Metodyka obliczania emisji gazów cieplarnianych, określenie wskaźników ich emisji oraz wartości opałowej dla poszczególnych paliw i wartości energetycznej energii elektrycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 4 lipca 2022 r.
w sprawie metodyki obliczania emisji gazów cieplarnianych, określenia wskaźników ich emisji oraz wartości opałowej dla poszczególnych paliw i wartości energetycznej energii elektrycznej 2

Na podstawie art. 30h ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1315) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
metodykę obliczania emisji gazów cieplarnianych, w przeliczeniu na jednostkę energii z paliw innych niż biopaliwa ciekłe oraz z energii elektrycznej przez podmioty realizujące Narodowy Cel Redukcyjny;
2)
wskaźnik emisji gazów cieplarnianych dla poszczególnych paliw;
3)
emisję gazów cieplarnianych, w przeliczeniu na jednostkę energii z 2010 r.;
4)
wartość opałową dla poszczególnych paliw oraz wartość energetyczną energii elektrycznej.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
emisja gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym (UER) - wprowadzenie do powietrza gazów cieplarnianych następujące przed wprowadzeniem surowca do rafinerii lub zakładu przetwórczego, w których wyprodukowano paliwa wymienione w tabeli 1 załącznika do rozporządzenia;
2)
bitum naturalny - każde źródło surowca:
a)
którego gęstość w złożu w miejscu wydobycia mierzona w stopniach Amerykańskiego Instytutu Naftowego, zwanego dalej "API", zgodnie z metodą badawczą D287 Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań i Materiałów, zwaną dalej "ASTM D287", wynosi nie więcej niż 10 stopni,
b)
którego roczna średnia lepkość w temperaturze złoża w miejscu wydobycia wyrażona w centypuazach [cP] jest większa niż lepkość obliczona na podstawie wzoru:

Lp = 518,98e-0,038T,

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

Lp - lepkość w temperaturze złoża w miejscu wydobycia wyrażoną w centypuazach [cP],

e - stałą matematyczną wynoszącą 2,7183 (liczba Eulera),

T - temperaturę wyrażoną w stopniach Celsjusza [oC],

c)
będące piaskiem bitumicznym objętym kodem CN 2714 oraz
d)
którego wydobycie odbywa się z użyciem technik wydobycia górniczego lub termicznych metod intensyfikacji wydobycia, w których energia cieplna pochodzi głównie z innych źródeł niż samo źródło surowca;
3)
łupek naftowy - źródło surowca objętego kodem CN 2714 znajdujące się w formacji skalnej, zawierające kerogen w formie stałej;
4)
ropa naftowa konwencjonalna - ropę naftową, której gęstość mierzona w stopniach API zgodnie z ASTM D287 jest większa niż 10 stopni, gdy znajduje się w złożu w miejscu wydobycia, i która nie jest surowcem objętym kodem CN 2714;
5)
kryteria zrównoważonego rozwoju - kryteria określone w art. 28b-28bc ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z 2022 r. poz. 403).
§  3. 
1. 
Emisję gazów cieplarnianych, w przeliczeniu na jednostkę energii z paliw innych niż biopaliwa ciekłe oraz z energii elektrycznej, oblicza się według wzoru:

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

EGHG - emisję gazów cieplarnianych przez podmiot realizujący Narodowy Cel Redukcyjny [gCO2eq/MJ],

n - rodzaj paliwa oznaczonego kodem CN albo energię elektryczną,

GHGi - wskaźnik emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ],

AF - współczynnik korygujący określony w tabeli 2 załącznika do rozporządzenia,

CE - całkowitą energię dostarczoną z paliwa lub z energii elektrycznej [MJ],

UER - wartość redukcji emisji gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym [gCO2eq].

