Otwarte zaproszenie do składania wniosków - GP/DSI/ReferNet_FPA/001/20 ReferNet - Europejska sieć ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego2020/C 13/07.

OTWARTE ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - GP/DSI/ReferNet_FPA/001/20
ReferNet - Europejska sieć ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego

(2020/C 13/07)

(Dz.U.UE C z dnia 15 stycznia 2020 r.)

1.
Cele i opis

Z myślą o ustanowieniu europejskiej sieci ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego - ReferNet - niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu wybranie jednego wnioskodawcy z Belgii, Czech, Grecji, Irlandii i Niderlandów, z którymi Cedefop zawrze umowę ramową o partnerstwie (od 13 marca 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. (46 miesięcy), a także zawarcie z każdym wybranym wnioskodawcą szczegółowej umowy o udzielenie dotacji na plan prac, który ma zostać zrealizowany w 2020 r.

Utworzone w 1975 r. Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (Cedefop) jest agencją Unii Europejskiej (UE) z siedzibą w Grecji (od 1995 r.). Centrum uznawane jest za wiarygodne źródło informacji i wiedzy fachowej na temat kształcenia i szkolenia zawodowego (VET), umiejętności i kompetencji; jego zadanie polega na wspieraniu rozwoju europejskiej polityki kształcenia i szkolenia zawodowego i udziale w jej wdrażaniu.

ReferNet jest europejską siecią Cedefop specjalizującą się w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Jej celem jest wspieranie Cedefop poprzez sprawozdawczość na temat krajowych systemów kształcenia i szkolenia zawodowego i rozwoju polityki oraz zwiększanie widoczności produktów dotyczących VET i Cedefop. W skład sieci wchodzi 30 członków określanych jako krajowi partnerzy ReferNet z państw członkowskich UE, Islandii i Norwegii. Krajowi partnerzy ReferNet to kluczowe instytucje zaangażowane w VET lub politykę rynku pracy w państwie, które reprezentują.

Umowy ramowe o partnerstwie są realizowane poprzez roczne szczegółowe umowy o udzielenie dotacji. Wnioskodawcy składają zatem nie tylko wniosek o partnerstwo ramowe na 46 miesięcy (co, w przypadku wyboru wniosku, doprowadzi do podpisania umowy ramowej o partnerstwie na lata 2020-2023, począwszy od 13 marca 2020 r.), ale również wniosek o udzielenie dotacji na działania w 2020 r. (co może doprowadzić do podpisania szczegółowej umowy o udzielenie dotacji na 10 miesięcy w 2020 r.). Wnioskodawca musi wykazać zdolność do przeprowadzenia wszystkich działań przewidzianych na okres 46 miesięcy i zapewnić odpowiednie współfinansowanie procesu realizacji zadań, których dotyczy wniosek.

2.
Budżet i czas trwania projektów

Szacowany budżet przewidziany na czteroletni czas obowiązywania umów ramowych o partnerstwie wynosi 4 000 000 EUR, w zależności od corocznych decyzji władzy budżetowej.

Całkowity dostępny budżet na roczny plan prac na 2020 r. (czas trwania projektów: 12 miesięcy) wynosi 980 000 EUR dla 30 partnerów (z 28 państw członkowskich UE, Islandii i Norwegii).

Dotacje różnią się w zależności od liczby ludności państwa i są przyznawane na wykonanie rocznego planu prac. Całkowity dostępny budżet na plan prac na 2020 r. zostanie podzielony pomiędzy trzy grupy państw ustalone w oparciu o ich liczbę ludności:

-
1. grupa państw: Chorwacja, Cypr, Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Słowenia i Islandia. Maksymalna kwota dotacji: 23 615 EUR.
-
2. grupa państw: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Grecja, Irlandia, Niderlandy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Węgry i Norwegia. Maksymalna kwota dotacji: 33 625 EUR.
-
3. grupa państw: Francja, Hiszpania, Niemcy, Polska, Włochy, Zjednoczone Królestwo 1 . Maksymalna kwota dotacji: 43 620 EUR.

Ponieważ czas trwania rocznego działania dla partnerów ReferNet w Belgii, Czechach, Grecji, Irlandii i w Niderlandach będzie trwać mniej niż 12 miesięcy w 2020 r., odpowiednia przyznana dotacja będzie wynosić mniej niż wymieniona powyżej maksymalna kwota na państwo w trakcie tego roku i wyniesie 33 258 EUR.

Dotacja unijna stanowi wkład finansowy w koszty beneficjenta (lub współbeneficjentów), które muszą być uzupełnione z własnego udziału finansowego lub z wkładów lokalnych, regionalnych, krajowych lub prywatnych. Całkowity wkład unijny nie może przekroczyć 70% kosztów kwalifikowalnych.

Cedefop zastrzega sobie prawo do nieprzyznania całości dostępnego budżetu.

3.
Kryteria kwalifikowalności

Ubiegający się wnioskodawcy powinni spełniać następujące wymogi:

a)
być organizacjami publicznymi lub prywatnymi posiadającymi osobowość prawną (za kwalifikujące się nie są uzna wane osoby fizyczne);
b)
ich siedziba mieści się w państwie, w którym stosuje się dotację, tj. w jednym z następujących państw: - UE-28 (Belgia, Czechy, Grecja, Irlandia, Niderlandy).
4.
Termin składania wniosków

Wnioski o zawarcie umowy ramowej o partnerstwie należy składać najpóźniej do dnia 14 lutego 2020 r.

5.
Dalsze informacje

Pełna wersja tekstu zaproszenia do składania ofert oraz formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami będą dostępne od połowy stycznia 2020 r. na stronie Cedefop pod następującym adresem:

http://www.cedefop.europa.eu/about-cedefop/public-procurement

Wnioski muszą spełniać wymagania przedstawione w pełnym tekście zaproszenia i należy je składać na przewidzianych do tego celu formularzach.

Ocena wniosków odbędzie się z poszanowaniem zasad przejrzystości i równego traktowania.

Wszystkie złożone wnioski zostaną ocenione przez komisję ekspertów pod kątem kryteriów kwalifikowalności, wyłączenia, wyboru i przyznania dotacji określonych w pełnej wersji tekstu zaproszenia.

1 Jeżeli Zjednoczone Królestwo wystąpi z UE w okresie, na jaki przyznana została dotacja, nie zawarłszy uprzednio porozumienia z UE gwarantującego kwalifikowalność wnioskodawcom brytyjskim, przestaną oni otrzymywać finansowanie ze środków UE i będą musieli zakończyć realizację projektu na podstawie art. II ust.17 pkt 2 ppkt 2 lit. q) umowy ramowej o partnerstwie, która zostanie rozwiązana.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.13.16

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Otwarte zaproszenie do składania wniosków - GP/DSI/ReferNet_FPA/001/20 ReferNet - Europejska sieć ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego2020/C 13/07.
Data aktu: 15/01/2020
Data ogłoszenia: 15/01/2020