Przepisy ogólne
- w tym substancje roślinne lub zwierzęce;
- uprawiane na gruntach rolnych jako uprawa główna, z wyłączeniem pozostałości, odpadów lub materiału lignocelulozowego oraz międzyplonów, takich jak rośliny międzyplonowe i uprawy okrywowe, chyba że stosowanie takich międzyplonów powoduje zapotrzebowanie na dodatkowe grunty;
W sprawach dotyczących:
Zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biokomponentów, z wyłączeniem wytwarzania biometanu 52
"Oświadczam, że:
1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru wytwórców są kompletne i zgodne z prawdą;
2) znane mi są warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biokomponentów, a następnie rozporządzenia nimi przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych biokomponentów, lub przeznaczenia ich do wytworzenia przez wytwórcę paliw, określone w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, i spełniam warunki, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 tej ustawy.";
Wytwórca wpisany do rejestru wytwórców jest obowiązany informować organ rejestrowy o każdej zmianie danych zawartych w tym rejestrze, w szczególności o zakończeniu lub zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, w terminie 14 dni od dnia zmiany tych danych, pod rygorem wykreślenia z rejestru wytwórców.
Organ rejestrowy wykreśla wytwórcę z rejestru wytwórców na jego wniosek, a także po uzyskaniu informacji z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo Krajowego Rejestru Sądowego o wykreśleniu przedsiębiorcy.
(uchylony).
Zabrania się wytwórcom wykorzystywania biomasy pochodzącej z działów przemysłu powiązanych z rolnictwem, przy dostawie której została zastosowana stawka podatku od towarów i usług wyższa niż 5 %, do wytwarzania estrów lub biowęglowodorów ciekłych, chyba że zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług powinna do takiej biomasy rolniczej, innej niż oleje pochodzenia roślinnego, być stosowana stawka wyższa niż 5 %.
- w poszczególnych latach obowiązywania umowy;
Zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu biokomponentów
Podmiot sprowadzający jest obowiązany spełniać następujące warunki:
"Oświadczam, że:
1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru podmiotów sprowadzających są kompletne i zgodne z prawdą;
2) znane mi są warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego biokomponentów dokonanego samodzielnie lub za pośrednictwem innego podmiotu oraz rozporządzania tymi biokomponentami przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych biokomponentów określone w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz spełniam warunki, o których mowa w art. 12b pkt 1 i 3 oraz w art. 12c ust. 1 tej ustawy.";
Podmiot sprowadzający wpisany do rejestru podmiotów sprowadzających jest obowiązany informować organ rejestrowy o każdej zmianie danych zawartych w tym rejestrze, w szczególności o zakończeniu albo zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, w terminie 14 dni od dnia zmiany tych danych, pod rygorem wykreślenia z rejestru podmiotów sprowadzających.
Organ rejestrowy wykreśla podmiot sprowadzający z rejestru podmiotów sprowadzających na jego wniosek, a także po uzyskaniu informacji z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo Krajowego Rejestru Sądowego o wykreśleniu przedsiębiorcy.
Organ rejestrowy wykreśla podmiot sprowadzający z rejestru podmiotów sprowadzających, w przypadku gdy podmiot sprowadzający nie złożył sprawozdania, o którym mowa w art. 30 ust. 1b, albo oświadczenia, o którym mowa w art. 30 ust. 2e, w terminie, o którym mowa w art. 30 ust. 2g.
Zasady wytwarzania przez rolników biopaliw ciekłych na własny użytek
"Oświadczam, że:
1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru rolników wytwarzających biopaliwa ciekłe na własny użytek są kompletne i zgodne z prawdą;
2) znane mi są i spełniam warunki, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych;
3) zobowiązuję się do:
a) wytwarzania biopaliw ciekłych na własny użytek w składzie podatkowym albo poza składem podatkowym z zastosowaniem przedpłaty akcyzy, o której mowa w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym,
b) nierozporządzania przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej biopaliwami ciekłymi, przestrzegania wymagań jakościowych, nieprzekraczania dopuszczalnego limitu ilości wytworzonych biopaliw ciekłych, składania rocznych sprawozdań, a także przestrzegania innych wymagań wynikających z ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.";
Przepis art. 7 stosuje się odpowiednio w przypadku zmiany danych zawartych w rejestrze rolników, a także zakończenia lub zawieszenia wytwarzania biopaliw ciekłych na własny użytek.
Organ rejestrowy, w drodze decyzji administracyjnej, odmawia wpisu do rejestru rolników, w przypadku gdy rolnik nie spełnia warunków, o których mowa w art. 14 ust. 1.
Wytwarzane przez rolników biopaliwa ciekłe na własny użytek powinny spełniać wymagania jakościowe określone w przepisach o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wprowadzania do obrotu biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz zasady określania i realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego
- uwzględniając obowiązujące wymagania normalizacyjne i normatywne do przeprowadzania badań i orzekania w sprawach jakości, a także konieczność sprawnego rozpatrywania wniosków.
- biorąc pod uwagę stan wiedzy technicznej oraz postanowienia właściwych norm w tym zakresie.
- minimalny udział, o którym mowa w ust. 1, jest równy iloczynowi współczynnika redukcyjnego w wysokości 0,85 i Narodowego Celu Wskaźnikowego. W pozostałych przypadkach minimalny udział, o którym mowa w ust. 1, jest równy Narodowemu Celowi Wskaźnikowemu.
Oz = Ozj W (N - P),
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
Oz - wysokość opłaty zastępczej, wyrażoną w złotych,
Ozj - jednostkową opłatę zastępczą wynoszącą 0,014, wyrażoną w złotych/MJ,
W - wartość energetyczną paliw ciekłych i biopaliw ciekłych rozporządzonych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmiot uiszczający opłatę zastępczą, a także zużytych przez niego na potrzeby własne na tym terytorium, liczoną za rok, w którym podmiot ten skorzystał z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1a, wyrażoną w MJ; wartość opałową poszczególnych biokomponentów i paliw ciekłych określa się zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 3,
N - wysokość Narodowego Celu Wskaźnikowego, do którego realizacji był obowiązany podmiot uiszczający opłatę zastępczą, wyrażoną w procentach,
P - wysokość zrealizowanego udziału innych paliw odnawialnych lub biokomponentów zawartych w paliwach, stosowanych we wszystkich rodzajach transportu, rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych paliw na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zużywanych przez podmiot uiszczający opłatę zastępczą na potrzeby własne na tym terytorium w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych stosowanych w transporcie drogowym i kolejowym, rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zużywanych przez niego w ciągu roku kalendarzowego na potrzeby własne na tym terytorium w roku, w którym podmiot uiszczający opłatę zastępczą skorzystał z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1a, wyrażoną w procentach.
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
Koncesje na wytwarzanie biopaliw ciekłych oraz na obrót tymi paliwami udzielane są na zasadach określonych w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.
