Bezpieczeństwo i higiena pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII 1
z dnia 8 listopada 2018 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali

Na podstawie art. 23715 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, 1000, 1076, 1608, 1629 i 2215) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali dotyczące:
1)
identyfikowania tych przedmiotów;
2)
postępowania w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia obecności tych przedmiotów w złomie metali.
2. 
Przepisy rozporządzenia stosuje się do:
1)
pracodawców wytwarzających złom metali;
2)
pracodawców zajmujących się zbieraniem, magazynowaniem, transportem, przetwórstwem, sortowaniem, skupem lub sprzedażą złomu metali;
3)
pracowników wykonujących prace wymienione w pkt 1 i 2.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
przedmiotach niebezpiecznych - należy przez to rozumieć przedmioty wybuchowe, a także inne urządzenia i przedmioty, które ze względu na swoje właściwości, zawartość lub skład chemiczny stwarzają niebezpieczeństwo, w szczególności przez:
a)
właściwości łatwopalne,
b)
działanie stwarzające zagrożenie dla zdrowia człowieka pod względem toksyczności ostrej lub działanie rakotwórcze,
c)
niebezpieczną dla zdrowia człowieka emisję promieniowania jonizującego przez substancje promieniotwórcze,
d)
działanie żrące;
2)
przedmiotach wybuchowych - należy przez to rozumieć wszelkiego rodzaju przedmioty, które ze względu na swoje właściwości wybuchowe stwarzają niebezpieczeństwo w przypadku poddania ich działaniu wysokiej temperatury lub przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi, w szczególności przy ich poruszaniu, rzucaniu, czy jakiejkolwiek przy nich manipulacji;
3)
złomie metali - należy przez to rozumieć zniszczone lub uszkodzone w toku procesów eksploatacyjnych wyroby z metali i ich części, które nie nadają się do dalszego używania zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, a także odpady poprodukcyjne powstające w procesach wytwarzania wyrobów z metali.
§  3. 
1. 
Pracodawca dokonuje oceny ryzyka związanego z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić w związku ze złomem metali znajdującym się na terenie zakładu pracy lub w miejscu przez niego wyznaczonym, w tym z zagrożeniami związanymi ze złomem metali dostarczanym do zakładu pracy, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 23715 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.
2. 
Pracodawca:
1)
przeprowadza bieżącą kontrolę złomu metali w celu stwierdzenia, czy nie znajdują się w nim przedmioty niebezpieczne oraz czy wszelkiego rodzaju zamknięte lub częściowo zamknięte pojemniki, naczynia, zamknięte rury o nieznanej zawartości i pochodzeniu, zbiorniki pod ciśnieniem rozumiane jako różnego rodzaju gaśnice, butle ciśnieniowe, pojemniki z aerozolami zostały przygotowane do złomowania, z uwzględnieniem dokonanej oceny ryzyka, o której mowa w ust. 1;
2)
w przypadku braku możliwości identyfikacji przedmiotów o nieznanych właściwościach lub pochodzeniu, jeżeli jest to podyktowane względami ochrony życia i zdrowia pracowników, wykorzystuje wiedzę specjalistów spoza zakładu pracy, reprezentujących odpowiednie dziedziny nauki i gałęzie przemysłu.
3. 
Kontrola, o której mowa w ust. 2 pkt 1, polega na dokonaniu oględzin poszczególnych przedmiotów zaliczonych do złomu metali wyłącznie przez pracowników wyznaczonych przez pracodawcę, którzy posiadają niezbędną przy wykonywaniu tego rodzaju pracy wiedzę i doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  4. 
1. 
Pracodawca zapewnia przeprowadzenie kontroli, o której mowa w § 3 ust. 2 pkt 1:
1)
przed wysyłką złomu metali;
2)
przy odbiorze złomu metali dostarczonego do zakładu pracy.
2. 
Z przeprowadzonej kontroli jest sporządzany protokół stwierdzający, że w przesyłce nie znajdują się przedmioty niebezpieczne. Kopię protokołu przekazuje się odpowiednio do dostawcy lub odbiorcy przesyłki.
3. 
Paczki, kontenery i inne opakowania ze złomem metali, przygotowane do wysyłki, zaopatruje się w widoczne i czytelne napisy o treści: "ZŁOM METALI - NIE ZAWIERA PRZEDMIOTÓW NIEBEZPIECZNYCH".
§  5. 
Załadunek lub rozładunek złomu metali przeprowadza się przy zastosowaniu zasad i środków ostrożności określonych w instrukcji dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy, opracowanej przez pracodawcę ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń występujących podczas wykonywania tego rodzaju prac.
§  6. 
1. 
Pracodawca zajmujący się przetwórstwem złomu metali zapewnia przeprowadzenie kontroli, o której mowa w § 3 ust. 2 pkt 1, bezpośrednio przed przekazaniem go do przetworzenia.
2. 
Zabronione jest przekazywanie złomu metali do dalszego jego przetworzenia bez kontroli, o której mowa w ust. 1, a także upewnienia się że nie zawiera on przedmiotów niebezpiecznych.
§  7. 
1. 
W przypadku stwierdzenia lub podejrzenia, że w złomie metali znajduje się przedmiot niebezpieczny, niezwłocznie powiadamia się o tym fakcie bezpośredniego przełożonego.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, złom metali pozostawia się na miejscu do czasu dokonania jego szczegółowych oględzin przez specjalistów reprezentujących organy, o których mowa w ust. 4.
3. 
Pracodawca uniemożliwia dostęp do złomu metali, o którym mowa w ust. 1, osobom nieuprawnionym.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, pracodawca zawiadamia Policję lub Państwową Straż Pożarną oraz w razie konieczności - Państwową Inspekcję Sanitarną.
§  8. 
Do czasu przybycia specjalistów reprezentujących organy, o których mowa w § 7 ust. 4, pracodawca niezwłocznie:
1)
powiadamia o zaistniałej sytuacji wszystkie osoby, które są lub mogą być narażone na poważne i nieuniknione niebezpieczeństwa, w tym o podjętych lub koniecznych do podjęcia działaniach w celu zapewnienia bezpieczeństwa;
2)
zapewnia bezpieczną ewakuację wszystkich narażonych na niebezpieczeństwo osób do wyznaczonych miejsc, jeżeli jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa.
§  9. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali (Dz. U. z 2000 r. poz. 36).
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Przedsiębiorczości i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (Dz. U. poz. 93).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.2240

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpieczeństwo i higiena pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali.
Data aktu: 08/11/2018
Data ogłoszenia: 30/11/2018
Data wejścia w życie: 31/12/2018