united kingdom
ukraine

Szczegółowe warunki i sposób uznawania przepisów technicznych w zakresie budowy statków i stałych platform wiertniczych, wydane przez uznane organizacje, za spełniające wymagania bezpieczeństwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ 1
z dnia 12 marca 2018 r.
w sprawie szczegółowych warunków i sposobu uznawania przepisów technicznych w zakresie budowy statków i stałych platform wiertniczych, wydanych przez uznane organizacje, za spełniające wymagania bezpieczeństwa

Na podstawie art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. z 2018 r. poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Wniosek o uznanie przepisów technicznych w zakresie budowy statków lub stałych platform wiertnicznych oraz ich urządzeń i wyposażenia, zwanych dalej "przepisami technicznymi", za spełniające wymagania bezpieczeństwa może złożyć uznana organizacja w rozumieniu art. 5 pkt 17 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim, zwana dalej "organizacją".
§  2. 
Przepisy techniczne mogą zostać uznane za spełniające wymagania bezpieczeństwa pod warunkiem, że organizacja:
1)
posiada doświadczenie w zakresie oceny projektów i nadzoru nad budową, przebudową lub eksploatacją statków lub stałych platform wiertniczych;
2)
posiada i stosuje własne przepisy techniczne, których jakość odpowiada uznanym międzynarodowo normom;
3)
zapewnia systematyczną aktualizację własnych przepisów technicznych;
4)
publikuje własne przepisy techniczne, również w języku polskim;
5)
posiada wewnętrzny system pomiaru jakości wydawanych przepisów technicznych;
6)
posiada system nadzoru personelu technicznego wykonującego zadania w zakresie opracowywania przepisów technicznych.
§  3. 
1. 
Wniosek, o którym mowa w § 1, organizacja składa do ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej wraz z dokumentacją potwierdzającą spełnienie wymagań, o których mowa w § 2.
2. 
Zapewnienie dostępu do dokumentacji, o której mowa w ust. 1, prowadzonej w postaci elektronicznej uznaje się za równoważne ze złożeniem jej wraz z wnioskiem, o którym mowa w § 1.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 2324 oraz z 2018 r. poz. 100).

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.607

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i sposób uznawania przepisów technicznych w zakresie budowy statków i stałych platform wiertniczych, wydane przez uznane organizacje, za spełniające wymagania bezpieczeństwa.
Data aktu: 12/03/2018
Data ogłoszenia: 23/03/2018
Data wejścia w życie: 07/04/2018