2. 
Całkowitą energię dostarczoną z paliwa ciekłego stanowi iloczyn ilości paliwa wyrażony w litrach [l] i wartości opałowej wyrażonej w megadżulach na litr paliwa [MJ/l].
3. 
W przypadku przerobu ropy naftowej z biokomponentem, z wyjątkiem skażalników, całkowitą energię dostarczoną z paliwa oblicza się z uwzględnieniem stanu biokomponentu po przetworzeniu. Ilość paliwa ustala się zgodnie z bilansem energetycznym i wydajnością procesu wspólnego przetwarzania i zgodnie z pkt 11.3 ppkt 15 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.
4. 
Przerób, o którym mowa w ust. 3, obejmuje wszelkie modyfikacje dokonywane podczas cyklu życia dostarczonego paliwa lub dostarczonej energii, powodujące zmianę w strukturze molekularnej produktu.
5. 
W obliczeniach, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględnia się ilość i rodzaj każdego biokomponentu.
6. 
W przypadku przerobu ropy naftowej z biokomponentem, który nie spełnia kryteriów zrównoważonego rozwoju, ilość dostarczonego biokomponentu oblicza się jako paliwo, z którym biokomponent był przerabiany.
7. 
Całkowitą energię dostarczoną z paliwa gazowego stanowi iloczyn ilości paliwa wyrażony w kilogramach [kg] i wartości opałowej wyrażonej w megadżulach na kilogram paliwa [MJ/kg].
8. 
Całkowitą energię dostarczoną z energii elektrycznej stanowi iloczyn ilości energii elektrycznej zużytej w pojazdach samochodowych, których ładowanie nastąpiło na ogólnodostępnych stacjach ładowania, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1083 i 1260), wyrażonej w kilowatogodzinach [kWh] i wartości energetycznej energii elektrycznej wyrażonej w megadżulach na kilowatogodzinę [MJ/kWh].
9. 
Wartość redukcji emisji gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym (UER) uwzględnia się w obliczeniach emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednostkę energii z paliw wymienionych w lp. 1-12 w tabeli 1 załącznika do rozporządzenia.
10. 
W obliczeniach emisji gazów cieplarnianych pochodzących z paliw oraz energii elektrycznej uwzględnia się wyłącznie wartość redukcji emisji gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym (UER) dla projektów redukcji emisji gazów cieplarnianych, które rozpoczęły się po dniu 1 stycznia 2011 r.:
1)
oszacowanych i zatwierdzonych zgodnie z najlepszymi dostępnymi technikami, w szczególności z normą wieloczęściową PN-EN ISO 14064 i normą PN-EN ISO 14065;
2)
objętych monitorowaniem, sprawozdawczością i weryfikacją w zakresie emisji na poziomie bazowym zgodnie z najlepszymi dostępnymi technikami, w szczególności z normą wieloczęściową PN-EN ISO 14064, których wyniki mają poziom wiarygodności równoważny poziomowi wiarygodności określonemu w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/2066 z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych na podstawie dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz zmieniającym rozporządzenie Komisji (UE) nr 601/2012 (Dz. Urz. UE L 334 z 31.12.2018, str. 1, z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/2067 z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie weryfikacji danych oraz akredytacji weryfikatorów na podstawie dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz. Urz. UE L 334 z 31.12.2018, str. 94, z późn. zm.);
3)
których weryfikacja metod szacowania została przeprowadzona zgodnie z najlepszymi dostępnymi technikami, w szczególności z normą PN-EN ISO 14064-3, przez organizację akredytowaną zgodnie z najlepszymi dostępnymi technikami, w szczególności z normą PN-EN ISO 14065.
11. 
W obliczeniach emisji gazów cieplarnianych z paliw i energii elektrycznej uwzględnia się wartość redukcji emisji gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym (UER) dla surowca pochodzącego z innego kraju niż surowiec, z którego zostało wyprodukowane paliwo, pod warunkiem że ta wartość spełnia warunki określone w ust. 9.
12. 
Jednostki poświadczonej redukcji emisji oraz jednostki redukcji emisji w rozumieniu odpowiednio art. 2 pkt 12 i 14 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. z 2022 r. poz. 673) mogą zostać wykorzystane do realizacji obowiązku, o którym mowa w art. 30b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, pod warunkiem że jednostki te zostały oznaczone jako wykorzystane.
§  4. 
1. 
Wskaźnik emisji gazów cieplarnianych (GHGi) dla:
1)
paliw bez zawartości biokomponentu określa tabela 1 załącznika do rozporządzenia;
2)
biokomponentów niespełniających kryteriów zrównoważonego rozwoju jest równy wartości GHGi paliwa, do którego zostały dodane;
3)
biopaliw ciekłych określa się na podstawie wskaźników emisji gazów cieplarnianych dla danego paliwa i dla biokomponentu, z których zostało wytworzone biopaliwo ciekłe.
2. 
W przypadku przerobu ropy naftowej z biokomponentem, z wyjątkiem skażalników, wskaźnik emisji gazów cieplarnianych (GHGi) dla biokomponentu w przeliczeniu na jednostkę energii oblicza się z uwzględnieniem stanu biokomponentu po przetworzeniu.
§  5. 
Emisja gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednostkę energii z 2010 r. wynosi 94,1 gCO2eq/MJ.
§  6. 
1. 
Wartość opałową paliw bez zawartości biokomponentów określa tabela 3 załącznika do rozporządzenia.
2. 
Wartość opałową paliw oblicza się jako wartość opałową:
1)
paliwa bez zawartości biokomponentu, o którym mowa w ust. 1,
2)
biokomponentu

- z których zostało wytworzone paliwo.

