united kingdom
ukraine

Zakres i warunki przyznawania świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1
z dnia 26 lipca 2018 r.
w sprawie zakresu i warunków przyznawania świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą

Na podstawie art. 47 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zakres i warunki przyznawania świadczeń nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą w celu:
1)
wspomagania nauczania języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą oraz dzieci pracowników migrujących,
2)
kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, zwanym dalej "nauczycielami".
§  2. 
Nauczycielom przysługuje:
1)
ryczałt na pokrycie części kosztów utrzymania i zakwaterowania, a w przypadku nauczycieli, o których mowa w § 1 pkt 1, także na pokrycie kosztów składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, Fundusz Pracy oraz dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w art. 68 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.), lub na pokrycie kosztów polisy ubezpieczenia zdrowotnego odpowiadającej zakresowi dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli nauczyciel został skierowany do państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zwany dalej "ryczałtem";
2)
jednorazowy zasiłek adaptacyjny;
3)
zwrot:
a)
kosztów ubezpieczenia od nagłych zachorowań, następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych oraz kosztów szczepień i badań lekarskich wymaganych w państwie, do którego zostali skierowani,
b)
kosztów podróży lub zorganizowania przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia za granicą i z powrotem, raz w ciągu roku szkolnego,
c)
w szczególnych przypadkach, uzasadnionych względami służbowymi, rodzinnymi lub zdrowotnymi, kosztów:
przewozu do 100 kg dodatkowego bagażu ponad bagaż, którego przewóz wliczony jest w cenę biletu, jednorazowo z Polski do miejsca zatrudnienia za granicą i z powrotem, obejmującego rzeczy osobistego użytku i przedmioty gospodarstwa domowego (mienie przesiedleniowe),
opłat wizowych lub innych opłat administracyjnych związanych z podjęciem pracy za granicą i zakwaterowaniem;
4)
dieta dojazdowa w wysokości stanowiącej równowartość diety określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
§  2a. 
Ryczałt przysługuje także nauczycielom, którzy w związku z wystąpieniem na danym terenie zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną lub innego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów, prowadzą zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
§  3. 
Nauczycielom, o których mowa w § 1 pkt 1, przysługuje wyposażenie w niezbędne podręczniki, środki dydaktyczne i literaturę metodyczną oraz inne pomoce niezbędne w miejscu zatrudnienia za granicą lub zwrot kosztów pomocy zakupionych przez nauczyciela.
§  4. 
1. 
Wysokość ryczałtu dla nauczycieli kierowanych lub delegowanych do państw europejskich wynosi 310% dodatku zagranicznego bazowego dla państwa, do którego nauczyciel został skierowany lub delegowany, obliczonego zgodnie z przepisami w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej.
2. 
Wysokość ryczałtu dla nauczycieli kierowanych lub delegowanych do państw pozaeuropejskich wynosi 350% dodatku zagranicznego bazowego dla państwa, do którego nauczyciel został skierowany lub delegowany, obliczonego zgodnie z przepisami w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej.
3. 
W przypadku gdy państwo, do którego jest kierowany lub delegowany nauczyciel, należy jednocześnie do Europy i innego kontynentu, wysokość ryczałtu, o którym mowa w ust. 1 i 2, ustala się w zależności od tego, w granicach jakiego kontynentu w danym państwie znajduje się miejsce skierowania lub delegowania nauczyciela.
4. 
Ryczałt wypłaca się nauczycielom miesięcznie z góry do dziesiątego dnia każdego miesiąca.
5. 
Ryczałt wypłaca się:
1)
nauczycielom, o których mowa w § 1 pkt 1, w złotych, przy czym wysokość ryczałtu oblicza się na rok szkolny, przyjmując za podstawę średnie kursy walut obcych, ogłaszane przez Narodowy Bank Polski na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2022 r. poz. 2025), według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego;
2)
nauczycielom, o których mowa w § 1 pkt 2, w walucie, w której zgodnie z ust. 1 obliczono wysokość dodatku zagranicznego bazowego.
§  5. 
1. 
Wysokość jednorazowego zasiłku adaptacyjnego, o którym mowa w § 2 pkt 2, odpowiada wysokości jednego miesięcznego ryczałtu.
2. 
Jednorazowy zasiłek adaptacyjny wypłaca się łącznie z pierwszym ryczałtem przysługującym nauczycielom od dnia rozpoczęcia pracy za granicą w terminie, o którym mowa w § 4 ust. 4.
§  6. 
Świadczenia, o których mowa w § 2 i 3, przyznaje nauczycielom minister właściwy do spraw oświaty i wychowania lub jednostka organizacyjna upoważniona przez niego do kierowania lub delegowania nauczycieli do pracy za granicą w celach, o których mowa w § 1.
§  7. 
1. 
Nauczycielom skierowanym do pracy za granicą w celu wspomagania nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii w roku szkolnym 2018/2019 i latach następnych przyznaje się świadczenia w zakresie i na warunkach określonych niniejszym rozporządzeniem.
2. 
Nauczyciele skierowani do pracy za granicą w celu wspomagania nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii w roku szkolnym 2017/2018, zachowują prawo do przyznanych świadczeń do zakończenia okresu, na który zostały przyznane.
3. 
Nauczyciele delegowani do pracy za granicą w celu kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zachowują prawo do przyznanych świadczeń do zakończenia okresu, na który zostały przyznane.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Obecnie działem administracji rządowej – oświata i wychowanie kieruje Minister Edukacji i Nauki, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. z 2022 r. poz. 18 i 1842).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 września 2009 r. w sprawie zakresu i warunków przyznawania świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą (Dz. U. poz. 1307), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 365 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60, 949 i 2203).

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1295 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres i warunki przyznawania świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą.
Data aktu: 26/07/2018
Data ogłoszenia: 07/07/2023
Data wejścia w życie: 07/08/2018