united kingdom
ukraine

Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki za rok budżetowy 2013 wraz z odpowiedziami Agencji.

SPRAWOZDANIE
dotyczące sprawozdania finansowego Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki za rok budżetowy 2013 wraz z odpowiedziami Agencji

(2014/C 442/02)

(Dz.U.UE C z dnia 10 grudnia 2014 r.)

WPROWADZENIE

1.
Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (zwana dalej "Agencją", inaczej "ACER") z siedzibą w Lublanie została ustanowiona rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 713/2009 1 . Głównym zadaniem Agencji jest wspieranie krajowych organów regulacyjnych w wykonywaniu, na poziomie Unii, zadań regulacyjnych, które wykonują one w państwach członkowskich, oraz - w razie potrzeby - koordynacja działań tych organów. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie integralności i przejrzystości rynku energii (REMIT) 2 Agencja wraz z krajowymi organami regulacyjnymi otrzymała dodatkowe obowiązki związane z monitorowaniem europejskiego hurtowego rynku energii 3 .

INFORMACJE LEŻĄCE U PODSTAW POŚWIADCZENIA WIARYGODNOŚCI

2.
Przyjęte przez Trybunał podejście kontrolne obejmuje analityczne procedury kontrolne, bezpośrednie badanie transakcji oraz ocenę kluczowych mechanizmów kontrolnych w stosowanych przez Agencję systemach nadzoru i kontroli. Elementami uzupełniającymi to podejście są dowody uzyskane na podstawie prac innych kontrolerów (w stosownych przypadkach) oraz analiza oświadczeń kierownictwa.
POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI
3. Na mocy postanowień art. 287 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) Trybunał zbadał:
a) roczne sprawozdanie finansowe Agencji obejmujące sprawozdanie finansowe 4 oraz sprawozdanie z wykonania budżetu 5 za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2013 r.; jak również
b) legalność i prawidłowość transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania.
Zadania kierownictwa
4. Kierownictwo odpowiada za sporządzenie i rzetelną prezentację rocznego sprawozdania finansowego Agencji oraz za legalność i prawidłowość transakcji leżących u jego podstaw 6 :
a) Zadania kierownictwa w zakresie rocznego sprawozdania finansowego Agencji obejmują: zaprojektowanie, wdrożenie i utrzymywanie systemu kontroli wewnętrznej umożliwiającego sporządzenie i rzetelną prezentację sprawozdania finansowego, które nie zawiera istotnych zniekształceń spowodowanych nadużyciem lub błędem, a także wybór i stosowanie właściwych zasad (polityki) rachunkowości na podstawie zasad rachunkowości przyjętych przez księgowego Komisji 7 oraz sporządzanie szacunków księgowych, które są racjonalne w danych okolicznościach. Dyrektor zatwierdza roczne sprawozdanie finansowe Agencji po tym, jak zostanie ono sporządzone przez księgowego Agencji na podstawie wszystkich dostępnych informacji. Do sprawozdania finansowego księgowy dołącza oświadczenie, w którym stwierdza między innymi, czy uzyskał wystarczającą pewność, że daje ono prawdziwy i rzetelny obraz sytuacji finansowej Agencji we wszystkich istotnych aspektach.
b) Zadania kierownictwa w zakresie legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw rozliczeń i zgodności z zasadą należytego zarządzania finansami obejmują zaprojektowanie, wdrożenie i utrzymywanie skutecznego i wydajnego systemu kontroli wewnętrznej, w tym właściwego nadzoru, jak również podejmowanie odpowiednich działań w celu zapobiegania nieprawidłowościom i nadużyciom finansowym oraz - w razie konieczności - wszczynanie postępowań sądowych w celu odzyskania nienależnie wypłaconych lub niewłaściwie wykorzystanych środków finansowych.
Zadania Trybunału
