united kingdom
ukraine

Decyzja ERRS/2011/3 w sprawie przyjęcia Kodeksu postępowania Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego

DECYZJA EUROPEJSKIEJ RADY DS. RYZYKA SYSTEMOWEGO
z dnia 25 marca 2011 r.
w sprawie przyjęcia Kodeksu postępowania Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego

(ERRS/2011/3)

(2011/C 140/10)

(Dz.U.UE C z dnia 11 maja 2011 r.)

RADA GENERALNA EUROPEJSKIEJ RADY DS. RYZYKA SYSTEMOWEGO,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1092/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie unijnego nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym i ustanowienia Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego(1), w szczególności art. 5 ust. 8 oraz art. 7 i 8,

uwzględniając decyzję ERRS/2011/1 z dnia 20 stycznia 2011 r. ustanawiającą regulamin Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego(2), w szczególności art. 26,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 

Kodeks postępowania Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego

1.
Niniejszym przyjmuje się Kodeks postępowania Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego zawarty w załączniku do niniejszej decyzji i stanowiący jej integralną część.
2.
Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu jej przyjęcia.
.3
Niniejsza decyzja zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz na stronie internetowej ERRS.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 25 marca 2011 r.

Jean-Claude TRICHET
Przewodniczący ERRS

______

(1) Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 1.

(2) Dz.U. C 58 z 24.2.2011, s. 4.

ZAŁĄCZNIK 

Kodeks Postępowania Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego

1. Członkowie Rady Generalnej, Komitetu Sterującego, Doradczego Komitetu Technicznego oraz Doradczego Komitetu Naukowego (zwanych dalej łącznie "komitetami doradczymi") Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) są zobowiązani do przestrzegania najwyższych standardów etycznych, zgodnie z zasadami obowiązującymi ich na mocy reguł mających zastosowanie w instytucjach, z których pochodzą. Członkowie wskazanych organów powinni mieć na uwadze publiczny charakter sprawowanej funkcji i postępować w sposób chroniący i promujący zaufanie opinii publicznej do ERRS. Powinni oni postępować w sposób uczciwy, niezależny i bezstronny, wyłącznie w interesie Unii jako całości, z dyskrecją, nie preferując swojego osobistego interesu i unikając sytuacji mogących powodować powstanie konfliktu interesów. Konflikt interesów powstaje, gdy członek wskazanych organów ma prywatny lub osobisty, finansowy lub niefinansowy interes, który może wpływać lub sprawiać wrażenie wpływania na bezstronne i obiektywne sprawowanie powierzonych mu obowiązków. Przez prywatne lub osobiste interesy członków wskazanych organów należy rozumieć wszelkie potencjalne korzyści tych członków, ich rodzin, innych krewnych oraz kręgu ich znajomych i przyjaciół.

2. Członkowie Doradczego Komitetu Naukowego mają również obowiązek przestrzegania dodatkowych zasad postępowania określonych w akcie powołania oraz umowie z Europejskim Bankiem Centralnym.

3. W ramach wystąpień i oświadczeń publicznych oraz kontaktów z mediami w odniesieniu do kwestii związanych z ERRS członkowie Rady Generalnej, Komitetu Sterującego oraz komitetów doradczych mają obowiązek: a) jednoznacznego deklarowania, czy wypowiadają się we własnym imieniu czy też w imieniu ERRS, w którym to przypadku mają obowiązek uprzedniego zasięgnięcia opinii przewodniczącego lub wiceprzewodniczących ERRS; b) dokładania starań celem respektowania roli przewodniczącego jako osoby reprezentującej dany organ; c) pełnego przestrzegania zasad poufności; oraz d) podchodzenia z należytą uwagą do swojej roli i obowiązków w ERRS.

4. Członkowie Rady Generalnej, Komitetu Sterującego oraz komitetów doradczych mogą jako osoby prywatne podejmować działalność dydaktyczną i naukową oraz zajmować się działalnością o charakterze non-profit. W wystąpieniach naukowych i dydaktycznych dotyczących kwestii związanych z ERRS członkowie wskazanych organów mają obowiązek jednoznacznego wskazania, że wypowiadają się jako osoby prywatne i nie reprezentują stanowiska ERRS.

5. Zasada tajemnicy zawodowej wymaga nieujawniania informacji dotyczących działalności i decyzji ERRS, o których w sposób zgodny z prawem nie została poinformowana opinia publiczna.

6. Członkowie Rady Generalnej, Komitetu Sterującego oraz komitetów doradczych są zobowiązani do niewykorzystywania informacji niejawnych do realizacji swoich prywatnych interesów lub prywatnych interesów innych osób. W szczególności są oni zobowiązani do niewykorzystywania takich informacji w ramach prywatnych transakcji finansowych realizowanych bezpośrednio lub za pośrednictwem osób trzecich, na własne ryzyko i na własny rachunek lub na ryzyko i rachunek osoby trzeciej.

7. Z zasadą niezależności niezgodne jest ubieganie się, otrzymywanie lub przyjmowanie z dowolnego źródła wszelkich finansowych lub niefinansowych korzyści, nagród, wynagrodzeń lub prezentów, których wartość przekracza zwyczajowo przyjęte normy, a które związane są w jakikolwiek sposób z funkcją lub działalnością realizowaną na rzecz ERRS.

8. Postanowienia pkt 5-7 mają zastosowanie do członków Rady Generalnej, Komitetu Sterującego oraz komitetów doradczych również po wygaśnięciu ich mandatu w ERRS.

9. Niniejszy Kodeks postępowania ma również zastosowanie do tymczasowych zastępców i zastępców członków Rady Generalnej i ich osób towarzyszących oraz do tymczasowych zastępców członków Komitetu Sterującego i Doradczego Komitetu Technicznego.

Zmiany w prawie

Od 17 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 08.04.2025
Dlaczego ministerstwo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów?

Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.140.18

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja ERRS/2011/3 w sprawie przyjęcia Kodeksu postępowania Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego
Data aktu: 25/03/2011
Data ogłoszenia: 11/05/2011
Data wejścia w życie: 25/03/2011