Realizacja przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 grudnia 2017 r.
w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej

Na podstawie art. 6c ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 2137) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zadania realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwaną dalej "Agencją", związane z ustanowieniem tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej, określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2017/1165 z dnia 20 kwietnia 2017 r. ustanawiającym tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców (Dz. Urz. UE L 170 z 01.07.2017, str. 31, z późn. zm.), zwanym dalej "rozporządzeniem 2017/1165".
§  2. 
Agencja realizuje zadania związane z udzielaniem pomocy, o której mowa w art. 1 rozporządzenia 2017/1165, zwanej dalej "wsparciem", w tym przeprowadza kontrole, o których mowa w art. 9 rozporządzenia 2017/1165.
§  3. 
Prezes Agencji przekazuje Komisji Europejskiej powiadomienia i informacje, o których mowa w art. 11 rozporządzenia 2017/1165.
§  4. 
1. 
Wsparcie przysługuje:
1)
organizacji producentów owoców i warzyw, uznanej na podstawie odrębnych przepisów i realizującej program operacyjny, o którym mowa w art. 33 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 671, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1308/2013";
2)
producentowi owoców niebędącemu członkiem organizacji producentów, o której mowa w pkt 1, będącemu producentem rolnym w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2017 r. poz. 1853), który posiada gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha, w którym prowadzi uprawę owoców, a powierzchnia działki rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, na której prowadzi daną uprawę, wynosi co najmniej 0,1 ha.
2. 
Wsparcie jest udzielane za przeprowadzenie operacji wycofania z rynku produktów wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w okresie, o którym mowa w art. 1 ust. 3 rozporządzenia 2017/1165, zwanej dalej "operacją", jeżeli zostały spełnione warunki określone w rozporządzeniu 2017/1165.
3. 
Podmiot, o którym mowa w ust. 1, zamierzający ubiegać się o wsparcie składa do dyrektora oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę tego podmiotu powiadomienie o zamiarze dokonania operacji, zwane dalej "powiadomieniem", nie później niż 7 dni przed planowanym dniem przeprowadzenia tej operacji.
4. 
Powiadomienie zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę podmiotu, o którym mowa w ust. 1, zamierzającego ubiegać się o wsparcie;
2)
numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, jeżeli został nadany;
3)
informacje:
a)
o ilości produktów objętych planowaną operacją, w tym ilości każdego z rodzajów produktów objętych tą operacją,
b)
czy produkty objęte planowaną operacją będą przeznaczone na bezpłatną dystrybucję, czy na cele inne niż bezpłatna dystrybucja;
4)
datę planowanego przeprowadzenia operacji;
5)
oznaczenie działek ewidencyjnych, na których jest lub była prowadzona uprawa produktów objętych planowaną operacją, oraz informację o powierzchni tej uprawy z podaniem powierzchni, na której jest lub była prowadzona uprawa poszczególnych rodzajów produktów objętych planowaną operacją;
6)
inne informacje niezbędne do udzielenia wsparcia i przeprowadzenia kontroli, o których mowa w art. 9 rozporządzenia 2017/1165.
5. 
Powiadomienie składa się na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję.
6. 
Jeżeli łączna ilość produktów wynikająca z powiadomienia przekracza limit:
1)
20 000 ton - w przypadku podmiotu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, albo
2)
200 ton - w przypadku podmiotu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2

- uznaje się, że łączna ilość produktów wynikająca z tego powiadomienia jest równa limitowi produktów określonemu dla danego podmiotu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 albo ust. 1 pkt 2, a ilość danego rodzaju produktu wynikająca z tego powiadomienia jest równa iloczynowi ilości tego produktu oraz stosunku limitu produktów określonego dla danego podmiotu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 albo ust. 1 pkt 2, do łącznej ilości produktów wynikającej z tego powiadomienia.