3. 
W obliczeniach, o których mowa w ust. 2, wartość opałowa dla biokomponentów niespełniających kryteriów zrównoważonego rozwoju jest równa wartości opałowej dla biokomponentów spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju.
4. 
Wartość energetyczna energii elektrycznej wynosi 3,6 MJ/kWh.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIK

Tabela 1. Wskaźniki emisji gazów cieplarnianych dla poszczególnych paliw

Lp. Źródło surowca lub proces Rodzaj paliwa GHGi - wskaźnik emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednostkę energii w cyklu życia paliw [gCO2eq/MJ]
1 Ropa naftowa konwencjonalna Benzyna silnikowa bez zawartości biokomponentów 93,3
2 Paliwo ciekłe z gazu ziemnego
3 Paliwo ciekłe z węgla
4 Bitum naturalny
5 Łupek naftowy
6 Ropa naftowa konwencjonalna Olej napędowy bez zawartości biokomponentów i olej do silników statków żeglugi śródlądowej 95,1
7 Paliwo ciekłe z gazu ziemnego
8 Paliwo ciekłe z węgla
9 Bitum naturalny
10 Łupek naftowy
11 Jakiekolwiek źródła kopalne Gaz skroplony (LPG) przeznaczony do silnika o zapłonie iskrowym 73,6
12 Gaz ziemny, mieszanka UE Sprężony gaz ziemny (CNG) przeznaczony do silnika o zapłonie iskrowym 69,3
13 Gaz ziemny, mieszanka UE Skroplony gaz ziemny (LNG) przeznaczony do silnika o zapłonie iskrowym 74,5
14 Gaz ziemny uzyskany w procesie reformingu parowego Sprężony wodór w wodorowym ogniwie paliwowym 104,3
15 Elektroliza całkowicie zasilana energią z niebiologicznych źródeł odnawialnych Sprężony wodór w wodorowym ogniwie paliwowym 9,1
16 Węgiel Sprężony wodór w wodorowym ogniwie paliwowym 234,4
17 Węgiel przy wychwytywaniu

i składowaniu dwutlenku węgla z emisji procesowych

Sprężony wodór w wodorowym ogniwie paliwowym 52,7
18 Odpady z tworzyw sztucznych pochodzące z surowców kopalnych Benzyna silnikowa bez zawartości biokomponentów, olej napędowy bez zawartości biokomponentów i olej do silników statków żeglugi śródlądowej 86,0

Tabela 2. Współczynnik korygujący wydajność układu napędowego w zależności od rodzaju silnika

Rodzaj silnika Współczynnik korygujący wydajność układu napędowego
Silnik spalinowy wewnętrznego spalania 1
Elektryczny mechanizm napędowy o napędzie akumulatorowym 0,4
Elektryczny mechanizm napędowy o napędzie w postaci wodorowego ogniwa paliwowego 0,4

Tabela 3. Wartość opałowa paliw bez zawartości biokomponentów

Lp. Rodzaj paliwa Wartość opałowa według wagi [MJ/kg] Wartość opałowa według objętości [MJ/l]
1 Benzyna silnikowa 43,0 32,0
2 Olej napędowy i olej do silników statków żeglugi 43,0 36,0
3 Gaz skroplony (LPG) 46,0 24,9
4 Sprężony gaz ziemny (CNG) 45,1 -
5 Skroplony gaz ziemny (LNG) 49,2 -
6 Sprężony wodór w wodorowym ogniwie paliwowym 120,0 -
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Rady (UE) 2015/652 z dnia 20 kwietnia 2015 r. ustanawiającą metody obliczania i wymogi w zakresie sprawozdawczości zgodnie z dyrektywą 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady odnoszącą się do jakości benzyny i olejów napędowych (Dz. Urz. UE L 107 z 25.04.2015, str. 26, Dz. Urz. UE L 129 z 27.05.2015, str. 53 oraz Dz. Urz. UE L 328 z 21.12.2018, str. 1).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Energii z dnia 12 czerwca 2017 r. w sprawie metodyki obliczania emisji gazów cieplarnianych, określenia wskaźników ich emisji oraz wartości opałowej dla poszczególnych paliw i wartości energetycznej energii elektrycznej (Dz. U. poz. 1294), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1642).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1494

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Metodyka obliczania emisji gazów cieplarnianych, określenie wskaźników ich emisji oraz wartości opałowej dla poszczególnych paliw i wartości energetycznej energii elektrycznej.
Data aktu: 04/07/2022
Data ogłoszenia: 15/07/2022
Data wejścia w życie: 30/07/2022