5. Zadaniem Trybunału jest przedstawienie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie 8 , na podstawie przeprowadzonej przez siebie kontroli, poświadczenia wiarygodności dotyczącego rocznego sprawozdania finansowego Agencji oraz legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania. Trybunał przeprowadza kontrolę zgodnie z wydanymi przez IFAC Międzynarodowymi Standardami Rewizji Finansowej i kodeksem etyki oraz z Międzynarodowymi Standardami Najwyższych Organów Kontroli wydanymi przez INTOSAI (ISSAI). Zgodnie z tymi standardami Trybunał zobowiązany jest zaplanować i przeprowadzić kontrolę w taki sposób, aby uzyskać wystarczającą pewność, że roczne sprawozdanie finansowe Agencji nie zawiera istotnych zniekształceń, a leżące u jego podstaw transakcje są legalne i prawidłowe.
6. W ramach kontroli stosuje się procedury mające na celu uzyskanie dowodów kontroli potwierdzających kwoty i informacje zawarte w rocznym sprawozdaniu finansowym oraz legalność i prawidłowość transakcji leżących u jego podstaw. Dobór procedur zależy od osądu kontrolera, w tym od oceny ryzyka wystąpienia - w wyniku nadużycia lub błędu - istotnego zniekształcenia w rocznym sprawozdaniu finansowym lub istotnej niezgodności transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania z wymogami przepisów Unii Europejskiej. W celu zaprojektowania procedur kontroli odpowiednich w danych okolicznościach kontroler, dokonując oceny ryzyka, bierze pod uwagę system kontroli wewnętrznej w zakresie dotyczącym sporządzania i rzetelnej prezentacji rocznego sprawozdania finansowego oraz systemy nadzoru i kontroli wprowadzone celem zapewnienia legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw tego sprawozdania. Kontrola obejmuje także ocenę stosowności przyjętych zasad (polityki) rachunkowości oraz racjonalności sporządzonych szacunków księgowych, a także ocenę ogólnej prezentacji rocznego sprawozdania finansowego.
7. Trybunał uznał, że uzyskane dowody kontroli stanowią wystarczającą i odpowiednią podstawę do wydania poświadczenia wiarygodności.
Opinia na temat wiarygodności rozliczeń
8. W opinii Trybunału roczne sprawozdanie finansowe Agencji przedstawia rzetelnie we wszystkich istotnych aspektach jej sytuację finansową na dzień 31 grudnia 2013 r. oraz wyniki transakcji i przepływy pieniężne za kończący się tego dnia rok, zgodnie z przepisami jej regulaminu finansowego oraz z zasadami rachunkowości przyjętymi przez księgowego Komisji.
Opinia na temat legalności i prawidłowości transakcji leżących u podstaw rozliczeń
9. W opinii Trybunału transakcje leżące u podstaw rocznego sprawozdania finansowego Agencji za rok budżetowy zakończony w dniu 31 grudnia 2013 r. są legalne i prawidłowe we wszystkich istotnych aspektach.
10.
Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału.

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM

11.
W tytule II (budynki Agencji i związane z nimi koszty) Agencja przeniosła środki w kwocie ponad 1,9 mln euro, c stanowi 56 % całości środków, na które zaciągnięto zobowiązania w tym tytule. Było to głównie związane z wykonaniem rozporządzenia REMIT. Ponieważ w grę wchodzi działalność operacyjna o charakterze wieloletnim, środki te należał uwzględnić w tytule III. Niedociągnięcie to skorygowano przy przydzielaniu kolejnych środków na zobowiązania.
12.
Ponadto Agencja przeniosła środki w kwocie ponad 3,1 mln euro, co stanowi 91 % całości środków, na któr zaciągnięto zobowiązania w tytule III. Również to przeniesienie było związane z wykonaniem rozporządzenia REMIT Wyjątkowo wysoki poziom przeniesionych środków w tytule III jest głównie następstwem uzyskania dodatkowyc środków w wysokości około 3 mln euro z budżetu korygującego, który zatwierdzono w dniu 31 października 2013 r.

