united kingdom
ukraine

Sposób wyboru, skład, struktura organizacyjna, tryb działania oraz szczegółowe zadania Rady Ławniczej Sądu Najwyższego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 29 marca 2018 r.
w sprawie sposobu wyboru, składu, struktury organizacyjnej, trybu działania oraz szczegółowych zadań Rady Ławniczej Sądu Najwyższego

Na podstawie art. 70 § 3 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2018 r. poz. 5 i 650) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób wyboru ławników Sądu Najwyższego do Rady Ławniczej Sądu Najwyższego, zwanej dalej "Radą", oraz jej skład;
2)
strukturę organizacyjną Rady;
3)
tryb działania Rady;
4)
szczegółowe zadania Rady.
§  2. 
1. 
Rada stanowi reprezentację ławników Sądu Najwyższego.
2. 
W skład Rady wchodzi dziewięciu członków, w tym przewodniczący i dwóch zastępców przewodniczącego.
§  3. 
1. 
Wyboru członków Rady, w tym przewodniczącego i zastępców przewodniczącego, dokonuje się na pierwszym zebraniu ławników Sądu Najwyższego, zwołanym przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, chyba że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego zarządzi inaczej. Wyboru dokonuje ogół ławników Sądu Najwyższego.
2. 
Do wyboru członków Rady wymagana jest zwykła większość głosów ławników Sądu Najwyższego obecnych na zebraniu.
3. 
O jawności albo tajności głosowania decydują obecni na zebraniu ławnicy Sądu Najwyższego, zwykłą większością głosów.
4. 
Do wyniku wyboru stosuje się odpowiednio przepis § 7 ust. 5.
§  4. 
Przewodniczący:
1)
reprezentuje Radę na zewnątrz;
2)
zwołuje posiedzenia Rady i przewodniczy im;
3)
informuje Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej oraz Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych o pracach Rady;
4)
kieruje bieżącymi pracami Rady i prowadzi sprawozdawczość w zakresie jej działalności.
§  5. 
1. 
Zastępcy przewodniczącego wykonują czynności zlecone przez przewodniczącego.
2. 
Przewodniczącego, w czasie jego nieobecności, zastępuje wyznaczony przez niego zastępca przewodniczącego, a w razie braku wyznaczenia - zastępca przewodniczącego starszy wiekiem.
§  6. 
1. 
Posiedzenia Rady zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy, na żądanie Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego lub Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej lub Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych lub na wniosek co najmniej dwóch członków Rady.
2. 
O terminie posiedzenia Rady przewodniczący zawiadamia Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej oraz Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
3. 
Posiedzenia Rady odbywają się w razie potrzeby, lecz nie rzadziej niż raz na kwartał.
§  7. 
1. 
W sprawach należących do zadań Rady, Rada wyraża opinie, formułuje wnioski i podejmuje decyzje w formie uchwały.
2. 
Do podjęcia uchwały wymagana jest obecność na posiedzeniu Rady co najmniej pięciu członków Rady. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
3. 
O jawności albo tajności głosowania decyduje Rada.
4. 
Członek Rady wskazany przez przewodniczącego sporządza protokół z posiedzenia Rady.
5. 
O treści podjętej uchwały Rada zawiadamia niezwłocznie Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej, Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz ławników Sądu Najwyższego.
§  8. 
1. 
Członkowie Rady sprawują swoją funkcję osobiście.
2. 
Nieobecność na posiedzeniu Rady powinna być usprawiedliwiona, w miarę możliwości, przed jego rozpoczęciem.
§  9. 
1. 
Rada wybierana jest na okres kadencji ławników Sądu Najwyższego. W przypadku zmniejszenia liczby członków Rady, przeprowadza się wybory uzupełniające. Przepis § 3 stosuje się odpowiednio.
2. 
Przewodniczący sporządza sprawozdanie końcowe z realizacji zadań Rady w danej kadencji, które przedstawia na ostatnim posiedzeniu tej Rady.
3. 
Po ostatnim posiedzeniu Rady w danej kadencji, przewodniczący przekazuje dokumentację Rady, w tym protokoły z jej posiedzeń, Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego.
§  10. 
Do zadań Rady należy:
1)
reprezentowanie ławników Sądu Najwyższego;
2)
podejmowanie działań zmierzających do podnoszenia poziomu pracy ławników Sądu Najwyższego oraz pobudzania działalności wychowawczej ławników Sądu Najwyższego w społeczeństwie;
3)
przedstawianie Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, Prezesowi Sądu Najwyższego kierującemu pracą Izby Dyscyplinarnej oraz Prezesowi Sądu Najwyższego kierującemu pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych propozycji dotyczących potrzeb szkoleniowych, w tym zakresu tematycznego i form szkolenia ławników Sądu Najwyższego;
4)
współpraca z Prezesem Sądu Najwyższego kierującym pracą Izby Dyscyplinarnej oraz Prezesem Sądu Najwyższego kierującym pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przy ustalaniu przez nich terminów i tematyki narad sędziowsko-ławniczych;
5)
współpraca z Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego w zakresie podejmowanych działań zmierzających do odwołania z funkcji ławnika Sądu Najwyższego;
6)
wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej oraz Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych;
7)
przekazywanie Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, Prezesowi Sądu Najwyższego kierującemu pracą Izby Dyscyplinarnej, Prezesowi Sądu Najwyższego kierującemu pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Rzecznikowi Prasowemu, na ich prośbę, informacji o działalności ławników Sądu Najwyższego.
§  11. 
1. 
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego udostępnia pomieszczenie Sądu Najwyższego w celu odbycia posiedzenia Rady.
2. 
Obsługę administracyjną Rady, w tym w szczególności obsługę kancelaryjno-biurową, ewidencjonowanie uchwał i przechowywanie dokumentacji Rady, zapewnia Kancelaria Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 kwietnia 2018 r.

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.653

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób wyboru, skład, struktura organizacyjna, tryb działania oraz szczegółowe zadania Rady Ławniczej Sądu Najwyższego.
Data aktu: 29/03/2018
Data ogłoszenia: 30/03/2018
Data wejścia w życie: 03/04/2018