united kingdom
ukraine

Procedury i wymogi dotyczące wyboru, powołania i zastępowania członków Doradczego Komitetu Naukowego Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ESRB/2011/2).

DECYZJA EUROPEJSKIEJ RADY DS. RYZYKA SYSTEMOWEGO
z dnia 20 stycznia 2011 r.
w sprawie procedur i wymogów dotyczących wyboru, powołania i zastępowania członków Doradczego Komitetu Naukowego Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego

(ESRB/2011/2)

(2011/C 39/09)

(Dz.U.UE C z dnia 8 lutego 2011 r.)

RADA GENERALNA EUROPEJSKIEJ RADY DS. RYZYKA SYSTEMOWEGO,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1092/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie unijnego nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym i ustanowienia Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego(1), w szczególności art. 12,

uwzględniając decyzję Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego ERRS/2011/1 z dnia 20 stycznia 2011 r. ustanawiającą regulamin Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego, w szczególności art. 11,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zaproszenie do składania deklaracji zainteresowania

1.
Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) publikuje zaproszenie do składania deklaracji zainteresowania stanowiskami ekspertów zewnętrznych, którzy mają zostać powołani na członków Doradczego Komitetu Naukowego (DKN) Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego.
2.
Zaproszenie do składania deklaracji zainteresowania opisuje m.in.: a) rolę i skład DKN; b) kryteria dopuszczające do udziału w procedurze wyboru, kryteria selekcji kandydatów oraz zasady powoływania członków DKN; c) ekonomiczne aspekty sprawowania mandatu; d) procedurę zgłaszania kandydatur, w tym termin, do którego mogą wpływać zgłoszenia.
3.
Zaproszenie do składania deklaracji zainteresowania opublikowane zostanie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz na stronach internetowych ERRS, jak również na stronach internetowych instytucji, z których pochodzą członkowie Rady Generalnej ERRS. W odpowiednim zakresie ERRS może ogłaszać zaproszenie do składania deklaracji zainteresowania za pośrednictwem innych mediów. W przypadku rozbieżności między poszczególnymi opublikowanymi wersjami zaproszenia, wersja opublikowana w Dzienniku Urzędowym jest wersją oficjalną i ma charakter rozstrzygający.
4.
Zgłoszenia kandydatów mogą być składane w terminie 21 dni kalendarzowych od daty publikacji zaproszenia do składania deklaracji zainteresowania w Dzienniku Urzędowym.
Artykuł  2

Wybór członków DKN

1.
Komitet Sterujący wskazuje osoby, które zostaną przedstawione Radzie Generalnej jako kandydaci na członków DKN oraz osoby, które mają zostać umieszczone na liście rezerwowej.
2.
Komitet Sterujący ocenia kandydatów uwzględniając kryteria wyboru określone w art. 3.
3.
Komitet Sterujący sporządza, osobno dla każdego kandydata, formularz oceny obejmujący również skrótowy opis szczególnych atutów i braków kandydata oraz rekomendację w przedmiocie powołania na członka DKN lub umieszczenia kandydata na liście rezerwowej, o której mowa w art. 4.
4.
Komitet Sterujący przedstawia Radzie Generalnej wyniki procedury wyboru w celu ich zatwierdzenia przez Radę.
5.
Szef Sekretariatu ERRS wspiera działania Komitetu Sterującego mające na celu przygotowanie i organizację procesu wyboru członków DKN. Sekretariat ERRS zapewnia Komitetowi Sterującemu wsparcie techniczne i logistyczne. Jeżeli Komitet Sterujący uzna to za konieczne, Sekretariat ERRS może korzystać ze wsparcia wybranych pracowników instytucji, z których pochodzą członkowie Rady Generalnej ERRS.
Artykuł  3

Kryteria wyboru

1.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1092/2010 członkowie DKN są wybierani na podstawie swoich ogólnych kompetencji, a także z uwagi na ich różnorodne doświadczenie naukowe lub w innych sektorach, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw, związkach zawodowych lub jako dostawcy lub użytkownicy usług finansowych.

Kryteria wyboru członków DKN są następujące:

a) dogłębna znajomość sektora finansowego i jego związków z gospodarką w szerokim ujęciu oraz ogólne kompetencje w zakresie ryzyka systemowego, w szczególności na poziomie Unii;

b) dorobek naukowy w zakresie analizy zależności pomiędzy sektorami wskazanymi w art. 12 rozporządzenia (UE) nr 1092/2010;

c) stopień naukowy doktora (Ph.D.) w finansach, ekonomii lub w innej odpowiedniej dziedzinie lub równoważne kwalifikacje, znaczące doświadczenie akademickie (np. tytuł profesora) w jednym lub kilku obszarach mających znaczenie dla ERRS lub poważny dorobek publikacyjny;

d) umiejętność oceny pracy naukowej i publikacji innych autorów oraz umiejętność przeprowadzania analizy złożonych informacji i projektów;

e) doświadczenie zawodowe w wielodyscyplinarnym otoczeniu, najlepiej w kontekście międzynarodowym;

f) potwierdzona znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie oparta na doświadczeniu w zakresie nauczania, prezentacjach publicznych, aktywnym uczestnictwie w spotkaniach ekspertów, publikacjach.