7. 
Jeżeli ten sam podmiot złożył więcej niż jedno powiadomienie, przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do powiadomienia, którego złożenie spowodowało przekroczenie limitu produktów określonego dla danego podmiotu w ust. 6, z tym że, obliczając łączną ilość produktów oraz ilość danego rodzaju produktu, które uznaje się za wynikające z tego powiadomienia, zamiast limitu produktów określonego dla danego podmiotu w ust. 6 uwzględnia się różnicę między tym limitem a łączną ilością produktów wynikającą z poprzednio złożonych przez ten podmiot powiadomień.
8. 
Powiadomienia złożone przez ten sam podmiot po złożeniu powiadomienia, o którym mowa w ust. 7, nie podlegają rozpatrzeniu i nie są uwzględniane przy udzielaniu wsparcia.
9. 
Jeżeli ilość danego rodzaju produktu wynikająca z powiadomienia w przeliczeniu na powierzchnię uprawy, z której pochodzi ten produkt, jest większa od maksymalnego plonu określonego dla tego produktu w załączniku nr 1 do rozporządzenia, uznaje się, że ilość ta jest równa iloczynowi powierzchni uprawy, z której pochodzi ten produkt, i maksymalnego plonu określonego dla tego produktu w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Maksymalna ilość produktów objęta operacjami, za które może zostać udzielone wsparcie w odniesieniu do produktów, o których mowa w art. 1 ust. 2:
1)
lit. a i b rozporządzenia 2017/1165 - wynosi 77 565 ton;
2)
lit. c rozporządzenia 2017/1165 - wynosi 425 ton;
3)
lit. h rozporządzenia 2017/1165 - wynosi 510 ton.
2. 
W dniu, w którym suma ilości produktów wynikających z powiadomień przekroczy ilość, o której mowa w ust. 1, Prezes Agencji podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Agencji informację o:
1)
zakończeniu przyjmowania powiadomień dotyczących operacji obejmujących daną grupę produktów;
2)
wysokości współczynnika przydziału stosowanego w odniesieniu do ilości produktów wynikających z powiadomień złożonych w tym dniu oraz w okresie ostatnich pięciu dni poprzedzających ten dzień.
3. 
Powiadomienie złożone po dniu, o którym mowa w ust. 2, nie podlega rozpatrzeniu i nie jest uwzględniane przy udzielaniu wsparcia.
4. 
Współczynnik przydziału, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, stanowi iloraz różnicy między ilością, o której mowa w ust. 1, a sumą ilości produktów wynikających z powiadomień złożonych przed piątym dniem poprzedzającym dzień, o którym mowa w ust. 2, oraz sumy ilości produktów wynikających z powiadomień złożonych w dniu, o którym mowa w ust. 2, i w okresie ostatnich pięciu dni poprzedzających ten dzień.
5. 
Do objęcia operacją kwalifikuje się ilość produktów wynikająca z powiadomienia, przy czym w przypadku operacji objętej powiadomieniem złożonym w dniu, o którym mowa w ust. 2, albo w okresie ostatnich pięciu dni poprzedzających ten dzień do objęcia tą operacją kwalifikuje się ilość produktów stanowiąca iloczyn ilości produktów wynikającej z tego powiadomienia oraz współczynnika przydziału, o którym mowa w ust. 2 pkt 2.
§  6. 
1. 
Jeżeli informacja, o której mowa w § 5 ust. 2, zostanie podana do publicznej wiadomości do dnia 26 marca 2018 r., a ilość produktów objęta operacjami przeprowadzonymi do tego dnia okaże się mniejsza niż ilość tych produktów kwalifikująca się do objęcia operacjami zaplanowanymi do przeprowadzenia do tego dnia, Prezes Agencji w dniu 5 kwietnia 2018 r. podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Agencji informację o:
1)
ilości tych produktów, jaka pozostała do wykorzystania w ramach limitu określonego w § 5 ust. 1, stanowiącej różnicę między ilością produktów kwalifikującą się do objęcia operacjami zaplanowanymi do przeprowadzenia do dnia 26 marca 2018 r. a ilością produktów objętą operacjami przeprowadzonymi do tego dnia;
2)
możliwości złożenia przez podmioty, o których mowa w § 4 ust. 1, dodatkowych powiadomień dotyczących operacji obejmujących te produkty.
2. 
Podmiot, o którym mowa w § 4 ust. 1, składa powiadomienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, do dyrektora oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę tego podmiotu, nie później niż 7 dni przed planowanym dniem przeprowadzenia tej operacji. Przepisy § 4 ust. 4-9 stosuje się odpowiednio.
3. 
W dniu, w którym suma ilości produktów wynikających z powiadomień, o których mowa w ust. 1 pkt 2, przekroczy ilość wskazaną w informacji podanej na podstawie ust. 1 pkt 1, Prezes Agencji podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Agencji informację o:
1)
zakończeniu przyjmowania powiadomień, o których mowa w ust. 1 pkt 2;