Poświadczanie spełnienia kryterium ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i kryteriów zrównoważonego rozwoju 71
(uchylony).
Biokomponenty wytworzone z biomasy rolniczej spełniają kryterium ochrony torfowisk, jeżeli biomasa wykorzystywana do ich wytwarzania nie pochodzi z terenów, które w okresie od 1 do 31 stycznia 2008 r. były torfowiskami, chyba że podmiot zainteresowany przedstawi dowody, że przy uprawie i zbiorach biomasy nie stosowano melioracji uprzednio niemeliorowanych gleb.
Biokomponenty spełniają kryterium zrównoważonej gospodarki leśnej, jeżeli pozyskanie biomasy leśnej wykorzystywanej do ich wytworzenia było prowadzone zgodnie z:
Kryteria zrównoważonego rozwoju określone w art. 28ba-28bcb i art. 28bcc ust. 1 stosuje się odpowiednio do biopłynów w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii i do paliw z biomasy w rozumieniu art. 2 pkt 26c tej ustawy.
(uchylony).
Dokument przewidziany przez uznany system certyfikacji lub przez umowę, o której mowa w art. 28c ust. 2 pkt 2, wystawiony przez producenta rolnego, zawiera dane określone w tym systemie lub umowie.
- na potrzeby realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, jest obowiązany posiadać ważny certyfikat oraz wystawić poświadczenie.
Świadectwa są wystawiane na podstawie poświadczeń, a w przypadku biokomponentów, które zostały wytworzone poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - na podstawie dokumentów, o których mowa w art. 28c ust. 2.
Wskazana w świadectwie ilość biokomponentów zawartych w paliwach rozporządzonych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych paliw na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zużytych na potrzeby własne, które mają być zaliczone do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, nie może być większa niż ilość biokomponentów wskazana w poświadczeniach lub w dokumentach, o których mowa w art. 28c ust. 2, posiadanych przez podmiot wystawiający świadectwo.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki może żądać przedstawienia dokumentów i informacji dotyczących realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych i innych informacji prawnie chronionych.
Zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie udzielania zgody na korzystanie z uznanego systemu certyfikacji oraz wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wydawania certyfikatów
"Oświadczam, że:
1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru administratorów systemów certyfikacji są kompletne i zgodne z prawdą;
2) znane mi są warunki wykonywania działalności gospodarczej, o której mowa w art. 28k ust. 1, określone w art. 28l ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz spełniam warunki, o których mowa w art. 28l ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 tej ustawy.";
Organ rejestrowy wykreśla administratora systemu certyfikacji z rejestru administratorów systemów certyfikacji na jego wniosek, a także po uzyskaniu informacji z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo Krajowego Rejestru Sądowego o wykreśleniu przedsiębiorcy.
"Oświadczam, że:
1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru jednostek certyfikujących są kompletne i zgodne z prawdą;
2) znane mi są warunki wykonywania działalności gospodarczej, o której mowa w art. 28q ust. 1, określone w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz spełniam warunki, o których mowa w art. 28r ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2 tej ustawy.";
Jednostka certyfikująca wpisana do rejestru jednostek certyfikujących jest obowiązana informować organ rejestrowy o każdej zmianie danych zawartych w rejestrze, w szczególności o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, w terminie 14 dni od dnia zmiany tych danych, pod rygorem wykreślenia z rejestru jednostek certyfikujących.
Jednostka certyfikująca przeprowadza kontrolę podmiotu certyfikowanego, któremu wydała certyfikat, na zasadach i w trybie przewidzianych przez uznany system certyfikacji.
Jednostka certyfikująca, na wniosek organu rejestrowego i w zakresie przez niego wskazanym, jest obowiązana do przeprowadzenia kontroli wskazanego przez ten organ podmiotu certyfikowanego, któremu ta jednostka wydała certyfikat, w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku. Jednostka certyfikująca pisemnie informuje organ rejestrowy o wynikach kontroli, w terminie 14 dni od jej zakończenia.
Jednostka certyfikująca wydaje certyfikat zgodnie z zasadami określonymi przez uznany system certyfikacji.
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
Zasady przeprowadzania kontroli
Zasady sporządzania sprawozdawczości i tryb przedkładania sprawozdań
- z podziałem na rodzaje paliw oraz określeniem zawartości biokomponentów w tych paliwach;
Administrator systemu certyfikacji, a także wytwórcy, przetwórcy, pośrednicy oraz podmioty realizujące Narodowy Cel Wskaźnikowy przekazują informacje umożliwiające nadzór nad rynkiem biokomponentów, ciekłych paliw węglowych pochodzących z recyklingu i gazowych paliw węglowych pochodzących z recyklingu oraz innych paliw odnawialnych do unijnej bazy danych. Przekazywane informacje obejmują dane określone w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/996 z dnia 14 czerwca 2022 r. w sprawie zasad weryfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz kryteriów niskiego ryzyka spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów.
(uchylony).
Uznane systemy certyfikacji na podstawie danych otrzymywanych od jednostek certyfikujących i od podmiotów gospodarczych przekazują Komisji Europejskiej sprawozdanie zawierające informacje zawarte w załączniku III do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/996 z dnia 14 czerwca 2022 r. w sprawie zasad weryfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz kryteriów niskiego ryzyka spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów oraz dane dotyczące zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju określonymi w art. 28ba-28bcb i art. 28bcc ust. 1 oraz kryteriami ograniczenia emisji gazów cieplarnianych określonymi w art. 28b, art. 28b1 oraz art. 135a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.
(uchylony).
Kary pieniężne
K = A W (N - R)/100%
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
K - wysokość kary, wyrażoną w złotych,
A - współczynnik równy 0,20, wyrażony w złotych/MJ,
W - wartość energetyczną paliw ciekłych i biopaliw ciekłych rozporządzonych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmiot podlegający karze, a także zużytych przez niego na potrzeby własne na tym terytorium, liczoną za rok, w którym podmiot ten nie zrealizował obowiązku wynikającego z art. 23 ust. 1, wyrażoną w MJ; wartość opałową poszczególnych biokomponentów i paliw ciekłych określa się zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 23 ust. 3,
N - wysokość Narodowego Celu Wskaźnikowego, do którego realizacji był obowiązany podmiot podlegający karze, wyrażoną w procentach,
R - wysokość zrealizowanego udziału innych paliw odnawialnych lub biokomponentów zawartych w paliwach, stosowanych we wszystkich rodzajach transportu, rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych paliw na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zużywanych przez podmiot podlegający karze na potrzeby własne na tym terytorium w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych stosowanych w transporcie drogowym i kolejowym, rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zużywanych przez niego w ciągu roku kalendarzowego na potrzeby własne na tym terytorium w roku, w którym podmiot podlegający karze nie zrealizował obowiązku, o którym mowa w art. 23 ust. 1, wyrażoną w procentach.
