Decyzja ERRS/2011/3 w sprawie przyjęcia Kodeksu postępowania Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego

DECYZJA EUROPEJSKIEJ RADY DS. RYZYKA SYSTEMOWEGO
z dnia 25 marca 2011 r.
w sprawie przyjęcia Kodeksu postępowania Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego

(ERRS/2011/3)

(2011/C 140/10)

(Dz.U.UE C z dnia 11 maja 2011 r.)

RADA GENERALNA EUROPEJSKIEJ RADY DS. RYZYKA SYSTEMOWEGO,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1092/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie unijnego nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym i ustanowienia Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego(1), w szczególności art. 5 ust. 8 oraz art. 7 i 8,

uwzględniając decyzję ERRS/2011/1 z dnia 20 stycznia 2011 r. ustanawiającą regulamin Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego(2), w szczególności art. 26,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 

Kodeks postępowania Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego

1.
Niniejszym przyjmuje się Kodeks postępowania Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego zawarty w załączniku do niniejszej decyzji i stanowiący jej integralną część.
2.
Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu jej przyjęcia.
.3
Niniejsza decyzja zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz na stronie internetowej ERRS.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 25 marca 2011 r.

Jean-Claude TRICHET
Przewodniczący ERRS

______

(1) Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 1.

(2) Dz.U. C 58 z 24.2.2011, s. 4.

ZAŁĄCZNIK 

Kodeks Postępowania Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego

1. Członkowie Rady Generalnej, Komitetu Sterującego, Doradczego Komitetu Technicznego oraz Doradczego Komitetu Naukowego (zwanych dalej łącznie "komitetami doradczymi") Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) są zobowiązani do przestrzegania najwyższych standardów etycznych, zgodnie z zasadami obowiązującymi ich na mocy reguł mających zastosowanie w instytucjach, z których pochodzą. Członkowie wskazanych organów powinni mieć na uwadze publiczny charakter sprawowanej funkcji i postępować w sposób chroniący i promujący zaufanie opinii publicznej do ERRS. Powinni oni postępować w sposób uczciwy, niezależny i bezstronny, wyłącznie w interesie Unii jako całości, z dyskrecją, nie preferując swojego osobistego interesu i unikając sytuacji mogących powodować powstanie konfliktu interesów. Konflikt interesów powstaje, gdy członek wskazanych organów ma prywatny lub osobisty, finansowy lub niefinansowy interes, który może wpływać lub sprawiać wrażenie wpływania na bezstronne i obiektywne sprawowanie powierzonych mu obowiązków. Przez prywatne lub osobiste interesy członków wskazanych organów należy rozumieć wszelkie potencjalne korzyści tych członków, ich rodzin, innych krewnych oraz kręgu ich znajomych i przyjaciół.

2. Członkowie Doradczego Komitetu Naukowego mają również obowiązek przestrzegania dodatkowych zasad postępowania określonych w akcie powołania oraz umowie z Europejskim Bankiem Centralnym.

3. W ramach wystąpień i oświadczeń publicznych oraz kontaktów z mediami w odniesieniu do kwestii związanych z ERRS członkowie Rady Generalnej, Komitetu Sterującego oraz komitetów doradczych mają obowiązek: a) jednoznacznego deklarowania, czy wypowiadają się we własnym imieniu czy też w imieniu ERRS, w którym to przypadku mają obowiązek uprzedniego zasięgnięcia opinii przewodniczącego lub wiceprzewodniczących ERRS; b) dokładania starań celem respektowania roli przewodniczącego jako osoby reprezentującej dany organ; c) pełnego przestrzegania zasad poufności; oraz d) podchodzenia z należytą uwagą do swojej roli i obowiązków w ERRS.

4. Członkowie Rady Generalnej, Komitetu Sterującego oraz komitetów doradczych mogą jako osoby prywatne podejmować działalność dydaktyczną i naukową oraz zajmować się działalnością o charakterze non-profit. W wystąpieniach naukowych i dydaktycznych dotyczących kwestii związanych z ERRS członkowie wskazanych organów mają obowiązek jednoznacznego wskazania, że wypowiadają się jako osoby prywatne i nie reprezentują stanowiska ERRS.

5. Zasada tajemnicy zawodowej wymaga nieujawniania informacji dotyczących działalności i decyzji ERRS, o których w sposób zgodny z prawem nie została poinformowana opinia publiczna.

6. Członkowie Rady Generalnej, Komitetu Sterującego oraz komitetów doradczych są zobowiązani do niewykorzystywania informacji niejawnych do realizacji swoich prywatnych interesów lub prywatnych interesów innych osób. W szczególności są oni zobowiązani do niewykorzystywania takich informacji w ramach prywatnych transakcji finansowych realizowanych bezpośrednio lub za pośrednictwem osób trzecich, na własne ryzyko i na własny rachunek lub na ryzyko i rachunek osoby trzeciej.

7. Z zasadą niezależności niezgodne jest ubieganie się, otrzymywanie lub przyjmowanie z dowolnego źródła wszelkich finansowych lub niefinansowych korzyści, nagród, wynagrodzeń lub prezentów, których wartość przekracza zwyczajowo przyjęte normy, a które związane są w jakikolwiek sposób z funkcją lub działalnością realizowaną na rzecz ERRS.

8. Postanowienia pkt 5-7 mają zastosowanie do członków Rady Generalnej, Komitetu Sterującego oraz komitetów doradczych również po wygaśnięciu ich mandatu w ERRS.

9. Niniejszy Kodeks postępowania ma również zastosowanie do tymczasowych zastępców i zastępców członków Rady Generalnej i ich osób towarzyszących oraz do tymczasowych zastępców członków Komitetu Sterującego i Doradczego Komitetu Technicznego.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.140.18

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja ERRS/2011/3 w sprawie przyjęcia Kodeksu postępowania Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego
Data aktu: 25/03/2011
Data ogłoszenia: 11/05/2011
Data wejścia w życie: 25/03/2011