united kingdom
ukraine

Zakres, warunki i tryb przekazywania Straży Granicznej informacji o osobie, uzyskanych w wyniku prowadzenia przez uprawnione organy, służby i instytucje czynności operacyjno-rozpoznawczych lub kontroli operacyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 stycznia 2018 r.
w sprawie zakresu, warunków i trybu przekazywania Straży Granicznej informacji o osobie, uzyskanych w wyniku prowadzenia przez uprawnione organy, służby i instytucje czynności operacyjno-rozpoznawczych lub kontroli operacyjnej

Na podstawie art. 9 ust. 1d ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2365 i 2405 oraz z 2018 r. poz. 106 i 138) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Organy, służby i instytucje uprawnione do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych lub kontroli operacyjnej, zwane dalej "podmiotami zobowiązanymi", przekazują Straży Granicznej informacje o osobie uzyskane w wyniku prowadzenia tych czynności, zwane dalej "informacjami", w zakresie niezbędnym do wykonywania ustawowych zadań Straży Granicznej.
2. 
Zakres informacji przekazywanych przez podmioty zobowiązane obejmuje:
1)
dane o osobie, w tym dane personalne i adresowe oraz inne dane identyfikacyjne pozwalające na określenie tożsamości osoby, a w szczególności zdjęcia i opisy wizerunku, cechy i znaki szczególne, pseudonimy, a także dane określające stosunki rodzinne i majątkowe, wykształcenie, zawód i źródła dochodu;
2)
opis zdarzenia, w związku z którym nastąpiła rejestracja danych o osobie, ze wskazaniem daty, miejsca i okoliczności jego zaistnienia.
3. 
Podmiot zobowiązany może odmówić przekazania informacji lub ograniczyć zakres przekazywanych informacji, jeżeli mogłoby to spowodować ujawnienie danych osoby niebędącej funkcjonariuszem podmiotu zobowiązanego i udzielającej pomocy temu podmiotowi albo uniemożliwić wykonywanie zadań ustawowych podmiotu zobowiązanego.
§  2. 
1. 
Kierownicy komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej, kierownicy komórek organizacyjnych oddziałów Straży Granicznej właściwych w sprawach operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych, ewidencyjnych i archiwalnych lub Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej albo upoważnione przez nich osoby występują z wnioskiem o przekazanie informacji, w postaci papierowej lub przesłanym przez urządzenia i systemy teleinformatyczne, do właściwych jednostek lub komórek organizacyjnych podmiotów zobowiązanych.
2. 
We wniosku zamieszcza się dane umożliwiające wyszukanie informacji w aktach spraw operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych, zbiorach ewidencyjnych i archiwalnych oraz podaje się cel przekazywania informacji.
3. 
Podmioty zobowiązane przekazują Straży Granicznej niezwłocznie, na jej wniosek, informacje stanowiące uzupełnienie danych przekazanych wcześniej.
§  3. 
Informacje udokumentowane w aktach spraw operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych, zbiorach ewidencyjnych lub archiwalnych przekazują kierownicy jednostek albo komórek organizacyjnych właściwych w sprawach operacyjno-rozpoznawczych, ewidencyjnych lub archiwalnych albo upoważnione przez nich osoby.
§  4. 
Podmiot zobowiązany rejestruje przekazanie, odmowę przekazania lub ograniczenie zakresu przekazywanych informacji w aktach spraw operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych, zbiorach ewidencyjnych lub archiwalnych przez zamieszczenie w nich adnotacji, która powinna zawierać:
1)
datę otrzymania wniosku o przekazanie informacji;
2)
dane dotyczące kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, kierownika komórki organizacyjnej oddziału Straży Granicznej lub Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, występującego o przekazanie informacji;
3)
czas i miejsce przekazania informacji;
4)
rodzaj i zakres udzielonych informacji;
5)
sposób przekazania informacji;
6)
powody odmowy przekazania lub ograniczenia zakresu przekazywanych informacji, w razie takiej odmowy lub ograniczenia;
7)
dane dotyczące osób odpowiedzialnych za przekazanie, odmowę przekazania lub ograniczenie zakresu przekazywanych informacji;
8)
imienne upoważnienie funkcjonariusza Straży Granicznej, stanowiące podstawę udostępnienia danych osobowych.
§  5. 
Przekazywanie Straży Granicznej informacji przez podmioty zobowiązane odbywa się z uwzględnieniem wymogów ustalonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie zakresu, warunków i trybu przekazywania Straży Granicznej informacji o osobie, uzyskanych w wyniku prowadzenia przez uprawnione organy, służby i instytucje czynności operacyjno-rozpoznawczych lub kontroli operacyjnej (Dz. U. poz. 599), które na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o niektórych uprawnieniach pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz funkcjonariuszy i pracowników urzędów nadzorowanych przez tego ministra oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 106 i 138) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.284

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres, warunki i tryb przekazywania Straży Granicznej informacji o osobie, uzyskanych w wyniku prowadzenia przez uprawnione organy, służby i instytucje czynności operacyjno-rozpoznawczych lub kontroli operacyjnej.
Data aktu: 29/01/2018
Data ogłoszenia: 31/01/2018
Data wejścia w życie: 31/01/2018