INNE UWAGI

13.
Na koniec roku Agencja posiadała środki gotówkowe w kwocie 5,5 mln euro, w tym około 3 mln euro pochodząc z przyjętego pod koniec roku budżetu korygującego (zob. pkt 12). Mimo wszystko średnie saldo środków gotówkowyc w ciągu roku było znacznie wyższe niż uzasadniają to wymagania operacyjne.

DZIAŁANIA PODJĘTE W ZWIĄZKU Z ZESZŁOROCZNYMI UWAGAMI

14.
Przegląd działań naprawczych podjętych w wyniku uwag zgłoszonych przez Trybunał w roku poprzednim przedstawiono w załączniku I.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę IV, której przewodniczył Milan Martin CVIKL, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 8 lipca 2014 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego
Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA
Prezes

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Działania podjęte w związku z zeszłorocznymi uwagami

Rok Uwagi Trybunału Działania naprawcze (zrealizowane/w trakcie realizacji/ niepodjęte/brak danych lub nie dotyczy)
2011 Wysoki poziom środków niewykorzystanych oraz środków przeniesionych, jak również niski poziom płatności wskazują na niedociągnięcia w planowaniu i wykonaniu budżetu i stanowią naruszenie budżetowej zasady jednoroczności. zrealizowane
2011 Przejrzystość procedur naboru pracowników wymaga dalszej poprawy. Na przykład w ogłoszeniach o wolnych stanowiskach nie podano maksymalnej liczby kandydatów na liście rezerwowej ani nie wspomniano o możliwości odwołania się. Ponadto pytania na egzaminy pisemne i rozmowy kwalifikacyjne ani ich wagi nie zostały określone przed rozpoczęciem przeglądu kandydatur. zrealizowane
2012 Pracownicy, których dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej lub średniej, otrzymują od Agencji oprócz dodatku edukacyjnego przewidzianego w regulaminie pracowniczym dodatkowy zasiłek edukacyjny na pokrycie wysokiego czesnego (1). W 2012 r. łączna kwota wypłaconych dodatkowych zasiłków edukacyjnych wyniosła około 23 000 euro. Zasiłki te nie są przewidziane w regulaminie pracowniczym, a zatem są nieprawidłowe. zrealizowane
2012 W tytule II (budynki Agencji i związane z nimi koszty) swojego budżetu Agencja przeniosła środki, na które zaciągnięto zobowiązania, w kwocie 1,7 mln euro, co stanowi 81 % całości środków, na które zaciągnięto zobowiązania w tym tytule. Przeniesienia te wiążą się głównie z trwającym wdrożeniem rozporządzenia REMIT. Ponieważ wdrożenie to związane jest z działalnością operacyjną Agencji, związane z nim środki powinny być zapisane w tytule III budżetu. zrealizowane
2012 W 2012 r. Agencja dokonała 20 przesunięć budżetowych na kwotę około 1 mln euro, dotyczących 43 pozycji budżetowych. Wskazuje to na uchybienia w planowaniu budżetu. zrealizowane
2012 Na koniec roku Agencja posiadała środki gotówkowe w kwocie 4,2 mln euro, obejmujące nadwyżkę budżetową za 2011 r. w kwocie 1,6 mln euro, która była następstwem przedstawienia nadmiernego zapotrzebowania na środki w 2011 r. i została odzyskana przez Komisję w styczniu 2013 r. Jest to niezgodne z zasadami dyscypliny w zakresie zarządzania środkami finansowymi. w trakcie realizacji
2012 W zbadanych procedurach naboru pracowników stwierdzono niedociągnięcia w zakresie przejrzystości i równego traktowania kandydatów: pytania na rozmowy kwalifikacyjne i egzaminy nie były ustalone przed rozpoczęciem przeglądu kandydatur. Warunki dopuszczenia do egzaminów pisemnych i rozmów kwalifikacyjnych oraz umieszczenia na liście odpowiednich kandydatów nie były określone wystarczająco szczegółowo, a środki podjęte celem zapewnienia anonimowości kandydatów przystępujących do egzaminów pisemnych były nieadekwatne. w trakcie realizacji
(1) Art. 3 załącznika VII przewiduje dwukrotność podstawowej kwoty dodatku edukacyjnego w wysokości 252,81 euro, czyli 505,62 euro.

