united kingdom
ukraine

Zapis obrazu i dźwięku z przebiegu czynności komornika sądowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 grudnia 2018 r.
w sprawie zapisu obrazu i dźwięku z przebiegu czynności komornika sądowego

Na podstawie art. 8091 § 6 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1360, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaje urządzeń i środków technicznych służących do utrwalania obrazu i dźwięku z przebiegu czynności komornika sądowego, zwanego dalej "komornikiem";
2)
sposób przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisów obrazu i dźwięku, zwanych dalej "zapisem", z przebiegu czynności komornika;
3)
sposób zapoznania się z zapisem.
§  2.  [Urządzenia, środki techniczne i informatyczne nośniki danych wykorzystywane do zapisu]
1. 
Zapis sporządza się za pomocą przenośnych urządzeń i środków technicznych wykorzystujących technikę cyfrową, które pozwalają na utrwalenie tego zapisu na informatycznym nośniku danych.
2. 
Urządzenia, środki techniczne i informatyczne nośniki danych zapewniają:
1)
możliwość kopiowania zapisu;
2)
zabezpieczenie zapisu, w szczególności przed przypadkową utratą lub nieuzasadnioną zmianą;
3)
odtworzenie zapisu i jego udostępnianie.
§  3.  [Metadane przyporządkowywane do każdego zapisu]
Do każdego zapisu przyporządkowuje się następujące metadane:
1)
identyfikator - jednoznaczny znacznik zapisu, który umożliwia jego identyfikację, wyrażony za pomocą dowolnego ciągu znaków alfanumerycznych;
2)
twórcę - imię i nazwisko komornika dokonującego czynności oraz wskazanie sądu rejonowego, przy którym działa komornik;
3)
tytuł - nazwę nadaną zapisowi, obejmującą zwięzłe oznaczenie czynności;
4)
datę - datę i czas rozpoczęcia zapisu, wyrażone w formacie YYYY-MM-DDhh:mm:ss, gdzie:
a)
YYYY to 4 cyfry roku,
b)
MM to 2 cyfry miesiąca (np. kwiecień to 04),
c)
DD to 2 cyfry dnia (np. 01),
d)
hh to 2 cyfry godziny (00 do 23),
e)
mm to 2 cyfry minut,
f)
ss to 2 cyfry sekund;
5)
czas trwania - czas trwania zapisu wyrażony w formacie mm:ss lub hh:mm:ss, gdzie:
a)
hh to 2 cyfry godziny (00 do 23),
b)
mm to 2 cyfry minut,
c)
ss to 2 cyfry sekund;
6)
grupowanie - wskazanie przynależności zapisu do akt sprawy, określone sygnaturą tych akt;
7)
wersję - wskazanie numeru wersji zapisu w przypadku, o którym mowa w § 5, wyrażone za pomocą liczby naturalnej, gdzie 0 oznacza wersję pierwotną, a kolejne liczby - kolejne zmienione wersje.
§  4.  [Wymagania wobec urządzenia wykorzystywanego do sporządzania zapisu]
Zapis jest sporządzany za pomocą urządzenia zapewniającego:
1)
utrwalenie metadanych, o których mowa w § 3 pkt 1, 4 i 5, chyba że jest możliwe ich późniejsze podanie lub uzupełnienie; w takim przypadku komornik podaje lub uzupełnia metadane niezwłocznie po zakończeniu czynności;
2)
jakość zapisu obrazu z rozdzielczością nie mniejszą niż 1280 x 720 pikseli i liczbą klatek na sekundę nie mniejszą niż 24;
3)
standard kodowania danych MPEG-4 lub MPEG-4 AVC.
§  5.  [Sporządzanie kopii zapisu na informatycznych nośnikach danych]
1. 
Komornik sporządza kopię zapisu na informatycznym nośniku danych. Nośnik ten przechowuje się oddzielnie w kancelarii komorniczej w sposób, który zapewnia integralność zapisu oraz ochronę przed utratą lub zniszczeniem danych lub nieuprawnionym dostępem do tych danych.
2. 
W razie potrzeby udostępnienia zapisu stronom, uczestnikom postępowania oraz innym osobom uprawnionym mogą być tworzone kolejne kopie zapisu na informatycznych nośnikach danych.
§  6.  [Sposób i okres przechowywania zapisu wraz z metadanymi]
1. 
Zapis wraz z metadanymi przechowuje się w systemie teleinformatycznym, w którym są prowadzone akta sprawy.
2. 
Zapis, który znajduje się w systemie teleinformatycznym, jest częścią akt sprawy i jest przechowywany tak długo jak akta sprawy.
§  7.  [Przekazanie zapisu Krajowej Radzie Komorniczej]
Wraz z aktami sprawy przekazanymi Krajowej Radzie Komorniczej w celu ich dalszego przechowywania komornik przekazuje także zapis przechowywany w systemie teleinformatycznym, w którym są prowadzone akta. Po przekazaniu akt sprawy wraz z zapisem kopia zapisu jest usuwana z nośnika danych przechowywanego osobno w kancelarii komorniczej.
§  8.  [Sposób udostępniania zapisu stronom i uczestnikom postępowania]
Zapis udostępnia się stronom i uczestnikom postępowania wyłącznie przez jego prezentację na urządzeniach odtwarzających obraz i dźwięk, które należą do komornika. W razie zapoznawania się z aktami sprawy w sądzie zapis udostępnia się wyłącznie w budynku sądu przez jego prezentację na urządzeniach odtwarzających obraz i dźwięk, które stanowią wyposażenie sądu.
§  9.  [Sposób udostępniania zapisu organom nadzoru judykacyjnego lub administracyjnego i innym uprawnionym podmiotom]
Udostępnienie zapisu organom nadzoru judykacyjnego lub administracyjnego oraz innym uprawnionym organom odbywa się za pośrednictwem konta w systemie teleinformatycznym, w którym są prowadzone akta sprawy, albo na informatycznym nośniku danych.
§  10.  [Przepis przejściowy]
1. 
W okresie do dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawach, w których akta nie są prowadzone w postaci elektronicznej, komornik sporządza dwie kopie zapisu utrwalone na oddzielnych informatycznych nośnikach danych. Jeden nośnik przechowuje się stosownie do § 5 ust. 1. Drugi nośnik umieszcza się w kopercie w aktach prowadzonych w postaci dotychczasowej. Dopuszczalne jest utrwalenie na informatycznym nośniku danych zamieszczonym w aktach w postaci dotychczasowej kopii zapisów z przebiegu dwóch lub więcej czynności. Na protokole czynności odnotowuje się numer karty, na której znajduje się koperta z nośnikiem danych.
2. 
W razie prowadzenia akt w postaci dotychczasowej komornik udostępnia zapis organom nadzoru judykacyjnego lub administracyjnego oraz innym uprawnionym organom wraz z udostępnieniem akt sprawy albo na informatycznym nośniku danych.
§  11.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.2449

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zapis obrazu i dźwięku z przebiegu czynności komornika sądowego.
Data aktu: 14/12/2018
Data ogłoszenia: 28/12/2018
Data wejścia w życie: 01/01/2019