- powiększone o iloczyn ilości rozporządzonych poprzez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej biopaliw ciekłych i stawki podatku akcyzowego dla oleju napędowego.
- powiększone o iloczyn ilości biopaliw ciekłych wytworzonych ponad limit określony w art. 21 ust. 2 lub 3 i stawki podatku akcyzowego dla oleju napędowego.
Zmiany w przepisach obowiązujących
W ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623 oraz z 2005 r. Nr 160, poz. 1341) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
Przepisy epizodyczne, przejściowe i końcowe
W 2023 r.:
Wysokość Narodowego Celu Wskaźnikowego wynosi:
W 2024 r. i 2025 r.:
(uchylony).
(uchylony).
Do spraw wszczętych na podstawie ustawy, o której mowa w art. 41, a niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy niniejszej ustawy.
(uchylony).
Rejestr przedsiębiorców wytwarzających lub magazynujących biokomponenty, o którym mowa w ustawie wymienionej w art. 41, staje się rejestrem wytwórców w rozumieniu niniejszej ustawy.
Traci moc ustawa z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych (Dz. U. poz. 1934, z późn. zm. 126 ).
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.
1) algi, jeżeli są hodowane na lądzie, w stawach lub w fotobioreaktorach;
2) frakcja ulegająca biodegradacji pochodząca z przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, ale niepozyskiwana w ramach selektywnego zbierania odpadów z gospodarstw domowych mającego na celu osiągnięcie poziomów, o których mowa w art. 3b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1469 i 1852);
3) bioodpady pochodzące z gospodarstw domowych selektywnie zbierane w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach;
4) frakcja biomasy pochodząca z odpadów przemysłowych, nienadająca się do wykorzystania w łańcuchu żywnościowym ludzi i zwierząt, w tym materiał z detalu i hurtu oraz z przemysłu rolno-spożywczego, rybołówstwa i akwakultury, z wyłączeniem surowców wymienionych w części B niniejszego załącznika;
5) słoma;
6) obornik, gnojówka, gnojowica, osad ściekowy i pomiot ptasi;
7) ścieki z zakładów wytłaczania oleju palmowego i puste wiązki owoców palmy;
8) smoła oleju talowego;
9) surowa gliceryna;
10) wytłoczyny z trzciny cukrowej;
11) wytłoki z winogron i osad winny z drożdży;
12) łupiny orzechów;
13) łuski nasion;
14) kolby oczyszczone z ziaren kukurydzy;
15) frakcja biomasy z odpadów i pozostałości z leśnictwa i działów przemysłu powiązanych z leśnictwem, np. kora, gałęzie, trzebież, liście, igły, wierzchołki drzew, trociny, strużyny, ług czarny i ług powarzelny, osad włóknisty, lignina i olej talowy;
16) inny niespożywczy materiał celulozowy, określony w art. 2 ust. 1 pkt 32b;
17) inny materiał lignocelulozowy określony w art. 2 ust. 1 pkt 32a, z wyjątkiem kłód tartacznych i kłód skrawanych;
18) (uchylony);
19) (uchylony);
20) (uchylony);
21) oleje fuzlowe z destylacji alkoholowej;
22) metanol surowy uzyskany w wyniku roztwarzania masy celulozowej siarczanowej pochodzącej z procesu produkcji pulpy drzewnej;
23) międzyplony, takie jak rośliny międzyplonowe i uprawy okrywowe uprawiane na obszarach, na których ze względu na krótki okres wegetacji produkcja roślin spożywczych i pastewnych jest ograniczona do jednego zbioru, pod warunkiem że ich stosowanie nie powoduje popytu na dodatkowe grunty oraz pod warunkiem zachowania zawartości materii organicznej w glebie, jeżeli są wykorzystywane do produkcji biokomponentów w sektorze lotnictwa;
24) rośliny uprawiane na terenach poważnie zdegradowanych, z wyjątkiem roślin spożywczych i pastewnych, jeżeli są wykorzystywane do produkcji biokomponentów w sektorze lotnictwa;
25) sinice
Część B. Surowce, których wkład w realizację celu określonego w art. 23 ust. 1 jest uznawany za dwukrotność ich wartości energetycznej:
1) zużyty olej kuchenny;
2) tłuszcze zwierzęce;
3) zniszczone uprawy, które nie nadają się do wykorzystania w łańcuchu żywnościowym lub paszowym, z wyłączeniem substancji, które zostały w sposób zamierzony zmodyfikowane lub zanieczyszczone w celu uznania ich za zniszczone uprawy;
4) ścieki komunalne i ich pochodne inne niż osad ściekowy;
5) rośliny uprawiane na terenach poważnie zdegradowanych, z wyłączeniem roślin spożywczych i pastewnych oraz surowców wymienionych w części A niniejszego załącznika, jeżeli nie są wykorzystywane do produkcji biokomponentów w sektorze lotnictwa;
6) międzyplony, takie jak rośliny międzyplonowe i uprawy okrywowe, z wyłączeniem surowców wymienionych w części A niniejszego załącznika, uprawiane na obszarach, na których ze względu na krótki okres wegetacji produkcja roślin spożywczych i pastewnych jest ograniczona do jednego zbioru, pod warunkiem że ich stosowanie nie powoduje popytu na dodatkowe grunty oraz pod warunkiem zachowania zawartości materii organicznej w glebie, jeżeli nie są wykorzystywane do produkcji biokomponentów w sektorze lotnictwa.
I.1. Do obliczania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia biokomponentu i biopłynu w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2024 r. poz. 1361, 1847 i 1881 oraz z 2025 r. poz. 303), zwanego dalej "biopłynem", mają zastosowanie następujące definicje:
1) "wartość rzeczywista" - oznacza wartość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do niektórych lub wszystkich etapów określonego procesu wytwarzania i zużycia biokomponentu i biopłynu, wyznaczoną zgodnie z metodyką ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dla biokomponentów i biopłynów;
2) "wartość typowa" - oznacza szacunkową wartość emisji gazów cieplarnianych i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w przypadku danej ścieżki produkcji biokomponentów i biopłynów, która to wartość jest reprezentatywna dla zużycia w Unii Europejskiej;
3) "wartość standardowa" - oznacza wartość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych wyznaczoną w oparciu o wartość typową, która może być stosowana zamiast wartości rzeczywistej.
I.2. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia biokomponentu i biopłynu oblicza się przez zastosowanie:
1) wartości standardowej, jeżeli wartość standardowa ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do niektórych lub wszystkich etapów określonego procesu wytwarzania i zużycia biokomponentu lub biopłynu została określona w części II.1. lub II.2. i jeżeli wartość el dla tych biokomponentów lub biopłynów obliczona zgodnie z metodyką określoną w części II.3. w pkt 7 jest równa zero lub jest mniejsza od zera, lub
2) wartości rzeczywistej obliczonej zgodnie z metodyką określoną w części II.3., lub
3) wartości będącej sumą czynników wzoru, o którym mowa w części II.3. w pkt 1, gdzie szczegółowe wartości standardowe określone w części II.4. lub II.5. mogą być użyte dla niektórych czynników, a wartości rzeczywiste, obliczone zgodnie z metodami określonymi w części II.3., dla wszystkich innych czynników.