2)
wysokości współczynnika przydziału stosowanego w odniesieniu do ilości produktów wynikającej z powiadomień, o których mowa w ust. 1 pkt 2, złożonych w tym dniu i w okresie ostatnich pięciu dni poprzedzających ten dzień.
4. 
Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, złożone po dniu, o którym mowa w ust. 3, nie podlega rozpatrzeniu i nie jest uwzględniane przy udzielaniu wsparcia.
5. 
Współczynnik przydziału, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, stanowi iloraz różnicy między ilością, o której mowa w ust. 1 pkt 1, a sumą ilości produktów wynikających z powiadomień, o których mowa w ust. 1 pkt 2, złożonych przed piątym dniem poprzedzającym dzień, o którym mowa w ust. 3, oraz sumy ilości produktów wynikających z powiadomień, o których mowa w ust. 1 pkt 2, złożonych w dniu, o którym mowa w ust. 3, i w okresie ostatnich pięciu dni poprzedzających ten dzień.
6. 
Do objęcia operacją kwalifikuje się ilość produktów wynikająca z powiadomienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przy czym w przypadku operacji objętej tym powiadomieniem złożonym w dniu, o którym mowa w ust. 3, albo w okresie ostatnich pięciu dni poprzedzających ten dzień, do objęcia tą operacją kwalifikuje się ilość produktów stanowiąca iloczyn ilości produktów wynikającej z tego powiadomienia oraz współczynnika przydziału, o którym mowa w ust. 3 pkt 2.
§  7. 
Współczynniki przydziału, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 2 i § 6 ust. 3 pkt 2, zaokrągla się do drugiej cyfry po przecinku:
1)
w dół - jeżeli trzecia cyfra po przecinku jest mniejsza niż 5, albo
2)
w górę - jeżeli trzecia cyfra po przecinku należy do przedziału od 5 do 9.
§  8. 
1. 
Operacja, w ramach której wycofano z rynku produkty z przeznaczeniem na bezpłatną dystrybucję, o której mowa w art. 34 ust. 4 rozporządzenia nr 1308/2013, polega na przekazaniu tych produktów jednostce organizacyjnej lub osobie fizycznej, których rejestr prowadzi Prezes Agencji na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu (Dz. U. z 2016 r. poz. 58 oraz z 2017 r. poz. 624 i 1503), z tym że w przypadku, o którym mowa w art. 34 ust. 4 lit. a rozporządzenia nr 1308/2013, wyłącznie jednostce organizacyjnej, która jest dodatkowo organizacją pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 60, 573 i 1909).
2. 
Operacja, w ramach której wycofano z rynku produkty z przeznaczeniem na cele inne niż bezpłatna dystrybucja, o której mowa w art. 34 ust. 4 rozporządzenia nr 1308/2013, polega na przekazaniu tych produktów jednostce organizacyjnej lub osobie fizycznej, których rejestr prowadzi Prezes Agencji na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu lub Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na podstawie art. 24 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2017 r. poz. 1148, 1213 i 1593 oraz z 2018 r. poz. 9), przy czym produkty te mogą być przekazane wyłącznie z przeznaczeniem na:
1)
pasze dla zwierząt, o których mowa w § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie określenia sposobu zagospodarowania owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży (Dz. U. z 2009 r. poz. 29), lub
2)
cele energetyczne - podmiotowi prowadzącemu biogazownię.
3. 
Potwierdzeniem przekazania produktów wycofanych z rynku jest świadectwo wystawione przez podmiot odbierający te produkty, potwierdzające ich odbiór, sporządzone na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję, zawierające co najmniej informacje:
1)
identyfikujące podmiot wycofujący z rynku dany produkt, w tym:
a)
imię i nazwisko albo nazwę tego podmiotu,
b)
miejsce zamieszkania i adres zamieszkania albo siedzibę i adres tego podmiotu,
c)
numer identyfikacyjny (REGON) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP), jeżeli zostały nadane, a w przypadku osoby fizycznej - również numer powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (numer PESEL), natomiast jeżeli osoba ta nie posiada obywatelstwa polskiego - kod kraju, numer paszportu lub innego dokumentu tożsamości;
2)
dotyczące produktu wycofywanego z rynku, w tym:
a)
rodzaj produktu i jego masę netto z podaniem, jaka część produktu spełnia wymagania jakości handlowej, a jaka część nie spełnia tych wymagań, oraz datę wycofania z rynku tego produktu,
b)
opakowania produktu,
c)
środek transportu i jego numer rejestracyjny,
d)
miejsce, do którego został dostarczony ten produkt, i termin jego odbioru,
e)
numeru partii dostarczonego produktu;
3)
identyfikujące podmiot odbierający dany produkt, w tym:
a)
imię i nazwisko albo nazwę tego podmiotu,
