united kingdom
ukraine

Pobieranie przez komorników opłat sądowych od wniosków o wpis w księdze wieczystej i ich przekazywanie sądom oraz prowadzenie ewidencji pobranych opłat sądowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 listopada 2018 r.
w sprawie pobierania przez komorników opłat sądowych od wniosków o wpis w księdze wieczystej i ich przekazywania sądom oraz prowadzenia ewidencji pobranych opłat sądowych

Na podstawie art. 17 ust. 5 ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych (Dz. U. poz. 770 i 2244) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób uiszczania przez wierzycieli i pobierania przez komorników opłat sądowych od składanych w postępowaniu egzekucyjnym wniosków o wpis w księdze wieczystej;
2)
sposób i termin przekazywania sądom opłat sądowych, o których mowa w pkt 1;
3)
sposób prowadzenia ewidencji pobranych opłat sądowych, o których mowa w pkt 1, oraz czas jej przechowywania;
4)
sposób i termin zwrotu opłat sądowych, o których mowa w pkt 1.
§  2. 
1. 
Opłatę sądową od składanego w postępowaniu egzekucyjnym wniosku o wpis w księdze wieczystej, zwaną dalej "opłatą", wierzyciel uiszcza:
1)
w formie bezgotówkowej, na rachunek bankowy komornika;
2)
w formie wpłaty gotówkowej, bezpośrednio w kancelarii komorniczej.
2. 
W przypadku uiszczenia opłaty w sposób, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, komornik wydaje pokwitowanie zawierające kwotę opłaty, imię i nazwisko komornika, sygnaturę akt komorniczych, dotyczących postępowania egzekucyjnego, w związku z którym składany jest wniosek o wpis w księdze wieczystej.
§  3. 
1. 
Komornik przekazuje pobraną opłatę sądowi rejonowemu właściwemu do rozpoznania wniosku o wpis w księdze wieczystej, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano opłatę i złożono wniosek o wpis w księdze wieczystej, dokonując jej wpłaty na rachunek bankowy tego sądu lub bezpośrednio w jego kasie.
2. 
Komornik przekazuje oryginał lub kopię potwierdzenia wpłaty, o której mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od jej dokonania, sądowi rejonowemu, na rzecz którego dokonano wpłaty, wraz z wykazem zawierającym:
1)
oznaczenie wierzyciela uiszczającego opłatę;
2)
wysokość pobranej opłaty;
3)
numer księgi wieczystej, której dotyczy opłata, jeżeli księga ta została założona;
4)
sygnaturę akt komorniczych oraz imię i nazwisko komornika;
5)
datę pobrania opłaty i złożenia wniosku o wpis w księdze wieczystej.
3. 
W przypadku przekazania wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej, na wydruku tym komornik zamieszcza potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca na nim kwota stanowi wpłatę, o której mowa w ust. 1.
§  4. 
1. 
Komornik prowadzi ewidencję pobranych opłat, zwaną dalej "ewidencją", odrębnie na każdy rok kalendarzowy. Komornik przechowuje ewidencję przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym ewidencja ta została założona.
2. 
Ewidencja, prowadzona jako odrębna księga, zawiera:
1)
liczbę porządkową;
2)
sygnaturę akt komorniczych, dotyczących postępowania egzekucyjnego, w związku z którym składany jest wniosek o wpis w księdze wieczystej;
3)
imię i nazwisko oraz adres wierzyciela, który uiścił opłatę, a gdy uiszczającym jest osoba prawna - jej nazwę lub firmę i siedzibę oraz imię, nazwisko i adres jej przedstawiciela, który uiścił opłatę;
4)
kwotę pobranej opłaty, nazwę sądu rejonowego, któremu opłata została przekazana, oraz datę jej przekazania;
5)
wysokość kwoty zwrotu, datę i sposób zwrotu oraz dane wierzyciela, któremu komornik zwrócił opłatę;
6)
uwagi.
3. 
Komornik dokonuje w ewidencji - oddzielnie dla każdego sądu rejonowego - podsumowania pobranych opłat w okresach miesięcznych i odnotowuje w rubryce "uwagi" kwotę, datę wpłaty, okres i sąd, którego wpłata dotyczy.
4. 
Ewidencja jest prowadzona w postaci elektronicznej.
§  5. 
1. 
W przypadku gdy opłata została uiszczona, lecz nie złożono wniosku o wpis w księdze wieczystej, komornik zwraca kwotę nienależnej opłaty wierzycielowi, który ją uiścił, w terminie 7 dni od dnia uiszczenia opłaty.
2. 
W przypadku gdy opłata została uiszczona, lecz nie złożono wniosku o wpis w księdze wieczystej z powodu wystąpienia przeszkody, komornik zwraca kwotę nienależnej opłaty w terminie 7 dni od dnia, w którym upłynął termin do usunięcia przeszkody przez wierzyciela.
3. 
Komornik zwraca opłatę:
1)
przekazem pocztowym;
2)
przelewem na wskazany rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 października 2015 r. w sprawie pobierania przez komorników opłat sądowych od wniosków o wpis w księdze wieczystej i ich przekazywania sądom oraz prowadzenia ewidencji pobranych opłat sądowych (Dz. U. poz. 1646 oraz z 2016 r. poz. 415), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 53 ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych (Dz. U. poz. 770 i 2244).

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.2319

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pobieranie przez komorników opłat sądowych od wniosków o wpis w księdze wieczystej i ich przekazywanie sądom oraz prowadzenie ewidencji pobranych opłat sądowych.
Data aktu: 30/11/2018
Data ogłoszenia: 12/12/2018
Data wejścia w życie: 01/01/2019