ZAŁĄCZNIK  II

Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (Lublana)

Kompetencje i zadania

Zakres kompetencji Unii według Traktatu

(art. 114 (poprzedni art. 95 TWE) oraz art. 194 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej)

Parlament Europejski oraz Rada, stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą i po konsultacji z Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, przyjmują środki dotyczące zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich, które mają na celu ustanowienie i funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

W ramach ustanawiania lub funkcjonowania rynku wewnętrznego oraz z uwzględnieniem potrzeby zachowania i poprawy środowiska naturalnego, polityka Unii dotycząca energetyki ma na celu, w duchu solidarności między państwami członkowskimi:

a) zapewnienie funkcjonowania rynku energii;

b) zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii w Unii;

c) wspieranie efektywności energetycznej i oszczędności energii, jak również rozwoju nowych i odnawialnych form energii;

d) wspieranie wzajemnych połączeń między sieciami energii.

Parlament Europejski i Rada, stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą, ustanawiają środki konieczne do osiągnięcia powyższych celów. Środki te są przyjmowane po konsultacji z Komitetem Ekonomiczno-Społecznym i Komitetem Regionów.

Kompetencje Agencji

(jak określono w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 713/ 2009; rozporządzeniu Komisji (UE) nr 838/2010; rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/ 2011)

Cele

Celem Agencji jest wspieranie krajowych organów regulacyjnych w wykonywaniu, na poziomie Unii, zadań regulacyjnych, które wykonują one w państwach członkowskich, oraz koordynacja - w razie potrzeby - działań tych organów.

Zadania

- uzupełnianie i koordynowanie pracy krajowych organów regulacyjnych,

- uczestniczenie w tworzeniu przepisów dotyczących sieci europejskich,

- podejmowanie, pod pewnymi warunkami, wiążących decyzji indywidualnych dotyczących warunków dostępu do infrastruktury transgranicznej oraz jej bezpieczeństwa eksploatacyjnego,

- doradzanie instytucjom europejskim w różnych kwestiach związanych z energią,

- monitorowanie rozwoju rynków energii i składanie sprawozdań w tej kwestii,

- formułowanie wniosków do Komisji UE na temat rocznej kwoty rekompensat z tytułu udostępniania infrastruktury dla transgranicznej wymiany energii elektrycznej w ramach mechanizmu ITC,

- współpraca z krajowymi organami regulacyjnymi, Europejskim Urzędem Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (EUNGiPW), właściwymi organami finansowymi państw członkowskich oraz - w stosownych przypadkach - z krajowymi organami ds. konkurencji w celu monitorowania hurtowych rynków energii,

- dokonywanie oceny działania i przejrzystości różnych kategorii rynków i sposobów prowadzenia obrotu,

- wydawanie Komisji zaleceń dotyczących zasad rynkowych, księgowania transakcji, zamówień handlowych, norm i procedur, mogących poprawić integralność i funkcjonowanie rynku wewnętrznego,

- pomoc krajowym organom regulacyjnym w ocenie spójnego stosowania kryteriów identyfikacji projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania oraz metodyki analizy kosztów i korzyści przy określaniu ich stosowności w perspektywie transgranicznej w ramach regionu oraz przy przedkładaniu takiej oceny grupom regionalnym,

- przedstawianie opinii na temat projektów regionalnych list proponowanych projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania dotyczących elektryczności i gazu oraz na temat spójnego stosowania kryteriów oraz analizy kosztów i korzyści we wszystkich regionach,

