Przenoszenie funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej do służby w Służbie Celno-Skarbowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 22 lutego 2018 r.
w sprawie przenoszenia funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej do służby w Służbie Celno-Skarbowej

Na podstawie art. 176 ust. 5 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb przenoszenia do służby w Służbie Celno-Skarbowej funkcjonariusza Policji albo Straży Granicznej, zwanego dalej "funkcjonariuszem";
2)
równorzędność okresów służby, stażu i kwalifikacji zawodowych uzyskanych w dotychczasowych jednostkach;
3)
rodzaje kwalifikacji, które mogą zostać uznane za szczególnie przydatne w Służbie Celno-Skarbowej.
§  2. 
1. 
Procedurę przeniesienia do służby w Służbie Celno-Skarbowej, zwanego dalej "przeniesieniem", rozpoczyna złożenie przez funkcjonariusza wniosku o przeniesienie w postaci papierowej, zwanego dalej "wnioskiem".
2. 
Wniosek składa się do ministra właściwego do spraw finansów publicznych, za pośrednictwem:
1)
Szefa Krajowej Administracji Skarbowej - w przypadku gdy funkcjonariusz ubiega się o przeniesienie do służby w jednostce organizacyjnej, o której mowa w art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zwanej dalej "ustawą";
2)
właściwego dyrektora izby administracji skarbowej - w przypadku gdy funkcjonariusz ubiega się o przeniesienie do służby w jednostce organizacyjnej, o której mowa w art. 36 ust. 1 pkt 3-5 ustawy.
3. 
Wniosek zawiera:
1)
imię i nazwisko funkcjonariusza;
2)
posiadany stopień służbowy;
3)
wskazanie jednostki organizacyjnej Policji albo Straży Granicznej, w której funkcjonariusz pełni służbę;
4)
wskazanie kwalifikacji zawodowych uzyskanych w trakcie pełnienia służby w jednostkach organizacyjnych Policji albo Straży Granicznej;
5)
wskazanie dodatkowych umiejętności, osiągnięć zawodowych lub naukowych;
6)
wskazanie jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, o przeniesienie do której funkcjonariusz się ubiega.
4. 
Do wniosku dołącza się dokumenty w postaci papierowej potwierdzające informacje, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 4.
§  3. 
Komendant Główny Policji albo Komendant Główny Straży Granicznej, na wniosek Szefa Krajowej Administracji Skarbowej albo właściwego dyrektora izby administracji skarbowej, przekazuje uwierzytelniony wyciąg z akt osobowych funkcjonariusza.
§  4. 
1. 
Szef Krajowej Administracji Skarbowej albo właściwy dyrektor izby administracji skarbowej, przed przekazaniem wniosku ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych:
1)
może zarządzić przeprowadzenie wobec funkcjonariusza czynności, o których mowa w art. 153 ustawy;
2)
wydaje opinię co do zasadności przeniesienia.
2. 
Przy sporządzeniu opinii, o której mowa w ust. 1 pkt 2, bierze się pod uwagę w szczególności:
1)
stanowisko służbowe, stopień służbowy, kwalifikacje zawodowe i staż służby w jednostkach organizacyjnych Policji albo okres służby w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej;
2)
kwalifikacje szczególnie przydatne do pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej, o których mowa w § 10;
3)
potrzeby kadrowe Służby Celno-Skarbowej uzasadniające przeniesienie;
4)
możliwość pełnienia służby przez funkcjonariusza na stanowisku służbowym w Służbie Celno-Skarbowej oraz proponowany termin przeniesienia.
§  5. 
1. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, po otrzymaniu wniosku i opinii, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, w porozumieniu z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej, odmawia przeniesienia, jeżeli uzna, że przeniesienie nie jest uzasadnione potrzebami Służby Celno-Skarbowej, albo przedstawia funkcjonariuszowi propozycję przeniesienia zawierającą:
1)
proponowane warunki i termin przeniesienia, a w szczególności miejsce pełnienia służby i stanowisko służbowe;
2)
termin do złożenia pisemnego oświadczenia o przyjęciu propozycji.
2. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, jeżeli wymaga tego ważny interes Służby Celno-Skarbowej, zaproponować jako miejsce pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej także jednostkę organizacyjną Krajowej Administracji Skarbowej inną niż wskazana we wniosku.
3. 
Niezłożenie oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, we wskazanym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji przeniesienia.
4. 
W przypadku nieprzeniesienia funkcjonariusza do służby w Służbie Celno-Skarbowej, wyciąg z akt, o którym mowa w § 3, jest niezwłocznie zwracany do Komendanta Głównego Policji albo Komendanta Głównego Straży Granicznej.
5. 