II.1. WARTOŚCI TYPOWE I WARTOŚCI STANDARDOWE DLA BIOKOMPONENTÓW WYTWARZANYCH BEZ EMISJI NETTO DWUTLENKU WĘGLA W ZWIĄZKU ZE ZMIANĄ SPOSOBU UŻYTKOWANIA GRUNTÓW
Biokomponent | Typowe wartości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych [%] | Standardowe wartości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych [%] |
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako paliwo technologiczne w konwencjonalnym kotle) | 67 | 59 |
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako paliwo technologiczne w konwencjonalnym kotle) | 77 | 73 |
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 73 | 68 |
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 79 | 76 |
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 58 | 47 |
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 71 | 64 |
bioetanol z kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w konwencjonalnym kotle) | 48 | 40 |
bioetanol z kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 55 | 48 |
bioetanol z kukurydzy (węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 40 | 28 |
bioetanol z kukurydzy (pozostałości z leśnictwa jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 69 | 68 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w konwencjonalnym kotle) | 47 | 38 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 53 | 46 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 37 | 24 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (pozostałości z leśnictwa jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 67 | 67 |
bioetanol z trzciny cukrowej | 70 | 70 |
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-butylowego (ETBE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | |
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-amylowego (TAEE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z ziaren rzepaku | 52 | 47 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze słonecznika | 57 | 52 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z soi | 55 | 50 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 32 | 19 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 51 | 45 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze zużytego oleju kuchennego | 88 | 84 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z wytopionych tłuszczów zwierzęcych (**) | 84 | 78 |
hydrorafinowany olej roślinny z ziaren rzepaku | 51 | 47 |
hydrorafinowany olej roślinny ze słonecznika | 58 | 54 |
hydrorafinowany olej roślinny z soi | 55 | 51 |
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 34 | 22 |
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 53 | 49 |
hydrorafinowany olej ze zużytego oleju kuchennego | 87 | 83 |
hydrorafinowany olej z wytopionych tłuszczów zwierzęcych | 83 | 77 |
czysty olej roślinny z ziaren rzepaku | 59 | 57 |
czysty olej roślinny ze słonecznika | 65 | 64 |
czysty olej roślinny z soi | 63 | 61 |
czysty olej roślinny z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 40 | 30 |
czysty olej roślinny z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 59 | 57 |
czysty olej ze zużytego oleju kuchennego | 98 | 98 |
(*) Wartości standardowe dla procesów wykorzystujących kogenerację (CHP) obowiązują wyłącznie w przypadku, gdy całe ciepło technologiczne jest dostarczane przez kogenerację (CHP).
(**) Ma zastosowanie wyłącznie do biokomponentów wyprodukowanych z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego sklasyfikowanych jako surowiec kategorii 1 i 2 zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającym przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nie przeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz. Urz. UE L 300 z 14.11.2009, str. 1, Dz. Urz. UE L 276 z 20.10.2010, str. 33, Dz. Urz. UE L 354 z 28.12.2013, str. 86, Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 170 z 25.06.2019, str. 1), zwanym dalej "rozporządzeniem (WE) 1069/2009".
II.2. PRZEWIDYWANE WARTOŚCI TYPOWE I WARTOŚCI STANDARDOWE DLA PRZYSZŁYCH BIOKOMPONENTÓW, KTÓRE NIE WYSTĘPOWAŁY LUB WYSTĘPOWAŁY JEDYNIE W NIEWIELKICH ILOŚCIACH NA RYNKU W 2016 R., PRODUKOWANYCH BEZ EMISJI NETTO DWUTLENKU WĘGLA W ZWIĄZKU ZE ZMIANĄ SPOSOBU UŻYTKOWANIA GRUNTÓW
Ścieżka produkcji biokomponentów | Typowe wartości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych [%] | Standardowe wartości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych [%] |
bioetanol ze słomy pszenicy | 85 | 83 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych instalacji wolnostojącej | 85 | 85 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 82 | 82 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 85 | 85 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 82 | 82 |
eter dimetylowy (DME) z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 86 | 86 |
eter dimetylowi (DME) z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 83 | 83 |
biometanol z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 86 | 86 |
biometanol z drewna uprawianego | 91 | 91 |
biometanol z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 83 | 83 |
węglowodory syntetyczne wytwarzane metodą Fichera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 89 | 89 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 89 | 89 |
eter dimetylowi (DME) wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 89 | 89 |
metanol wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 89 | 89 |
część ze źródeł odnawialnych eteru metylo-tert-butylowego (MTBE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu |
II.3. METODYKA
1) Emisję gazów cieplarnianych spowodowaną wytwarzaniem i zużyciem biokomponentów i biopłynów oblicza się w następujący sposób:
a) emisje gazów cieplarnianych spowodowane wytwarzaniem i zużyciem biokomponentów oblicza się w następujący sposób:
𝐸=𝑒𝑒𝑐 +𝑒1 +𝑒𝑝 +𝑒𝑡𝑑 +𝑒𝑢 -𝑒𝑠𝑐𝑎 -𝑒𝑐𝑐𝑠 -𝑒𝑐𝑐𝑟,
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
E - całkowitą emisję spowodowaną stosowaniem paliwa,
ee c - emisję spowodowaną wydobyciem surowców lub uprawą biomasy,
e1 - emisję w ujęciu rocznym spowodowaną zmianami ilości pierwiastka węgla w związku ze zmianą sposobu użytkowania gruntów,
e p - emisję spowodowaną procesami technologicznymi,
e td - emisję spowodowaną transportem i dystrybucją,
e u - emisję spowodowaną stosowanym paliwem,
e sca - wartość ograniczenia emisji spowodowanego akumulacją pierwiastka węgla w glebie dzięki lepszej gospodarce rolnej,
e ccs - ograniczenie emisji spowodowane wychwytywaniem dwutlenku węgla i jego zatłoczeniem do podziemnego składowiska dwutlenku węgla w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 5a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2024 r. poz. 1290),
e ccr - ograniczenie emisji spowodowane wychwytywaniem dwutlenku węgla i jego zastępowaniem;
przy dokonywaniu obliczeń nie uwzględnia się emisji związanej z produkcją maszyn i urządzeń,
b) emisje gazów cieplarnianych spowodowane wytwarzaniem i stosowaniem biopłynów oblicza się w podobny sposób jak w przypadku biokomponentów (E), ale z rozszerzeniem potrzebnym, aby uwzględnić przekształcenie energii w produkowaną energię elektryczną lub grzewczą i chłodniczą, w następujący sposób:
- w przypadku instalacji energetycznych produkujących tylko ciepło:
- w przypadku instalacji energetycznych produkujących tylko energię elektryczną:
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
EC hel - całkowitą emisję gazów cieplarnianych z końcowego produktu energetycznego,
E - całkowitą emisję gazów cieplarnianych pochodzącą z biopłynu przed konwersją końcową,
- sprawność elektryczną zdefiniowaną jako roczna ilość wyprodukowanej energii elektrycznej podzielona przez roczny wsad biopłynów na podstawie jego wartości energetycznej,
- sprawność cieplną zdefiniowaną jako roczna ilość wytworzonego ciepła użytkowego podzielona przez roczny wsad biopłynów na podstawie jego wartości energetycznej,
- w przypadku energii elektrycznej lub mechanicznej pochodzącej z instalacji energetycznych produkujących ciepło użytkowe razem z energią elektryczną lub mechaniczną:
- w przypadku ciepła użytkowego pochodzącego z instalacji energetycznych produkujących ciepło razem z energią elektryczną lub mechaniczną:
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
- całkowitą emisję gazów cieplarnianych z końcowego produktu energetycznego,
E - całkowitą emisję gazów cieplarnianych pochodzącą z biopłynu przed konwersją końcową,
- sprawność elektryczną zdefiniowaną jako roczna ilość wyprodukowanej energii elektrycznej podzielona przez roczny wsad biopłynów na podstawie jego wartości energetycznej,
- sprawność cieplną zdefiniowaną jako roczna ilość wytworzonego ciepła użytkowego podzielona przez roczny wsad biopłynów na podstawie jego wartości energetycznej,
- część egzergii w energii elektrycznej lub energii mechanicznej ustaloną na poziomie 100 % (= 1),
- sprawność cyklu Carnota (część egzergii w cieple użytkowym).
