Pomoc państwa - Szwecja - Pomoc C 22/2004 (ex N648/2001) - Ulgi podatkowe dla zawodowych rybaków - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - SZWECJA

Pomoc C 22/2004 (ex N648/2001) - Ulgi podatkowe dla zawodowych rybaków

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2004/C 258/02)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 20 października 2004 r.)

Za pośrednictwem pisma z dnia 16 czerwca 2004 r., zamieszczonego w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu Komisja powiadomiła Szwecję o swojej decyzji wszczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej wyżej wspomnianej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat pomocy, względem której Komisja wszczyna procedurę, w ciągu jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego pisma, kierując je na następujący adres lub numer faksu:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Rybołówstwa

Dyrekcja D - Jednostka Prawna

B-1049 Brussels

Faks: (32-2) 295 19 42

Uwagi te zostaną przekazane Szwecji. Zainteresowane strony przekazujące uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

Tekst streszczenia

Notyfikowany projekt ustawy, propozycja nowelizacji ustawy o podatku dochodowym (1999:1229), zakłada zwrot kosztów prowadzenia połowów dla wszystkich rybaków posiadających licencję. Projekt zmieni istniejący system ulg podatkowych dla rybaków, który zasadniczo polega na stosowaniu ogólnego systemu podatkowego w sektorze rybołówstwa, ponieważ rybacy są uprawnieni do tych samych standardowych odliczeń podatkowych w związku z wyższym kosztem utrzymania, z jakiego korzystają inne osoby pracujące na własny rachunek, oraz w tej samej wysokości. W obecnym systemie rybak może korzystać z odliczeń podatkowych, jeżeli rejs połowowy wiąże się ze spędzeniem nocy poza domem. Za każdy dzień można odliczyć stałą kwotę, odpowiednio za wyższy koszt utrzymania i zakwaterowania.

W związku z charakterem rybołówstwa w Szwecji, obecny system odliczeń podatkowych jest całkowicie niedostępny dla rybaków przybrzeżnych i śródlądowych, którzy nie spędzają nocy poza domem. Celem projektu jest wyrównanie warunków konkurencji między rybakami szwedzkimi, duńskimi i norweskimi oraz zniesienie nierównowagi między rybakami, którzy mają dostęp do obecnych odliczeń podatkowych (czyli spędzają noc poza domem na rejsach połowowych), a tymi, którzy tego dostępu nie mają. Zgodnie z notyfikowanym projektem rejsy połowowe niewiążące się ze spędzeniem nocy poza domem będą również uprawniać do odliczeń podatkowych. Ponadto administracyjne obciążenie rybaka i organów podatkowych ma zostać ograniczone. W notyfikowanym systemie ulga podatkowa dla każdego rybaka jest obliczana na podstawie dochodu i nie może przekroczyć 40.000 SEK (4 444 EUR) rocznie. Ponadto ulga nie może przekroczyć 20 % rocznego dochodu.

Notyfikowany projekt ma zastosowanie tylko do rybaków i jedynym warunkiem płatności jest posiadanie przez rybaka licencji na wykonywanie zawodu. Rybacy uczestniczący w notyfikowanym systemie nie mogliby korzystać z innych ulg podatkowych związanych z wyższym kosztem utrzymania.

Jeżeli notyfikowany projekt zostanie przyjęty, szwedzki skarb państwa straci 34.400.000 SEK (3.822.222 EUR) rocznie, z czego 18.200.000 SEK (2.022.222 EUR) w ramach składek na krajowy system ubezpieczeń społecznych, a o 16.200.000 SEK (1.800.000 EUR) obniżą się wpływy podatkowe poszczególnych regionów. W Szwecji pracuje około 2.000 rybaków posiadających licencję na wykonywanie zawodu.

Istniejący system odliczeń podatkowych stosuje się jednakowo do wszystkich sektorów gospodarki. Nie jest więc wybiórczym przywilejem sektora rybołówstwa i jako taki nie stanowi pomocy państwa, lecz jest środkiem o charakterze ogólnym. Wprowadzając możliwość odliczenia podatku bez wymagania spędzenia nocy poza domem przez rybaków, notyfikowany projekt stanowiłby wybiórczy przywilej dla sektora rybołówstwa, niedostępny dla innych sektorów gospodarki. Na tym etapie można więc powiedzieć, że notyfikowany projekt stanowi pomoc państwa.

W dziedzinie rybołówstwa konieczne jest zbadanie środka w świetle wytycznych dla badania pomocy państwa w odniesieniu do rybołówstwa i akwakultury(1). Zgodnie z punktem 1.2 tych wytycznych, pomoc państwa udzielana bez nakładania obowiązków na jej odbiorców i taka, której celem jest poprawa sytuacji przedsiębiorstw i zwiększenie ich płynności finansowej, oraz która w rezultacie prowadzi do zwiększenia dochodów odbiorcy jest, jako pomoc operacyjna, niezgodna ze wspólnym rynkiem.

______

(1) Dz.U. C 19 z 20.1.2001, str. 7.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

[tekst pisma]

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.258.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Szwecja - Pomoc C 22/2004 (ex N648/2001) - Ulgi podatkowe dla zawodowych rybaków - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 20/10/2004
Data ogłoszenia: 20/10/2004