W przypadku przyjęcia propozycji, o której mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw finansów publicznych występuje do ministra właściwego do spraw wewnętrznych o wyrażenie zgody, o której mowa w art. 176 ust. 2 ustawy, określając:
1)
imię i nazwisko funkcjonariusza;
2)
stopień służbowy;
3)
jednostkę organizacyjną Policji albo Straży Granicznej, w której funkcjonariusz pełni służbę;
4)
proponowane stanowisko służbowe i termin przeniesienia;
5)
przesłanki uzasadniające przeniesienie.
6. 
O sposobie załatwienia wniosku minister właściwy do spraw finansów publicznych zawiadamia funkcjonariusza.
§  6. 
1. 
Przeniesienie funkcjonariusza następuje w drodze decyzji, która określa w szczególności:
1)
imię i nazwisko funkcjonariusza;
2)
stopień służbowy;
3)
jednostkę organizacyjną Policji albo Straży Granicznej, w której funkcjonariusz pełni służbę;
4)
datę przeniesienia;
5)
jednostkę organizacyjną Krajowej Administracji Skarbowej, w której funkcjonariusz będzie pełnił służbę;
6)
rodzaj służby (przygotowawcza albo stała);
7)
stopień służbowy i stanowisko służbowe w Służbie Celno-Skarbowej.
2. 
Decyzję o przeniesieniu doręcza się:
1)
funkcjonariuszowi;
2)
ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych;
3)
właściwemu dyrektorowi izby administracji skarbowej, w przypadku przenoszenia funkcjonariusza do służby w jednostce organizacyjnej, o której mowa w art. 36 ust. 1 pkt 3-5 ustawy.
§  7. 
Staż służby funkcjonariusza w jednostkach organizacyjnych Policji albo okres służby w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej uznaje się za równorzędne z okresami służby w Służbie Celno-Skarbowej, przyjmując odpowiednio, że jeden dzień służby w jednostkach organizacyjnych Policji albo Straży Granicznej odpowiada jednemu dniowi służby w Służbie Celno-Skarbowej.
§  8. 
Funkcjonariusza, który w dotychczasowych jednostkach uzyskał kwalifikacje zawodowe, na podstawie których został mianowany na stopień policyjny albo Straży Granicznej, równorzędny stopniowi służbowemu w korpusie podoficerów, aspirantów, oficerów młodszych lub oficerów starszych Służby Celno-Skarbowej, uznaje się za posiadającego kwalifikacje zawodowe równorzędne z kwalifikacjami zawodowymi uzyskiwanymi w Służbie Celno-Skarbowej w danym stopniu służbowym.
§  9. 
Po przeniesieniu funkcjonariusza do służby w Służbie Celno-Skarbowej wyciąg z akt, o którym mowa w § 3, wraz z pozostałą dokumentacją w sprawach związanych ze stosunkiem służbowym przekazuje się kierownikowi jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz będzie pełnić służbę.
§  10. 
Za szczególnie przydatne do pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej może być uznane posiadanie następujących kwalifikacji:
1)
doświadczenia i umiejętności w wykonywaniu czynności prewencyjnych, analitycznych, operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych lub z zakresu kryminalistyki;
2)
doświadczenia i umiejętności w wykonywaniu czynności z zakresu kontroli pirotechnicznej, radiometrycznej lub chemicznej;
3)
doświadczenia i umiejętności w zakresie procesów technologicznych dotyczących produktów rafinacji ropy naftowej;
4)
prawa wykonywania zawodu psychologa;
5)
doświadczenia i umiejętności w prowadzeniu badań psychofizjologicznych;
6)
prawa wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego;
7)
uprawnień do przeprowadzania audytu wewnętrznego;
8)
uprawnień trenera lub instruktora do prowadzenia zorganizowanych zajęć w zakresie sportu i rekreacji ruchowej;
9)
aktualnego dyplomu lub świadectwa uprawniającego do zajmowania stanowisk na polskich statkach morskich;
10)
doświadczenia i umiejętności w zakresie spraw obronnych i zarządzania kryzysowego;
11)
doświadczenia i uprawnień w zakresie konserwacji i naprawy uzbrojenia;
12)
uprawnień w zakresie organizacji, eksploatacji i naprawy sprzętu transportowego;
13)
ukończenie aplikacji sędziowskiej, prokuratorskiej, adwokackiej, radcowskiej, legislacyjnej lub kontrolerskiej.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2018 r. 2
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie przenoszenia funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej do służby w Służbie Celno-Skarbowej (Dz. U. poz. 1758 oraz z 2017 r. poz. 472), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 256 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379, 1537, 1926 i 2409).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.448

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przenoszenie funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej do służby w Służbie Celno-Skarbowej.
Data aktu: 22/02/2018
Data ogłoszenia: 28/02/2018
Data wejścia w życie: 01/03/2018