- przedkładanie Komisji Europejskiej i państwom członkowskim opinii na temat metodologii, zgodnie z którymi zostanie przeprowadzona zharmonizowana, całościowa analiza kosztów i korzyści systemu energetycznego na poziomie unijnym, zaproponowanych przez europejską sieć operatorów systemów przesyłowych (ENTSO),

- monitorowanie realizacji projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania,

- ułatwianie wymiany dobrych praktyk i wydawanie zaleceń dotyczących zachęt i wspólnej metodyki oceny ponoszonego podwyższonego ryzyka inwestycyjnego w projekty dotyczące infrastruktury energii elektrycznej i gazu.

Zarządzanie Rada administracyjna

Skład

Dwaj członkowie wyznaczeni przez Parlament Europejski, dwaj członkowie wyznaczeni przez Komisję oraz pięciu członków wyznaczonych przez Radę. Każdy członek ma swojego zastępcę.

Zadania

Rada administracyjna przyjmuje roczny program prac i budżet Agencji. Zapewnia wypełnianie przez Agencję swojej misji i wykonywanie powierzonych jej zadań zgodnie z rozporządzeniem ustanawiającym.

Dyrektor

Jest powoływany przez radę administracyjną po uzyskaniu pozytywnej opinii rady organów regulacyjnych, z listy kandydatów przedstawionych przez Komisję.

Rada organów regulacyjnych

Skład

Wysoki rangą przedstawiciel organów regulacyjnych z każdego państwa członkowskiego i jeden przedstawiciel Komisji bez prawa głosu. Każdy członek ma swojego zastępcę mianowanego przez krajowy organ regulacyjny z każdego państwa członkowskiego.

Zadania

- przedstawianie dyrektorowi opinii dotyczących opinii, zaleceń i decyzji, których przyjęcie jest rozpatrywane,

- udzielanie dyrektorowi wskazówek dotyczących wykonywania przez niego swoich zadań,

- wydawanie opinii dla rady administracyjnej dotyczącej kandydata, który ma zostać powołany na stanowisko dyrektora,

- zatwierdzanie programu prac Agencji.

Kontrola zewnętrzna

Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

Parlament Europejski działający na zalecenie Rady.

Środki udostępnione Agencji w roku 2013 (2012) Budżet na rok 2013 (2012)

11,9 (7,2) mln euro

Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2013 r. (2012)

Liczba stanowisk w planie zatrudnienia: 49 (43)

Stanowiska obsadzone na dzień 31 grudnia: 49 (42)

Inni pracownicy: 20 (14)

Łączna liczba pracowników: 69 (57), z czego wykonujący zadania:

- operacyjne: 41 (34)

- administracyjne: 28 (23)

Produkty i usługi w roku 2013 - dokument zawierający wytyczne ramowe (gaz: ramowe wytyczne dotyczące zasad związanych ze zharmonizowanymi strukturami taryf przesyłowych); konsultacje publiczne zorganizowane zgodnie z art. 10 rozporządzenia (WE) nr 713/2009, w tym warsztaty,

- kodeksy sieci

a) siedem uzasadnionych opinii dotyczących kodeksów sieci (energia elektryczna: kodeks sieci dotyczący długoterminowej alokacji zdolności przesyłowej, kodeks dotyczący pracy systemu, kodeks sieci dotyczący planowania pracy sieci, kodeks sieci dotyczący regulacji częstotliwości i mocy oraz rezerw regulacyjnych, kodeks sieci dotyczący przyłączania odbiorców; gaz: kodeks sieci dotyczący bilansowania i kodeks sieci dotyczący interoperacyjności i wymiany danych);

b) cztery zalecenia z zastrzeżeniem dotyczące kodeksów sieci (wszystkie w zakresie energii elektrycznej: kodeks sieci dotyczący wymagań w zakresie podłączenia do sieci przesyłowej, mający zastosowanie do wszystkich wytwórców energii, kodeks sieci dotyczący alokacji zdolności przesyłowej i zarządzania ograniczeniami przesyłowymi, kodeks sieci dotyczący bezpieczeństwa operacyjnego i kodeks sieci dotyczący planowania pracy sieci);

c) trzy zalecenia (energia elektryczna: kodeks sieci dotyczący przyłączania odbiorców, kodeks sieci dotyczący kontroli i rezerw częstotliwości przesyłowej; gaz: kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w systemie przesyłowym);

