Powiadomienie zgodnie z art. 95 ust. 4 traktatu WE - Wniosek o wydanie zezwolenia na utrzymanie przepisów krajowych stanowiących odstępstwo od przepisów wspólnotowego środka harmonizującego.

Powiadomienie zgodnie z art. 95 ust. 4 traktatu WE

Wniosek o wydanie zezwolenia na utrzymanie przepisów krajowych stanowiących odstępstwo od przepisów wspólnotowego środka harmonizującego

(2006/C 29/04)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 4 lutego 2006 r.)

1.
Dnia 5 grudnia 2005 r. Republika Czeska przedłożyła wniosek o utrzymanie stosowania krajowych przepisów dotyczących wprowadzenia do obrotu nawozów zawierających kadm. Przepisy te obowiązywały już w momencie przystąpienia Republiki Czeskiej do Unii Europejskiej i odbiegają od przepisów rozporządzenia (WE) 2003/2003 w sprawie nawozów(1).
2.
W momencie przystąpienia do Unii Europejskiej w maju 2004 r. w Republice Czeskiej obowiązywały prawnie ustalone dopuszczalne wartości stężenia kadmu w nawozach mineralnych. Jednakże ponieważ nie przedłożono wówczas wniosku o utrzymanie stosowania krajowych przepisów, w Traktacie o przystąpieniu nie udzielono odstępstwa.
3.
Przepisy krajowe(2) zabraniają wprowadzania do obrotu na terytorium Republiki Czeskiej mineralnych nawozów fosforowych zawierających kadm w stężeniu przekraczającym 50 mg/kg P2O5.
4.
Zgodnie z art. 7 dyrektywy 76/116/EWG, zastąpionym art. 5 rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 państwa członkowskie nie mogą z powodu składu, oznakowania, etykietowania lub pakowania zakazać, ograniczyć ani utrudnić wprowadzania do obrotu nawozów oznakowanych jako "nawóz WE", spełniających przepisy tego rozporządzenia. Obowiązujące w Czechach krajowe dopuszczalne wartości stężenia kadmu w nawozach byłyby zatem sprzeczne z zasadą swobodnego obrotu nawozami oznakowanymi jako "nawóz WE", który reguluje wyżej wymieniony akt prawny.
5.
Dekret 209/2005 obowiązujący w Republice Czeskiej od dnia 1 czerwca 2005 r. zawiesza stosowanie istniejących krajowych przepisów w odniesieniu do "nawozów WE" i ogranicza stosowanie dopuszczalnych wartości kadmu jedynie do nawozów krajowych.
6.
Poprzez złożenie powiadomienia władze Czech zwróciły się do Komisji z wnioskiem o wydanie zezwolenia na stosowanie istniejących dopuszczalnych wartości kadmu również w odniesieniu do "nawozów WE".
7.
Artykuł 95 ust. 4 stanowi, że, jeśli po przyjęciu przez Radę lub Komisję środka harmonizującego państwo członkowskie uzna za niezbędne utrzymanie przepisów krajowych, uzasadnionych ważnymi względami określonymi w art. 30 lub dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego, lub środowiska pracy, notyfikuje je Komisji, wskazując powody ich utrzymania.
8.
Komisja, w ciągu sześciu miesięcy od daty powiadomienia, zatwierdza lub odrzuca przedmiotowe przepisy krajowe, sprawdzając czy stanowią one środek arbitralnej dyskryminacji lub ukryte ograniczenie w handlu pomiędzy państwami członkowskimi, albo przeszkodę w funkcjonowaniu rynku wewnętrznego.
9.
Władze Czech uzasadniają swój wniosek odnosząc się do wniosków zawartych w sprawozdaniu z oceny zagrożenia, zatytułowanym "Study to assess risks to the environment and health resulting from the use of phosphate fertilisers containing cadmium" ("Badanie oceniające zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego wynikające ze stosowania nawozów fosforowych zawierających kadm", sporządzonym w oparciu o zalecenia ERM(3)). Zgodnie z wynikami tego badania i na podstawie dostępnych danych wartość przewidywanego stężenia w środowisku (PEC, Predicted Environmental Concentration) kadmu pochodzącego z nawozów mineralnych w Republice Czeskiej wynosi 0,93 wartości PNEC (przewidywane stężenie w środowisku nie powodujące żadnych skutków) w przypadku nawozów o zawartości kadmu 50 mg Cd/kg P2O5 (krajowe wartości dopuszczalne stosowane przed przystąpieniem do UE). Zagrożenie dla środowiska istniałoby jeśli wartość ta przekraczałaby 50mg. Ponadto ustalenie górnej granicy wartości wynoszącej 50 mg Cd/kg P2O5 jest niezbędne w celu zapobieżenia akumulacji kadmu w glebie do poziomu, który stanowiłby zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego poprzez łańcuch żywnościowy.
10.
W związku z powyższym, Republika Czeska uznaje za konieczne, na podstawie art. 95 ust. 4 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, utrzymanie przepisów krajowych w odniesieniu do kadmu w nawozach do dnia wejścia w życie prawodawstwa UE dotyczącego kadmu w nawozach. W opinii Republiki Czeskiej, krajowe przepisy są uzasadnione ważnymi względami w myśl art. 30 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską oraz dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego.
11.
Ewentualne uwagi dotyczące powiadomienia złożonego przez Republikę Czeską, przekazane Komisji później niż w ciągu trzydziestu dni od daty jego publikacji, nie mogą być brane pod uwagę.
12.
Pełny tekst oceny zagrożenia w odniesieniu do kadmu stosowanego w nawozach w Republice Czeskiej jest dostępny na następującej stronie internetowej Komisji:

http://europa.eu.int/comm/enterprise/chemicals/legislation/fertilizers/cadmium/reports_en.htm

13.
Dodatkowych informacji dotyczących wniosku Republiki Czeskiej udziela:

Ing. Michaela Budňáková

Odbor rostlinných komodit

Ministerstvo zemědělství

Těšnov 17

CZ-117 05 Praha 1

tel.: (420) 221 81 20 71

faks: (420) 221 81 29 51

e-mail: Michaela.budnakova@mze.cz

Punkt kontaktowy w Komisji Europejskiej:

European Commission

Directorate-General Enterprise and Industry

Mr Philippe Brunerie

Unit G2 Chemicals

Avenue des Nerviens 105

B-1040 Brussels

tel.: (32-2) 295 21 99

faks: (32-2) 295 02 81

e-mail: Entr-Chemicals@cec.eu.int

______

(1) Dz.U. L 304 z 21.11.2003, str. 1.

(2) Dekret nr 474/2000 ustanawiający wymogi w odniesieniu do nawozów.

(3) ERM to firma doradztwa środowiskowego (Enterprise Resource Management), która z ramienia Komisji określiła metodologię w zakresie dokonywania oceny zagrożenia związanego z kadmem

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.29.8

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Powiadomienie zgodnie z art. 95 ust. 4 traktatu WE - Wniosek o wydanie zezwolenia na utrzymanie przepisów krajowych stanowiących odstępstwo od przepisów wspólnotowego środka harmonizującego.
Data aktu: 04/02/2006
Data ogłoszenia: 04/02/2006