b)
miejsce zamieszkania i adres zamieszkania albo siedzibę i adres tego podmiotu,
c)
numer identyfikacyjny (REGON) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP), jeżeli zostały nadane, a w przypadku osoby fizycznej - również numer powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (numer PESEL), natomiast jeżeli osoba ta nie posiada obywatelstwa polskiego - kod kraju, numer paszportu lub innego dokumentu tożsamości.
§  9. 
1. 
Wsparcie jest udzielane na wniosek podmiotu, o którym mowa w § 4 ust. 1, w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę tego podmiotu.
2. 
W decyzji, o której mowa w ust. 1, na wniosek podmiotu, o którym mowa w § 4 ust. 1, udziela się również wsparcia, o którym mowa w art. 16 i art. 17 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2017/892 z dnia 13 marca 2017 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw (Dz. Urz. UE L 138 z 25.05.2017, str. 57).
3. 
Wnioski o udzielenie wsparcia składa się w terminach, o których mowa w art. 10 ust. 1 i 2 rozporządzenia 2017/1165.
4. 
Wniosek o udzielenie wsparcia składa się na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję.
5. 
Wniosek o udzielenie wsparcia zawiera informacje niezbędne do ustalenia wysokości wsparcia, w tym co najmniej:
1)
imię i nazwisko albo nazwę podmiotu ubiegającego się o wsparcie;
2)
numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, jeżeli został nadany;
3)
numer rachunku bankowego podmiotu ubiegającego się o wsparcie, na który ma być wypłacone wsparcie;
4)
informacje:
a)
o ilości produktów objętych operacją, w tym ilości każdego z rodzajów produktów objętych tą operacją,
b)
czy produkty objęte operacją zostały przeznaczone na bezpłatną dystrybucję, czy na cele inne niż bezpłatna dystrybucja;
5)
oznaczenie działek ewidencyjnych, na których była prowadzona uprawa produktów objętych operacją, oraz informację o powierzchni tej uprawy z podaniem powierzchni, na której była prowadzona uprawa poszczególnych rodzajów produktów objętych operacją;
6)
informacje o:
a)
miejscu, z którego produkt objęty operacją został wysłany do odbiorcy,
b)
numerze partii dostarczonego produktu objętego operacją i ilości tego produktu,
c)
środku transportu i jego numerze rejestracyjnym.
6. 
Do wniosku o udzielenie wsparcia oprócz dokumentów, o których mowa w art. 10 ust. 3 rozporządzenia 2017/1165, dołącza się:
1)
świadectwo zgodności z normami handlowymi Unii Europejskiej dla świeżych owoców i warzyw wydane przez organ Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia kontroli, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu;
2)
dokument, o którym mowa w § 8 ust. 3.
7. 
Oświadczenie, o którym mowa w art. 10 ust. 3 rozporządzenia 2017/1165, składa się na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję.
§  10. 
1. 
Dyrektor oddziału regionalnego Agencji, wydając decyzję o udzieleniu wsparcia, określa wysokość wsparcia jako iloczyn ilości produktów objętych operacją oraz maksymalnej kwoty wsparcia określonej dla danego rodzaju produktu objętego operacją w załączniku II do rozporządzenia 2017/1165, z uwzględnieniem redukcji w przypadkach, o których mowa w art. 5 ust. 3 oraz art. 6 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia 2017/1165.
2. 
Przy obliczaniu wysokości wsparcia uwzględnia się ilość produktów danego rodzaju objętych operacją, nie większą jednak niż ilość produktów kwalifikująca się do objęcia tą operacją zgodnie odpowiednio z § 5 ust. 5 albo § 6 ust. 6.
3. 
W przypadku operacji przeprowadzonej przez podmioty, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, jeżeli wysokość wsparcia w przeliczeniu na 1 ha upraw, z których pochodzą produkty objęte tą operacją, przekracza maksymalny poziom wsparcia określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia, wsparcie przysługuje w wysokości stanowiącej iloczyn maksymalnego poziomu wsparcia określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia i powierzchni tych upraw.
§  11. 
Obliczenie równowartości kwoty wsparcia w złotych następuje zgodnie z zasadami określonymi w art. 36 lit. c rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 907/2014 z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do agencji płatniczych i innych organów, zarządzania finansami, rozliczania rachunków, zabezpieczeń oraz stosowania euro (Dz. Urz. UE L 255 z 28.08.2014, str. 18, z późn. zm.).
§  12. 
Środki z tytułu wsparcia Agencja wypłaca w terminie określonym w art. 12 rozporządzenia 2017/1165.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