ERRS może ustanowić dodatkowe kryteria wyboru w zaproszeniu do składania deklaracji zainteresowania.

2.
Pracownicy instytucji, z których pochodzą członkowie Rady Generalnej ERRS(2), nie mogą zgłaszać swoich kandydatur.
Artykuł  4

Lista rezerwowa

1.
Lista rezerwowa obejmuje kandydatów, którzy nie zostali powołani na członków DKN, lecz którzy nie zostali odrzuceni w procedurze wyboru.
2.
Z zastrzeżeniem ust. 3, w przypadku pojawienia się wakatu w DKN Komitet Sterujący wybiera nowego kandydata spośród kandydatów znajdujących się na liście rezerwowej ustalonej zgodnie z art. 2 ust. 1 oraz przedstawia Radzie Generalnej jego kandydaturę na członka DKN na czteroletnią kadencję z możliwością ponownego powołania.
3.
Lista rezerwowa zachowuje ważność przez okres dwóch lat od daty jej zatwierdzenia; jej ważność może zostać przedłużona do czasu ogłoszenia nowego zaproszenia do składania deklaracji zainteresowania.
Artykuł  5

Przewodniczący i wiceprzewodniczący DKN

1.
Komitet Sterujący zapewnia, aby co najmniej sześciu spośród 15 kandydatów spełniało kryteria powołania na stanowisko przewodniczącego i wiceprzewodniczących DKN.
2.
Osoby powołane na stanowiska przewodniczącego i wiceprzewodniczących DKN powinny posiadać wysoki poziom odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, wynikającego na przykład z dorobku naukowego w dziedzinie bankowości, giełd i papierów wartościowych lub ubezpieczeń i pracowniczych programów emerytalnych.
3.
Przewodniczący ERRS przedstawia Radzie Generalnej kandydatury na stanowiska przewodniczącego i wiceprzewodniczących DKN.
4.
Przewodniczący i wiceprzewodniczący DKN powinni być obywatelami Unii Europejskiej.
5.
Doradczemu Komitetowi Naukowemu przewodniczą na zmianę przewodniczący i dwóch wiceprzewodniczących DKN, przy czym zmiany następują co 16 miesięcy.
Artykuł  6

Powołanie

1.
Rada Generalna może zatwierdzić propozycje Komitetu Sterującego lub poprosić Komitet Sterujący o przedstawienie innych kandydatów na członków DKN spośród kandydatur, które nie zostały odrzucone przez Komitet Sterujący.
2.
Rada Generalna powołuje przewodniczącego i wiceprzewodniczących DKN na wniosek przewodniczącego ERRS.
3.
Wybrani eksperci wykonują powierzone im obowiązki osobiście i w związku z tym nie mogą delegować ich na innego członka lub na osobę trzecią, za wyjątkiem przewodniczącego i wiceprzewodniczących DKN w przypadkach i na warunkach wskazanych w regulaminie ERRS.
4.
Warunkiem powołania jest podpisanie przez eksperta aktu powołania otrzymanego od przewodniczącego ERRS, zawarcie z Europejskim Bankiem Centralnym umowy w sprawie honorariów i zwrotu kosztów oraz złożenie zobowiązań i deklaracji określonych w art. 7.
Artykuł  7

Zobowiązania i deklaracje

1.
Eksperci powołani na członków DKN zobowiązują się do wykonywania swoich obowiązków w sposób niezależny od zewnętrznych instrukcji oraz do działania w publicznym interesie Unii. W tym celu eksperci składają pisemne zobowiązanie do zachowania niezależności i deklarację interesów zgodne z wzorami nr 1 i 2 zawartymi w załączniku. W deklaracji interesów ujawnia się wszelkie bezpośrednie lub pośrednie interesy, które mogą być uznane za naruszające niezależność ekspertów, lub też potwierdza się brak takich interesów.
2.
Członkowie DKN podpisują zobowiązanie do zachowania poufności, korzystając z wzoru nr 3 zawartego w załączniku.
3.
Przewodniczący i wiceprzewodniczący podpisują deklaracje potwierdzające, iż nie pełnią żadnych funkcji w sektorze finansowym.
4.
Członkowie DKN zobowiązują się do przestrzegania kodeksu postępowania, który zostanie przyjęty przez Radę Generalną ERRS.
5.
Powyżej wskazane zobowiązania i deklaracje zostaną podane do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na stronie internetowej ERRS. O zmianach dotyczących tych oświadczeń powiadamia się niezwłocznie szefa Sekretariatu ERRS.
Artykuł  8

Wygaśnięcie mandatu i zastępowanie członków DKN

1.
Rada Generalna może stwierdzić wygaśnięcie mandatu eksperta:

a) w przypadku jego rezygnacji lub braku ponownego powołania;

b) gdy ekspert nie uczestniczy w trzech następujących po sobie zwyczajnych posiedzeniach DKN, chyba że wykaże, iż uczestnictwo nie było możliwe ze względów zdrowotnych;

c) w przypadku stwierdzenia konfliktu interesów, niedopełnienia przez eksperta obowiązków lub dopuszczenia się przez niego poważnego uchybienia.

