Wyżywienie i równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej w trakcie wykonywania czynności służbowych albo delegowania do wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 grudnia 2018 r.
w sprawie wyżywienia i równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej w trakcie wykonywania czynności służbowych albo delegowania do wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia

Na podstawie art. 43zq ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1542, 1669, 2245 i 2399) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
uprawnienia funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej do wyżywienia w trakcie wykonywania czynności służbowych albo delegowania do wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia, normy tego wyżywienia oraz formy ich realizacji, wysokość dziennej pieniężnej wartości normy wyżywienia, jej waloryzację oraz dopuszczalne przekroczenia, a także inne przypadki, w których wyżywienie przysługuje;
2)
tryb i warunki otrzymywania równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie przez funkcjonariuszy i pracowników wykonujących czynności służbowe w ramach form kształcenia, jego wysokość oraz sposób naliczania i wypłaty.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
formach kształcenia - należy przez to rozumieć szkolenia wstępne, zawodowe i specjalistyczne oraz doskonalenie zawodowe, organizowane na uczelni Służby Więziennej, w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej, ośrodku szkolenia Służby Więziennej i ośrodku doskonalenia kadr Służby Więziennej, a także studia oraz studia podyplomowe na uczelni Służby Więziennej;
2)
uprawnionym - należy przez to rozumieć funkcjonariusza albo pracownika Służby Więziennej uczestniczącego w szkoleniach wstępnym, zawodowym i specjalistycznym oraz doskonaleniu zawodowym, organizowanych na uczelni Służby Więziennej, w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej, ośrodku szkolenia Służby Więziennej i ośrodku doskonalenia kadr Służby Więziennej, a także skierowanego na studia albo na studia podyplomowe na uczelni Służby Więziennej albo delegowanego do wykonywania czynności w ramach tych form kształcenia;
3)
jednostce - należy przez to rozumieć uczelnię Służby Więziennej, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej, ośrodek szkolenia Służby Więziennej albo ośrodek doskonalenia kadr Służby Więziennej;
4)
stawce budżetowej - należy przez to rozumieć dzienną pieniężną wartość normy wyżywienia, stanowiącą ceny zakupu produktów spożywczych zużytych na jej przygotowanie;
5)
zakładzie żywienia zbiorowego - należy przez to rozumieć zakład wykonujący działalność w zakresie zorganizowanego żywienia konsumentów.
§  3. 
Ustala się następujące normy wyżywienia przysługujące funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej w trakcie wykonywania czynności służbowych albo delegowania do wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia:
1)
szkoleniową normę wyżywienia, zwaną dalej "normą "Fs"";
2)
uroczystą normę wyżywienia, zwaną dalej "normą "Fp"".
§  4. 
1. 
Uprawnionemu, w trakcie wykonywania czynności służbowych albo delegowania do wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia, przysługuje wyżywienie według normy "Fs".
2. 
Norma "Fs" składa się z trzech posiłków i napojów, odpowiadających procentowej wartości stawki budżetowej normy "Fs", w następujących proporcjach:
1)
śniadanie - ok. 25% stawki;
2)
obiad - ok. 50% stawki;
3)
kolacja - ok. 25% stawki.
§  5. 
1. 
Norma "Fs" jest realizowana w formie:
1)
gotowych posiłków i napojów, w tym jeden posiłek gorący, albo
2)
suchego prowiantu i napoju.
2. 
Uprawnionemu, w trakcie wykonywania czynności służbowych albo delegowania do wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia, w warunkach uniemożliwiających korzystanie z gotowych posiłków, wydaje się suchy prowiant i napój o wartości stawki budżetowej normy "Fs".
3. 
W przypadku braku możliwości przygotowania posiłków dla uprawnionego na terenie jednostki wyżywienie realizuje się za pośrednictwem zakładów żywienia zbiorowego. Za podstawę rozliczeń przyjmuje się stawkę budżetową normy "Fs" i "Fp" podwyższoną nie więcej niż o 50%.
4. 
Niepobrane przez uprawnionego wyżywienie przysługujące mu w danym dniu nie podlega wydaniu w dniu następnym.
5. 
Uprawniony opuszczający jednostkę w związku z udzieloną przepustką trwającą dłużej niż 8 godzin otrzymuje wyżywienie do czasu faktycznego opuszczenia jednostki.
6. 
Uprawnionemu, który w trakcie wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia odbywa praktyki w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, wypłaca się w trakcie tych praktyk równoważnik pieniężny, o którym mowa w art. 43zq ust. 1 ustawy, albo realizuje się jego wyżywienie na terenie jednostek organizacyjnych Służby Więziennej zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia. Po odbyciu praktyki kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej dokonuje rozliczenia kosztów wyżywienia z właściwą jednostką.