- opinia dotycząca programu prac ENTSO-E na rok 2013,

- opinia dotycząca programu prac ENTSO-E na rok 2014,

- opinia dotycząca rynku zdolności przesyłowych dla Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego,

- opinia dotycząca sprawozdania ENTSO-E na temat prognoz na zimę 2012/ 2013 r. i przeglądu na lato 2012 r.,

- opinia na temat tego, czy średnie długoterminowe koszty przyrostowe stanowią właściwą miarę kosztów infrastruktury przyjmowanych na potrzeby mechanizmu rekompensat dla operatorów działających między systemami przesyłowymi,

- opinia dotycząca planu działań badawczo-rozwojowych ENTSO-E na lata 2013-2022 i planu realizacji na lata 2014-2016,

- opinia dotycząca sprawozdania rocznego ENTSO-E za 2012 r.,

- opinia dotycząca sprawozdania ENTSO-E na temat prognoz na lato 2013 r. i przeglądu zimowego 2012/2013,

- opinia dotyczące podręcznika procedur (platforma na rzecz przejrzystości),

- opinia dotycząca sprawozdania rocznego ENTSOG za 2011 r.,

- opinia dotycząca programu prac ENTSOG na 2013 r.,

- opinia dotycząca prognozy na temat dostaw gazu zimą 2012/2013,

- opinia dotycząca regionalnych planów inwestycyjnych związanych z gazem na lata 2011(2012)-2020(2021),

- opinia dotycząca prognozy na temat dostaw gazu latem,

- opinia dotycząca sprawozdania rocznego ENTSOG za 2012 r.,

- opinia dotycząca dziesięcioletniego planu rozwoju sieci gazowych (TYNDP) na lata 2013-2022 r.,

- opinia dotycząca określonego przez ENTSOG formatu, który może być stosowany przy pobieraniu danych z platformy na rzecz przejrzystości (rozporządzenie (WE) nr 715/2009, załącznik I, pkt 3.1.1, ppkt 1 lit. e)),

- opinia dotycząca programu prac ENTSOG na 2014 r.,

- opinia dotycząca spójnego stosowania kryteriów i metodyki analizy kosztów i korzyści w odniesieniu do zgłoszonych projektów ze wszystkich regionów i ocena ich unijnej wartości dodanej,

- wytyczne dotyczące opracowywania wniosku o zmianę kodeksu sieci dotyczącą przyrostu zdolności przesyłowej i nowej zdolności przesyłowej (gaz),

- aktualizacja drugiego wydania wytycznych dotyczących rozporządzenia REMIT, trzeciego wydania wytycznych dotyczących stosowania definicji z rozporządzenia REMIT i aktualizacja dokumentu zawierającego pytania i odpowiedzi,

- zalecenie dotyczące nowych przepisów prawnych w zakresie rozliczeń międzyoperatorskich,

- zalecenie dla Komisji Europejskiej w sprawie księgowania transakcji (umowy dotyczące rynku bilansującego i umowy przesyłowe),

- zalecenie dotyczące wniosków o transgraniczną alokację kosztów złożonych w ramach pierwszej unijnej listy projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania w zakresie energii elektrycznej i gazu,

- sprawozdanie roczne na temat działań na mocy rozporządzenia w sprawie integralności i przejrzystości rynku energii REMIT,

- sprawozdanie monitorujące dotyczące mechanizmu ITC za 2012 r.,

- sprawozdanie dotyczące mechanizmów wynagradzania zdolności wytwórczych oraz rynku wewnętrznego energii elektrycznej,