2.
W przypadku wygaśnięcia mandatu członka DKN przed upływem czteroletniego okresu stosuje się art. 4 ust. 2 i 3.
3.
Przewodniczący i wiceprzewodniczący mogą zostać zastąpieni przez urzędującego członka DKN; urzędujących członków DKN zastępuje się zgodnie z procedurą określoną w ust. 2.
4.
Z chwilą wygaśnięcia mandatu członka DKN Rada Generalna może, na wniosek Komitetu Sterującego, podjąć decyzję o ponownym powołaniu tego członka DKN na kolejną czteroletnią kadencję.
Artykuł  9

Publikacja

Niniejsza decyzja zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 20 stycznia 2011 r.

Jean-Claude TRICHET
Przewodniczący ERRS

______

(1) Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 1.

(2) Europejski Bank Centralny, krajowe banki centralne państw członkowskich Unii Europejskiej, Komisja, europejski organ nadzoru (Europejski Urząd Nadzoru Bankowego), europejski organ nadzoru (Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych), europejski organ nadzoru (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), właściwe krajowe organy nadzoru, Komitet Ekonomiczno-Finansowy.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR NR 1: ZOBOWIĄZANIE DO ZACHOWANIA NIEZALEŻNOŚCI

Imię i nazwisko: _________________________________________________

Niniejszym zobowiązuję się do działania w sposób niezależny od wpływów zewnętrznych, mając na względzie wyłącznie interes Unii.

W szczególności jestem świadomy/a ciążącego na mnie obowiązku corocznego przedstawiania deklaracji interesów oraz zgłaszania na każdym posiedzeniu Doradczego Komitetu Naukowego (DKN) interesów, które mogą zostać uznane za naruszające moją niezależność w odniesieniu do punktów objętych porządkiem obrad lub też ogólnie w odniesieniu do mojego wkładu w prace DKN.

Zobowiązuję się do niezwłocznego zawiadamiania DKN o jakichkolwiek próbach osób trzecich wywierania na mnie wpływu bezpośrednio lub pośrednio w związku z pełnioną przeze mnie funkcją.

Miejsce sporządzenia:___________________________, dnia ______________________

Podpis: ______________________________________

WZÓR NR 2: DEKLARACJA INTERESÓW

Imię i nazwisko: __________________________________________________

Informacja o bezpośrednich lub pośrednich interesach mogących mieć znaczenie dla pracy Doradczego Komitetu Naukowego (DKN) oraz misji Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ERRS):

1) Interesy bezpośrednie (korzyści finansowe wynikające, na przykład, z zatrudnienia, zleceń, inwestycji, honorariów, itd.):

2) Interesy pośrednie (pośrednie interesy finansowe, na przykład granty, sponsoring lub inne korzyści):

3) Interesy wynikające z działalności zawodowej członka DKN lub członków jego najbliższej rodziny:

4) Członkostwo lub innego rodzaju powiązania członka DKN z organizacjami, podmiotami lub klubami, które są zainteresowane pracami DKN lub misją ERRS.

5) Inne interesy lub fakty, które członek DKN uznaje za istotne:

Oświadczenie:

Niniejszym składam oświadczenie honorowe, iż podane powyżej informacje są prawdziwe i pełne.

Zobowiązuję się do niezwłocznego poinformowania DKN i Sekretariatu ERRS o jakichkolwiek zmianach dotyczących powyżej wskazanych informacji.

Miejsce sporządzenia: ___________________________, dnia ___________________

Podpis: ______________________________________________________

WZÓR NR 3: ZOBOWIĄZANIE DO ZACHOWANIA POUFNOŚCI

Imię i nazwisko: ________________________________________________

Niniejszym oświadczam, iż jestem świadomy/a ciążących na mnie obowiązków dotyczących zachowania poufności.

W braku odmiennego zezwolenia w tym zakresie zobowiązuję się do nieujawniania informacji uzyskanych w związku z moim członkostwem w Doradczym Komitecie Naukowym (DKN) oraz w związku z pracą wykonywaną przeze mnie na rzecz Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego.

Zobowiązuję się również do zachowania poufnego charakteru opinii pozostałych członków DKN, obserwatorów oraz innych uczestników, wyrażanych w trakcie dyskusji na posiedzeniach lub przedstawianych w formie pisemnej.

Miejsce sporządzenia: _________________________, dnia ______________________

Podpis: ______________________________________________________

Zmiany w prawie

Od 17 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 08.04.2025
Dlaczego ministerstwo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów?

Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.39.10

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Procedury i wymogi dotyczące wyboru, powołania i zastępowania członków Doradczego Komitetu Naukowego Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ESRB/2011/2).
Data aktu: 20/01/2011
Data ogłoszenia: 08/02/2011
Data wejścia w życie: 20/01/2011