§  6. 
1. 
Wysokość stawki budżetowej normy "Fs" wynosi 25,10 zł.
2. 
Wysokość stawki budżetowej normy "Fs" podlega corocznej waloryzacji o ustalony w ustawie budżetowej na dany rok średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Podstawę waloryzacji stanowi kwota stawki budżetowej normy "Fs" w roku poprzedzającym rok, w którym waloryzacja nastąpiła.
3. 
Zmiana wysokości stawki budżetowej normy "Fs" następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została ogłoszona ustawa budżetowa.
4. 
Kwotę stawki budżetowej normy "Fs" zaokrągla się do dziesiętnej części złotego w górę.
§  7. 
Uprawnionemu w trakcie wykonywania czynności służbowych albo delegowania do wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia, jeżeli czynności te trwają:
1)
nie dłużej niż dobę i wynoszą:
a)
mniej niż 8 godzin - wyżywienie nie przysługuje,
b)
od 8 do 12 godzin - przysługuje wyżywienie w wymiarze 50% wysokości stawki budżetowej normy "Fs",
c)
ponad 12 godzin - przysługuje pełne wyżywienie;
2)
dłużej niż jedną dobę - za każdą dobę przysługuje pełne wyżywienie, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę przysługuje wyżywienie, do czasu faktycznego zakończenia tych czynności.
§  8. 
1. 
Uprawnionym, którzy ukończyli studia albo studia podyplomowe na uczelni Służby Więziennej lub szkolenie zawodowe, oraz innym zaproszonym osobom przysługuje uroczysty obiad według normy "Fp".
2. 
Wysokość stawki budżetowej normy "Fp" ustala się w kwocie stanowiącej 80% stawki budżetowej normy "Fs".
3. 
Kwotę stawki budżetowej normy "Fp" zaokrągla się do dziesiętnej części złotego w górę.
§  9. 
1. 
Dopuszcza się zmniejszenie lub zwiększenie dziennej stawki budżetowej każdej z norm wyżywienia o nie więcej niż 10%.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, związanych z sezonowością występowania artykułów spożywczych na rynku i zróżnicowaniem cen w zależności od pory roku, dopuszcza się zmniejszenie lub zwiększenie stawki budżetowej każdej z norm wyżywienia o nie więcej niż 25%, pod warunkiem niepogorszenia jakości wyżywienia.
3. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Dyrektor Generalny Służby Więziennej, na wniosek kierownika jednostki, może wyrazić zgodę na podwyższenie stawki budżetowej norm wyżywienia "Fs" i "Fp" - nie więcej niż o 80%.
4. 
Przekroczenia dziennych stawek budżetowych każdej z norm wyżywienia rozlicza się w okresie roku budżetowego według tej samej normy.
5. 
Zwiększenia dziennych stawek budżetowych norm wyżywienia, o których mowa w ust. 1-3 oraz § 5 ust. 3, nie podlegają łączeniu.
§  10. 
1. 
Równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie w trakcie wykonywania czynności służbowych albo delegowania do wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia wypłaca jednostka właściwa dla zapewnienia wyżywienia uprawnionym.
2. 
Podstawą naliczenia i wypłaty równoważnika pieniężnego jest imienna lista uprawnionych, sporządzona przez funkcjonariusza albo pracownika nadzorującego służbę żywnościową i zatwierdzona przez kierownika jednostki.
3. 
Równoważnik pieniężny jest wypłacany z dołu, raz w miesiącu.
§  11. 
1. 
Uprawniony otrzymuje:
1)
równoważnik pieniężny w pełnej wysokości - za wykonywanie czynności służbowych albo delegowanie do wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia ponad 12 godzin;
2)
równoważnik pieniężny w połowie wysokości - za wykonywanie czynności służbowych albo delegowanie do wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia od 8 do 12 godzin włącznie.
2. 
Jeżeli czas wykonywania czynności służbowych albo delegowania do wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia wynosi dłużej niż dobę, to za każdą dobę uprawniony otrzymuje równoważnik pieniężny w pełnej wysokości, a za niepełną dobę uprawniony otrzymuje równoważnik wyliczony w sposób określony w ust. 1.
§  12. 
Wysokość równoważnika pieniężnego jest równa kwocie stawki budżetowej normy "Fs".
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.2494

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyżywienie i równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej w trakcie wykonywania czynności służbowych albo delegowania do wykonywania czynności służbowych w ramach form kształcenia.
Data aktu: 14/12/2018
Data ogłoszenia: 31/12/2018
Data wejścia w życie: 01/01/2019