- sprawozdanie dotyczące realizacji zadań ENTSO-E i ENTSOG określonych, odpowiednio, w art. 8 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 714/2009 i art. 8 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 715/2009,

- wnioski ogólne z wewnętrznych warsztatów (wraz z zainteresowanymi krajowym organami regulacyjnymi) na temat przepływów pętlowych,

- wspólne sprawozdanie ACER i Rady Europejskich Regulatorów Energetyki (CEER) z monitorowania rynku (art. 11 rozporządzenia (WE) nr 713/2009) opublikowane w dniu 28 listopada; prezentacja sprawozdania odbyła się w Brukseli,

- opublikowanie w lutym przeglądu statusu inicjatyw regionalnych za 2012 r.,

- opublikowanie w internecie czterech sprawozdań kwartalnych dotyczących regionalnych inicjatyw gazowych i czterech dotyczących regionalnych inicjatyw energetycznych,

- organizacja w dniu 17 maja dorocznej konferencji Agencji pt. "Rynki energii: rok 2014 i później"; w konferencji wzięło udział 200 uczestników.

Źródło: Załącznik przekazany przez Agencję.

ODPOWIEDZI AGENCJI

11.
Jak odnotował Trybunał, zidentyfikowane niedociągnięcie zostało już skorygowane przez Agencję przy przydzielaniu kolejnych środków na zobowiązania związanych z wykonaniem rozporządzenia REMIT uwzględnionych w operacyjnych liniach budżetowych w ramach tytułu III.
12.
Jak stwierdzili audytorzy, wysoki poziom przeniesionych środków odzwierciedlał zwłokę w wykonaniu REMIT. Zwłoka wynikała z faktu, że przeniesienie koniecznych dodatkowych środków z DG ENER zatwierdzono dopiero w październiku 2013 r., a fundusze Agencja otrzymała na początku listopada 2013 r. Agencja zdołała jednak przeprowadzić wszystkie zaplanowane procedury przetargowe związane z wykonaniem REMIT do grudnia 2013 r., a powiązane z nimi wydatki zostaną wykazane w 2014 r.
13.
Saldo księgowe na koniec roku obejmowało 3 mln euro otrzymane pod koniec roku w wyniku korekty budżetu, a różnica miała pokryć wszystkie zobowiązania prawne, głównie związane z REMIT, które podjęto pod koniec 2013 r. Narzędzie prognozowania stanu środków pieniężnych wprowadzone w 2014 r. umożliwi lepsze zarządzanie środkami pieniężnymi w przyszłości.
1 Dz.U. L 211 z 14.8.2009, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 (Dz.U. L 326 z 8.12.2011, s. 1), przyznające Agencji ważną rolę w zakresie nadzoru nad obrotem na hurtowych rynkach energii w Europie.
3 Do celów informacyjnych w załączniku II skrótowo przedstawiono kompetencje i działania Agencji.
4 Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu oraz rachunku wyniku ekonomicznego, rachunku przepływów pieniężnych, zestawienia zmian w aktywach netto oraz opisu znaczących zasad (polityki) rachunkowości i informacji dodatkowej.
5 Sprawozdanie z wykonania budżetu obejmuje rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.
6 Art. 39 i 50 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1271/2013 (Dz.U. L 328 z 7.12.2013, s. 42).
7 Zasady rachunkowości przyjęte przez księgowego Komisji opierają się na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości Sektora Publicznego (IPSAS) wydanych przez Międzynarodową Federację Księgowych, a w kwestiach nimi nieobjętych - na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR)/Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
8 Art. 107 rozporządzenia (UE) nr 1271/2013.

Zmiany w prawie

Od 17 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 08.04.2025
Dlaczego ministerstwo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów?

Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.442.18

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki za rok budżetowy 2013 wraz z odpowiedziami Agencji.
Data aktu: 08/07/2014
Data ogłoszenia: 10/12/2014