Sprawność cyklu Carnota , w przypadku ciepła użytkowego w różnych temperaturach definiuje się jako:
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
- temperaturę, mierzoną w skali bezwzględnej (Kelvina), ciepła użytkowego w miejscu wytworzenia,
- temperaturę otoczenia, ustaloną na poziomie 273,15 K (0 °C).
Jeżeli nadwyżka ciepła jest przenoszona do ogrzewania budynków, w temperaturze poniżej 150 °C (423,15 K), można również zdefiniować w następujący sposób:
= sprawność cyklu Carnota w cieple w temperaturze 150 °C (423,15 K), czyli: 0,3546.
Do celów tych obliczeń mają zastosowanie następujące definicje:
- "kogeneracja (CHP)" - oznacza jednoczesne wytwarzanie w jednym procesie energii termicznej i energii elektrycznej lub mechanicznej,
- "ciepło użytkowe" - oznacza ciepło wytworzone w celu zaspokojenia ekonomicznie uzasadnionego zapotrzebowania na energię cieplną do celów ogrzewania i chłodzenia,
- "ekonomicznie uzasadnione zapotrzebowanie" - oznacza zapotrzebowanie, które nie przekracza potrzeb w zakresie ogrzewania lub chłodzenia i które w innej sytuacji zostałoby zaspokojone w warunkach rynkowych.
2) Emisja gazów cieplarnianych z biokomponentów i biopłynów jest wyrażana w następujący sposób:
a) emisja gazów cieplarnianych z biokomponentów (E) jest wyrażona w gramach ekwiwalentu CO2 na MJ paliwa, gCO2eq/MJ,
b) emisja gazów cieplarnianych z biopłynów (EC) jest wyrażana w gramach ekwiwalentu CO2 na MJ końcowego produktu energetycznego (ciepła lub energii elektrycznej), gCO2eq/MJ.
W przypadku gdy ciepło i chłód są wytwarzane wraz z energią elektryczną, emisje rozdziela się między energię cieplną i energię elektryczną (pkt 1 lit. b), bez względu na to, czy energia cieplna jest w rzeczywistości wykorzystywana do ogrzewania czy chłodzenia 129 .
W przypadku gdy emisja gazów cieplarnianych spowodowana wydobyciem surowców lub uprawą biomasy e ec jest wyrażona w jednostce gCOceq/suchą tonę tego surowca lub biomasy, przeliczenie na gramy ekwiwalentu CO2 na MJ paliwa, gCO2eq/MJ, przeprowadza się w następujący sposób 130 :
gdzie:
Emisję na suchą tonę surowca lub biomasy oblicza się w następujący sposób:
3) Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia biokomponentów i biopłynów oblicza się w następujący sposób:
a) ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z biokomponentów:
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
E B - całkowitą emisję w cyklu życia biokomponentu,
E F( t) - całkowitą emisję w cyklu życia kopalnego odpowiednika biokomponentu w przypadku transportu,
b) ograniczenie emisji gazów cieplarnianych dzięki wytwarzaniu energii cieplnej, chłodniczej i energii elektrycznej z biopłynów:
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
- całkowitą emisję z wytwarzania ciepła lub energii elektrycznej,
- całkowitą emisję ze stosowania kopalnego odpowiednika biopłynu do wytwarzania ciepła użytkowego lub energii elektrycznej.
4) Gazy cieplarniane uwzględnione dla celów pkt 1 to CO2, N20 i CH4. Do obliczenia równoważnika CO2 gazom przypisuje się następujące wartości:
5) Emisja spowodowana wydobyciem surowców lub uprawą biomasy - eec, obejmuje emisje spowodowane samym procesem wydobycia lub uprawy, gromadzeniem surowców, odpadami i wyciekami, produkcją chemikaliów i produktów stosowanych w procesie wydobycia lub uprawy. Wyklucza się wychwytywanie CO2 w trakcie uprawy biomasy. Szacunkową emisję z upraw biomasy rolniczej można określić na podstawie średnich dla emisji z uprawy określonych dla województw w obwieszczeniu wydanym na podstawie art. 28b ust. 6 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych lub informacji na temat szczegółowych wartości standardowych dla emisji z upraw określonych w niniejszym załączniku, stosowanych jako alternatywa dla wartości rzeczywistych. W przypadku braku odpowiednich informacji dopuszcza się obliczanie średnich na podstawie lokalnych praktyk rolniczych z wykorzystaniem np. danych z grupy gospodarstw, alternatywnie do stosowania wartości rzeczywistych.
