united kingdom
ukraine

Minimalna funkcjonalność systemu teleinformatycznego obsługującego Centralną Ewidencję Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI 1
z dnia 28 marca 2018 r.
w sprawie minimalnej funkcjonalności systemu teleinformatycznego obsługującego Centralną Ewidencję Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych

Na podstawie art. 29 ust. 7 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. poz. 2361 oraz z 2018 r. poz. 650) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa minimalną funkcjonalność systemu teleinformatycznego utworzonego i prowadzonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zapewniającego możliwość funkcjonowania Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych, zwanej dalej "Ewidencją".
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o użytkowniku, należy przez to rozumieć marszałka województwa, ministra właściwego do spraw turystyki, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a także pracowników urzędów zapewniających ich obsługę.
§  3. 
System teleinformatyczny, o którym mowa w § 1, zapewnia następującą minimalną funkcjonalność:
1)
przeglądanie danych zgromadzonych w Ewidencji oraz ich wyszukiwanie według następujących kryteriów:
a)
firma lub nazwa przedsiębiorcy turystycznego,
b)
siedziba przedsiębiorcy turystycznego,
c)
adres przedsiębiorcy turystycznego,
d)
województwo,
e)
forma prawna prowadzonej działalności,
f)
numer ewidencyjny,
g)
numer identyfikacji podatkowej (NIP),
h)
numer wpisu do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych;
2)
możliwość generowania predefiniowanych statystyk w zakresie dotyczącym danych zgromadzonych w Ewidencji oraz raportów w zakresie dotyczącym katalogów prowadzonych w ramach Ewidencji;
3)
wydruk aktualnych informacji o przedsiębiorcach turystycznych wpisanych do Ewidencji zawierający adres strony internetowej, na której są zamieszczane te informacje, oraz identyfikator pozwalający na potwierdzenie faktu sporządzenia tego wydruku w systemie teleinformatycznym obsługującym Ewidencję oraz prawdziwości danych zawartych w tym wydruku w czasie jego sporządzenia.
§  4. 
System teleinformatyczny zapewnia marszałkom województw następującą minimalną funkcjonalność:
1)
możliwość wprowadzania danych w formie ksiąg ewidencyjnych oraz edycji danych zawartych w Ewidencji;
2)
wewnętrzną spójność między wszystkimi katalogami i księgami ewidencyjnymi prowadzonymi w ramach Ewidencji;
3)
możliwość monitorowania dostępu do danych oraz zmian wprowadzanych do Ewidencji w odniesieniu do ksiąg ewidencyjnych;
4)
możliwość generowania raportów i statystyk, za pomocą wbudowanego narzędzia do ich generowania, w pełnym zakresie dotyczącym danych zgromadzonych w Ewidencji, w tym również danych usuniętych z Ewidencji zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych;
5)
mechanizmy uwierzytelniania użytkowników i autoryzacji;
6)
zaimplementowanie środowiska szkoleniowo-testowego na potrzeby szkoleń i testów użytkowników;
7)
ewidencjonowanie wszystkich danych wprowadzanych do Ewidencji;
8)
mechanizm monitoringu umożliwiający rejestrację prób logowań do systemu teleinformatycznego oraz zdefiniowanie zestawu śledzonych czynności wykonywanych przez użytkowników;
9)
zapewnienie na każdym etapie mechanizmów zachowania nienaruszalności wpisów w Ewidencji;
10)
możliwość zgłaszania usterek i błędów dotyczących funkcjonowania systemu Ewidencji co najmniej na wskazany adres e-mail oraz ich usuwania lub korygowania.
§  5. 
System teleinformatyczny zapewnia ministrowi właściwemu do spraw turystyki oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu minimalną funkcjonalność, o której mowa w § 4 pkt 2-10.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2018 r.
1 Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - turystyka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrówz dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. poz. 2318).

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.721

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Minimalna funkcjonalność systemu teleinformatycznego obsługującego Centralną Ewidencję Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych.
Data aktu: 28/03/2018
Data ogłoszenia: 12/04/2018
Data wejścia w życie: 01/07/2018