

Instytucje i inne organy Unii Europejskiej stosują politykę równych szans i przyjmują zgłoszenia bez względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, wyznanie, opinie polityczne lub wszelkie inne opinie, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

IX.
OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

CPVO zapewni przetwarzanie danych osobowych kandydatów w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 2 . Dotyczy to zwłaszcza poufności i bezpieczeństwa takich danych. Więcej informacji znajduje się w dokumencie Oświadczenie o ochronie prywatności dotyczące powołania członków Izby Odwoławczej CPVO.

ZAŁĄCZNIK

Model declaration of independence for Board of Appeal members

Name and address: ................................................................................................................

................................................................................................................................................

DECLARATION OF INDEPENDENCE

I hereby declare that I am not linked in any way to a private company or any person having professional activities involved in proceedings before the Community Plant Variety Office.

I commit to act independently, in the public interest, and to make an immediate declaration in respect of any interest, which might be considered prejudicial to my independence.

I undertake to treat in the strictest confidence and not make use of or divulge to third parties any information or documents which are linked to the performance of my tasks as a member of the CPVO Board of Appeal. I understand that I am responsible for maintaining the confidentiality of any documents or electronic files received, or prepared in this framework.

I am aware that I continue to be bound by this undertaking after the completion of my tasks as a member of the CPVO Board of Appeal.

I also declare that I am hereby informed that the present declaration will be kept on file by the Board of Appeal Registrar during the term of my appointment as a member of the CPVO Board of Appeal and of my right, in pursuance to Articles 17 and 18 of Regulation (EU) 2018/1725 of the European Parliament and of the Council 3 , to access and rectify the present declaration by addressing a communication to the Head of the Legal Unit at dpc@cpvo.europa.eu, and to have recourse at any time to the European Data Protection Supervisor.

Date and signature: .............................

1 Rozporządzenie Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin (Dz.U. L 227 z 1.9.1994, s. 1).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).
3 Regulation (EU) 2018/1725 of the European Parliament and of the Council of 23 October 2018 on the protection of natural persons with regard to the processing of personal data by the Union institutions, bodies, offices and agencies and on the free movement of such data, and repealing Regulation (EC) No 45/2001 and Decision No 1247/2002/EC (OJ L 295, 21.11.2018, p. 39).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.142A.1

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania dotyczące stanowiska członka Izby Odwoławczej Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin.
Data aktu: 30/04/2020
Data ogłoszenia: 30/04/2020