6) Do celów wyliczenia ograniczenia emisji gazów cieplarnianych gazów cieplarnianych dzięki lepszej gospodarce rolnej (esca), np. redukcji upraw lub uprawie bezpłużnej, poprawie płodozmianu, stosowaniu uprawy okrywowej, w tym zarządzania pozostałościami pożniwnymi oraz stosowania organicznych polepszaczy gleby (np. kompostu, produktu fermentacji obornika), uwzględnia się tylko w przypadku, gdy istnieją solidne i wiarygodne dowody, że nastąpił wzrost ilości pierwiastka węgla w glebie lub że prawdopodobnie nastąpi on w okresie, w którym przedmiotowe surowce były uprawiane, przy uwzględnieniu emisji powstałych w sytuacji, gdy takie praktyki prowadzą do zwiększonego stosowania nawozów i herbicydów. Pomiary ilości pierwiastka węgla w glebie mogą stanowić taki dowód, np. przez pierwszy pomiar przed uprawą i kolejne pomiary w regularnych odstępach co kilka lat. W takim przypadku, zanim będzie dostępny drugi pomiar, wzrost ilości pierwiastka węgla w glebie szacuje się na podstawie reprezentatywnych eksperymentów lub modeli gleby. Od drugiego pomiaru pomiary stanowią podstawę stwierdzenia faktu wzrostu ilości pierwiastka węgla w glebie i wielkości tego wzrostu.
7) Emisje gazów cieplarnianych w ujęciu rocznym spowodowane zmianami zasobów węgla wynikającymi ze zmiany użytkowania gruntów, oznaczone symbolem "el", oblicza się, równo rozdzielając całkowitą emisję tych gazów na 20 lat. Wielkość tych emisji oblicza się według wzoru:
131
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
- emisję gazów cieplarnianych w ujęciu rocznym, spowodowaną zmianami zasobów węgla wynikającymi ze zmiany użytkowania gruntów, mierzoną jako masa [g] równoważnika CO2 w przeliczeniu na jednostkę energii wytworzonej z biokomponentu [MJ]; grunty uprawne 132 i uprawy wieloletnie 133 uznaje się za jeden sposób użytkowania gruntów,
- zasoby węgla na jednostkę powierzchni związane z referencyjnym użytkowaniem gruntów, mierzone jako masa [t] zasobów węgla na jednostkę powierzchni, obejmujące zarówno glebę, jak i roślinność; referencyjne użytkowanie gruntów oznacza użytkowanie gruntów w styczniu 2008 r. lub w okresie 20 lat przed uzyskaniem surowca, w zależności od tego, która data jest późniejsza,
- zasoby węgla na jednostkę powierzchni związane z rzeczywistym użytkowaniem gruntów, mierzone jako masa [t] zasobów węgla na jednostkę powierzchni, obejmujące zarówno glebę, jak i roślinność; w przypadkach gdy zasoby węgla gromadzą się przez okres przekraczający jeden rok, wartość jest obliczana jako szacowane zasoby węgla na jednostkę powierzchni po 20 latach lub kiedy uprawy osiągną dojrzałość, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej,
P - wydajność upraw, mierzoną ilością energii wytwarzanej z biokomponentu na jednostkę powierzchni w jednym roku,
- premię o wartości 29 gCO2eq/MJ za biokomponent dodawaną, jeżeli biomasa jest otrzymywana z rekultywowanych terenów zdegradowanych i spełnia warunki określone w pkt 8.
8) Premia o wartości 29 gCO2eq/MJ jest dodawana, jeżeli tereny:
a) w styczniu 2008 r. nie były wykorzystywane do działalności rolniczej lub jakiejkolwiek innej oraz
b) są terenami poważnie zdegradowanymi, w tym wcześniej wykorzystywanymi do celów rolniczych, przy czym przez "tereny poważnie zdegradowane" rozumie się tereny, które w dłuższym okresie zostały w dużym stopniu zasolone lub które są szczególnie mało zasobne w substancje organiczne i uległy poważnej erozji.
Premia o wartości 29 gCO2eq/MJ ma zastosowanie przez okres nieprzekraczający 20 lat, licząc od daty przekształcenia terenów do celów rolniczych, pod warunkiem że zostanie zapewnione w odniesieniu do terenów określonych w lit. b regularne zwiększanie ilości pierwiastka węgla oraz znaczne ograniczenie erozji oraz zmniejszenie zanieczyszczenia gleby w odniesieniu do terenów określonych w lit. b.
Ilość pierwiastka węgla w ziemi jest obliczana na podstawie wytycznych zawartych w decyzji Komisji Europejskiej 2010/33/UE z dnia 10 czerwca 2010 r. w sprawie wytycznych dotyczących obliczania zasobów węgla w ziemi do celów załącznika V do dyrektywy 2009/28/WE (Dz. Urz. UE L 151 z 17.06.2010, str. 19).
9) Emisja spowodowana procesami technologicznymi - ep, obejmuje emisje spowodowane samymi procesami technologicznymi, odpadami i wyciekami oraz produkcją chemikaliów lub produktów stosowanych w procesach technologicznych, w tym emisji CO2 odpowiadających zawartości węgla w surowcach pochodzenia kopalnego, niezależnie od tego, czy rzeczywiście zostały spalone w ramach procesu technologicznego.
W obliczeniach zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej poza zakładem wytwarzającym paliwo, natężenie emisji gazów cieplarnianych spowodowane produkcją i dystrybucją tej energii uznaje się jako równe średniemu natężeniu emisji spowodowanej produkcją i dystrybucją energii elektrycznej na terenie kraju. Jako wyjątek od powyższej zasady producenci mogą stosować średnią wartość w odniesieniu do energii elektrycznej produkowanej w pojedynczym zakładzie, jeżeli ten zakład nie jest podłączony do sieci elektroenergetycznej.
Emisja spowodowana procesami technologicznymi obejmuje również emisje z procesu suszenia produktów i materiałów pośrednich.
10) Emisja spowodowana transportem i dystrybucją - etd, obejmuje emisje spowodowane transportem i magazynowaniem surowców oraz półproduktów, a także magazynowaniem i dystrybucją wyrobów gotowych. Niniejszy punkt nie obejmuje emisji spowodowanych przez transport i dystrybucję, które należy uwzględnić zgodnie z pkt 5.
11) Emisję spowodowaną stosowanym paliwem - eu, uznaje się za zerową dla biokomponentów i biopłynów.
Emisję gazów cieplarnianych innych niż CO2 (N20 i CH4) pochodzącą ze stosowanego paliwa włącza się do współczynnika eu dla biopłynów.
12) Ograniczenie emisji dzięki wychwytywaniu CO2 i jego podziemnemu składowaniu - eccs, które nie zostało uwzględnione już w ep, odnosi się wyłącznie do emisji, której uniknięto przez wychwytywanie i sekwestrację emitowanego CO2 bezpośrednio związanego z wydobyciem, transportem, przetworzeniem i dystrybucją paliwa, o ile składowanie jest zgodne z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze w zakresie geologicznego składowania dwutlenku węgla.
13) Ograniczenie emisji dzięki wychwytywaniu dwutlenku węgla i jego zastępowaniu - eccr, wiąże się bezpośrednio z wytwarzaniem biokomponentu lub biopłynu, któremu jest przypisywane, i odnosi się wyłącznie do emisji, której uniknięto przez wychwytywanie CO2, w którym pierwiastek węgla pochodzi z biomasy i jest stosowany w celu zastąpienia CO2 pochodzenia kopalnego, stosowanego w produktach handlowych i w usługach.