MAKSYMALNE PLONY UZYSKIWANE Z UPRAW OWOCÓW OBJĘTYCH WSPARCIEM

Lp. Produkt Maksymalny plon w dt/ha
1 jabłka kod CN 0808 10 306
2 gruszki kod CN 0808 30 114
3 śliwki kod CN 0809 40 05 90
4 brzoskwinie kod CN 0809 30 200

ZAŁĄCZNIK Nr  2

MAKSYMALNY POZIOM WSPARCIA W PRZELICZENIU NA 1 HA UPRAW, Z KTÓRYCH POCHODZĄ PRODUKTY OBJĘTE OPERACJĄ WYCOFANIA Z RYNKU

Lp. Produkt Maksymalny poziom wsparcia na 1 ha w odniesieniu do operacji wycofania z rynku produktów z przeznaczeniem na bezpłatną dystrybucję

(w euro)

Maksymalny poziom wsparcia na 1 ha w odniesieniu do operacji wycofania z rynku produktów z przeznaczeniem na cele inne niż bezpłatna dystrybucja

(w euro)

1 jabłka kod CN 0808 10 5 195,88 2 022,66
2 gruszki kod CN 0808 30 2 718,90 906,30
3 śliwki kod CN 0809 40 05 3 060,00 918,00
4 brzoskwinie kod CN 0809 30 5 380,00 2 690,00

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.82

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Realizacja przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej.
Data aktu: 22/12/2017
Data ogłoszenia: 11/01/2018
Data wejścia w życie: 19/01/2018