united kingdom
ukraine

Użyczanie Służbie Ochrony Państwa rzeczy lub dokumentów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 6 lutego 2018 r.
w sprawie użyczania Służbie Ochrony Państwa rzeczy lub dokumentów

Na podstawie art. 35 ust. 5 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zakres informacji, jakie powinny zawierać:
a)
protokół zwrotu rzeczy lub dokumentu użyczonych funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", na żądanie udzielenia pomocy lub na prośbę o jej udzielenie,
b)
pokwitowanie na użyczone w ramach pomocy rzeczy lub dokument;
2)
zakres informacji przekazywanych posiadaczowi lub właścicielowi, w przypadkach uzasadnionych koniecznością niezwłocznego działania, o których mowa w art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa;
3)
sposób postępowania z rzeczami i dokumentami nieodebranymi przez posiadacza lub właściciela;
4)
sposób ustalania utraty wartości rzeczy lub dokumentów użyczonych funkcjonariuszowi.
§  2. 
Pokwitowanie na użyczone w ramach pomocy rzeczy lub dokument zawiera:
1)
stopień, imię i nazwisko funkcjonariusza, a także określenie komórki organizacyjnej Służby Ochrony Państwa, w której pełni on służbę;
2)
miejsce, datę i godzinę przejęcia użyczonej rzeczy lub użyczonego dokumentu;
3)
imię i nazwisko lub nazwę oraz adres miejsca pobytu albo adres siedziby posiadacza lub właściciela użyczonej rzeczy lub użyczonego dokumentu;
4)
opis użyczonej rzeczy lub użyczonego dokumentu z uwzględnieniem ewentualnych uszkodzeń, a w odniesieniu do pojazdu - z podaniem marki, typu, modelu, numeru rejestracyjnego, szacunkowej ilości paliwa w zbiorniku oraz przebiegu według wskazań liczników zainstalowanych w pojeździe;
5)
pouczenie o prawie do odszkodowania z tytułu uszkodzenia, zniszczenia albo utraty użyczonej rzeczy lub użyczonego dokumentu;
6)
określenie miejsca i w miarę możliwości terminu zwrotu użyczonej rzeczy lub użyczonego dokumentu;
7)
podpisy funkcjonariusza dokonującego czynności oraz posiadacza lub właściciela użyczonej rzeczy lub użyczonego dokumentu albo innej osoby upoważnionej do dysponowania tą rzeczą lub tym dokumentem.
§  3. 
W przypadkach, o których mowa w art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, funkcjonariusz ustnie przekazuje posiadaczowi lub właścicielowi użyczonej rzeczy lub użyczonego dokumentu informacje określone w § 2 pkt 1, 5 i 6.
§  4. 
Protokół zwrotu rzeczy lub dokumentu zawiera:
1)
stopień, imię i nazwisko funkcjonariusza dokonującego zwrotu oraz określenie komórki organizacyjnej Służby Ochrony Państwa, w której pełni on służbę;
2)
miejsce, datę i godzinę zwrotu użyczonej rzeczy lub użyczonego dokumentu;
3)
imię i nazwisko lub nazwę oraz adres miejsca pobytu albo adres siedziby posiadacza lub właściciela albo osoby upoważnionej do odbioru użyczonej rzeczy lub użyczonego dokumentu;
4)
opis stanu użyczonej rzeczy lub użyczonego dokumentu po ich użyciu przez funkcjonariusza ze wskazaniem ewentualnych uszkodzeń powstałych w trakcie ich użycia, jak również ewentualnego zużycia wykraczającego poza następstwa prawidłowego użytkowania, a w odniesieniu do pojazdu - z podaniem marki, typu, modelu, numeru rejestracyjnego, szacunkowej ilości paliwa oraz przebiegu według wskazań liczników zainstalowanych w pojeździe;
5)
oświadczenie osoby, o której mowa w pkt 3, o stanie odbieranej rzeczy lub dokumentu;
6)
podpisy funkcjonariusza dokonującego zwrotu użyczonej rzeczy lub użyczonego dokumentu oraz osoby, o której mowa w pkt 3.
§  5. 
1. 
W przypadku uszkodzenia, zniszczenia, utraty lub zużycia rzeczy lub dokumentu komórka organizacyjna Służby Ochrony Państwa, której funkcjonariuszowi ich użyczono, dokonuje ustalenia wysokości szkody powstałej z tego tytułu przez porównanie wartości rzeczy lub dokumentu przed użyczeniem z wartością rzeczy lub dokumentu po użyczeniu, uwzględniając wartość rzeczy lub dokumentów danego rodzaju.
2. 
Przy dokonywaniu ustalenia, o którym mowa w ust. 1, nie uwzględnia się zużycia rzeczy lub dokumentu będącego następstwem prawidłowego używania, które nastąpiło w związku z używaniem użyczonej rzeczy, przy czym gdy przedmiotem użyczenia był pojazd, uwzględnia się wartość zużytego paliwa.
3. 
Jeżeli osoba, o której mowa w § 4 pkt 3, zgłosi zastrzeżenia do ustalonej wysokości szkody, wysokość szkody określa się na podstawie opinii rzeczoznawcy powołanego przez Służbę Ochrony Państwa.
§  6. 
Rzeczy lub dokumenty nieodebrane przez posiadacza lub właściciela w uzgodnionym terminie przechowuje się w depozycie właściwej komórki organizacyjnej Służby Ochrony Państwa.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.336

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Użyczanie Służbie Ochrony Państwa rzeczy lub dokumentów.
Data aktu: 06/02/2018
Data ogłoszenia: 09/02/2018
Data wejścia w życie: 10/02/2018