14) W przypadku gdy układ kogeneracyjny - dostarczający ciepło lub energię elektryczną do procesu produkcji paliwa, z którego pochodzą obliczane emisje - wytwarza nadwyżkę energii elektrycznej lub nadwyżkę ciepła użytkowego, emisję gazów cieplarnianych dzieli się między energię elektryczną i ciepło użytkowe na podstawie temperatury ciepła (która świadczy o użyteczności ciepła). Użytkową część ciepła oblicza się, mnożąc jego wartość energetyczną przez sprawność cyklu Carnota Co obliczaną w następujący sposób:
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
- temperaturę, mierzoną w skali bezwzględnej (Kelvina), ciepła użytkowego w miejscu wytworzenia,
- temperaturę otoczenia, ustaloną na poziomie 273,15 K (0 °C).
Jeżeli nadwyżka ciepła jest przenoszona do ogrzewania budynków, w temperaturze poniżej 150 °C (423,15 K), można również zdefiniować w następujący sposób:
= sprawność cyklu Carnota w cieple w temperaturze 150 °C (423,15 K), czyli: 0,3546.
Do celów tego obliczenia stosuje się rzeczywistą sprawność, zdefiniowaną jako roczna produkcja energii mechanicznej, elektrycznej i ciepła podzielona odpowiednio przez roczny nakład energii.
Do celów tych obliczeń mają zastosowanie następujące definicje:
- "kogeneracja" (CHP) - oznacza jednoczesne wytwarzanie w jednym procesie energii termicznej i energii elektrycznej lub mechanicznej,
- "ciepło użytkowe" - oznacza ciepło wytworzone w celu zaspokojenia ekonomicznie uzasadnionego zapotrzebowania na energię cieplną do celów ogrzewania i chłodzenia,
- "ekonomicznie uzasadnione zapotrzebowanie" - oznacza zapotrzebowanie, które nie przekracza potrzeb w zakresie ogrzewania lub chłodzenia i które w innej sytuacji zostałoby zaspokojone w warunkach rynkowych.
15) Jeżeli w procesie wytwarzania paliwa równocześnie powstaje paliwo, dla którego oblicza się emisje oraz jeden lub więcej produktów ("współprodukty"), emisję gazów cieplarnianych dzieli się między paliwo lub jego produkt pośredni i współprodukty proporcjonalnie do ich zawartości energetycznej (określonej na podstawie wartości energetycznej dolnej w przypadku współproduktów innych niż energia elektryczna i ciepło). Intensywność emisji gazów cieplarnianych związanej z nadwyżką ciepła lub nadwyżką energii elektrycznej jest taka sama jak intensywność emisji gazów cieplarnianych związanej z ciepłem lub energią elektryczną wykorzystywanymi do produkcji paliw i jest ustalana na podstawie obliczeń intensywności emisji gazów cieplarnianych związanej ze wszystkimi nakładami i emisjami, w tym z surowcem wprowadzanym do układu kogeneracyjnego, kotła lub innego urządzenia wytwarzającego ciepło lub energię dla procesu produkcji paliwa, i z pochodzącymi z niego emisjami CH4 i N20. W przypadku kogeneracji energii elektrycznej i ciepła obliczeń dokonuje się zgodnie z pkt 14.
16) W obliczeniach, o których mowa w pkt 15, emisje do podziału to które mają miejsce przed fazą produkcji, w której powstaje współprodukt, i w jej trakcie.
W przypadku biokomponentów w obliczeniach uwzględnia się wszystkie produkty uboczne. Odpadom i pozostałościom nie przypisuje się emisji. W obliczeniach współprodukty, mające negatywną wartość energetyczną, uznaje się za posiadające zerową wartość energetyczną.
Odpady i pozostałości, w tym wierzchołki i gałęzie drzew, słomę, plewy, kolby oraz wytłoki, łupiny orzechów i pozostałości powstałe w innych procesach przetwórczych, w tym surową (nierafinowaną) glicerynę, uznaje się za materiały nieemitujące żadnych gazów cieplarnianych w całym cyklu życia, aż do momentu ich zebrania, bez względu na to, czy są przetwarzane na produkty pośrednie przed przekształceniem w produkt końcowy.
W przypadku paliw wytwarzanych w rafineriach, innych niż zakłady przetwórcze w połączeniu z kotłami lub układami kogeneracyjnymi dostarczającymi ciepło lub energię elektryczną do zakładów przetwórczych, jednostką analityczną do celów obliczeniowych, o których mowa w pkt 15, jest rafineria.
17) W przypadku biokomponentów w obliczeniach, o których mowa w pkt 3, wartość kopalnego odpowiednika biokomponentu (EF(t)) wynosi 94 gCO2eq/MJ.
W przypadku biopłynów stosowanych do produkcji energii elektrycznej, w obliczeniach, o których mowa w pkt 3, wartość odpowiednika kopalnego (ECF(e)) wynosi 183 gCO2eq/MJ.
W przypadku biopłynów stosowanych do produkcji ciepła użytkowego, a także do produkcji ciepła lub chłodu, w obliczeniach, o których mowa w pkt 3, wartość odpowiednika kopalnego (ECF(h&c)) wynosi 80 gCO2eq/MJ.
II.4. SZCZEGÓŁOWE WARTOŚCI STANDARDOWE EMISJI DLA BIOKOMPONENTÓW I BIOPŁYNÓW
Szczegółowe wartości standardowe emisji dla uprawy biomasy do wytwarzania biokomponentów i biopłynów "eec" zgodnie z definicją w części II.3., w tym emisje N20 z gleby
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] |
bioetanol z buraka cukrowego | 9,6 | 9,6 |
bioetanol z kukurydzy | 25,5 | 25,5 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy | 27,0 | 27,0 |
bioetanol z trzciny cukrowej | 17,1 | 17,1 |
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-butylowego (ETBE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | |
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-amylowego (TAEE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z ziaren rzepaku | 32,0 | 32,0 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze słonecznika | 26,1 | 26,1 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z soi | 21,2 | 21,2 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego | 26,2 | 26,2 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z zużytego oleju roślinnego | 0 | 0 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z wytopionych tłuszczów zwierzęcych(*) | 0 | 0 |
hydrorafinowany olej roślinny z ziaren rzepaku | 33,4 | 33,4 |
hydrorafinowany olej roślinny ze słonecznika | 26,9 | 26,9 |
hydrorafinowany olej roślinny z soi | 22,1 | 22,1 |
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego | 27,4 | 27,4 |
hydrorafinowany olej ze zużytego oleju kuchennego | 0 | 0 |
hydrorafinowany olej z wytopionych tłuszczów zwierzęcych (*) | 0 | 0 |
czysty olej roślinny z ziaren rzepaku | 33,4 | 33,4 |
czysty olej roślinny ze słonecznika | 27,2 | 27,2 |
czysty olej roślinny z soi | 22,2 | 22,2 |
czysty olej roślinny z oleju palmowego | 27,1 | 27,1 |
czysty olej ze zużytego oleju kuchennego | 0 | 0 |
(*) Ma zastosowanie wyłącznie do biokomponentów wyprodukowanych z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego sklasyfikowanych jako surowiec kategorii 1 i 2 zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, w odniesieniu do których emisje związane z higienizacją jako część wytapiania nie są brane pod uwagę.
Szczegółowe wartości standardowe dla upraw "eec" - tylko dla emisji N20 z gleby
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] |
bioetanol z buraka cukrowego | 4,9 | 4,9 |
bioetanol z kukurydzy | 13,7 | 13,7 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy | 14,1 | 14,1 |
bioetanol z trzciny cukrowej | 2,1 | 2,1 |
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-butylowego (ETBE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | |
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-butylowego (TAEE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z ziaren rzepaku | 17,6 | 17,6 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze słonecznika | 12,2 | 12,2 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z soi | 13,4 | 13,4 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego | 16,5 | 16,5 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z zużytego oleju roślinnego | 0 | 0 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z wytopionych tłuszczów zwierzęcych(*) | 0 | 0 |
hydrorafinowany olej roślinny z ziaren rzepaku | 18,0 | 18,0 |
hydrorafinowany olej roślinny ze słonecznika | 12,5 | 12,5 |
hydrorafinowany olej roślinny z soi | 13,7 | 13,7 |
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego | 16,9 | 16,9 |
hydrorafinowany olej ze zużytego oleju kuchennego | 0 | 0 |
hydrorafinowany olej z wytopionych tłuszczów zwierzęcych (*) | 0 | 0 |
czysty olej roślinny z ziaren rzepaku | 17,6 | 17,6 |
czysty olej roślinny ze słonecznika | 12,2 | 12,2 |
czysty olej roślinny z soi | 13,4 | 13,4 |
czysty olej roślinny z oleju palmowego | 16,5 | 16,5 |
czysty olej ze zużytego oleju kuchennego | 0 | 0 |
(*) Ma zastosowanie wyłącznie do biokomponentów wyprodukowanych z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego sklasyfikowanych jako surowiec kategorii 1 i 2 zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, w odniesieniu do których emisje związane z higienizacją jako część wytapiania nie są brane pod uwagę.
Szczegółowe wartości standardowe dla procesu technologicznego "ep" zgodnie z definicją w części II.3.
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] |
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako paliwo technologiczne w konwencjonalnym kotle) | 18,8 | 26,3 |
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako paliwo technologiczne w konwencjonalnym kotle) | 9,7 | 13,6 |
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 13,2 | 18,5 |
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 7,6 | 10,6 |
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 27,4 | 38,3 |
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 15,7 | 22,0 |
bioetanol z kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w konwencjonalnym kotle) | 20,8 | 29,1 |
bioetanol z kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 14,8 | 20,8 |
bioetanol z kukurydzy (węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 28,6 | 40,1 |
bioetanol z kukurydzy (pozostałości z leśnictwa jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 1,8 | 2,6 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w konwencjonalnym kotle) | 21,0 | 29,3 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni) (*) | 15,1 | 21,1 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 30,3 | 42,5 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (pozostałości z leśnictwa jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 1,5 | 2,2 |
bioetanol z trzciny cukrowej | 1,3 | 1,8 |
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-butylowego (ETBE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | |
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-amylowego (TAEE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z ziaren rzepaku | 11,7 | 16,3 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze słonecznika | 11,8 | 16,5 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z soi | 12,1 | 16,9 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 30,4 | 42,6 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 13,2 | 18,5 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze zużytego oleju kuchennego | 9,3 | 13,0 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z wytopionych tłuszczów zwierzęcych (**) | 13,6 | 19,1 |
hydrorafinowany olej roślinny z ziaren rzepaku | 10,7 | 15,0 |
hydrorafinowany olej roślinny ze słonecznika | 10,5 | 14,7 |
hydrorafinowany olej roślinny z soi | 10,9 | 15,2 |
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 27,8 | 38,9 |
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 9,7 | 13,6 |
hydrorafinowany olej ze zużytego oleju kuchennego | 10,2 | 14,3 |
hydrorafinowany olej z wytopionych tłuszczów zwierzęcych (**) | 14,5 | 20,3 |
czysty olej roślinny z ziaren rzepaku | 3,7 | 5,2 |
czysty olej roślinny ze słonecznika | 3,8 | 5,4 |
czysty olej roślinny z soi | 4,2 | 5,9 |
czysty olej roślinny z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 22,6 | 31,7 |
czysty olej roślinny z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 4,7 | 6,5 |
czysty olej ze zużytego oleju kuchennego | 0,6 | 0,8 |
(*) Wartości standardowe dla procesów wykorzystujących kogenerację (CHP) obowiązują wyłącznie w przypadku, gdy całe ciepło technologiczne jest dostarczane przez kogenerację (CHP).
(**) Ma zastosowanie wyłącznie do biokomponentów wyprodukowanych z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego sklasyfikowanych jako surowiec kategorii 1 i 2 zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, w odniesieniu do których emisje związane z higienizacją jako część wytapiania nie są brane pod uwagę.
Szczegółowe wartości standardowe tylko dla ekstrakcji oleju (są one już uwzględnione w wartościach szczegółowych dla emisji z procesów technologicznych).
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z ziaren rzepaku | 3,0 | 4,2 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze słonecznika | 2,9 | 4,0 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z soi | 3,2 | 4,4 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 20,9 | 29,2 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 3,7 | 5,1 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze zużytego oleju kuchennego | 0 | 0 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z wytopionych tłuszczów zwierzęcych(*) | 4,3 | 6,1 |
hydrorafinowany olej roślinny z ziaren rzepaku | 3,1 | 4,4 |
hydrorafinowany olej roślinny ze słonecznika | 3,0 | 4,1 |
hydrorafinowany olej roślinny z soi | 3,3 | 4,6 |
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 21,9 | 30,7 |
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 3,8 | 5,4 |
hydrorafinowany olej ze zużytego oleju kuchennego | 0 | 0 |
hydrorafinowany olej z wytopionych tłuszczów zwierzęcych**) | 4,3 | 6,0 |
czysty olej roślinny z ziaren rzepaku | 3,1 | 4,4 |
czysty olej roślinny ze słonecznika | 3,0 | 4,2 |
czysty olej roślinny z soi | 3,4 | 4,7 |
czysty olej roślinny z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 21,8 | 30,5 |
czysty olej roślinny z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 3,8 | 5,3 |
czysty olej ze zużytego oleju kuchennego | 0 | 0 |
(*) Ma zastosowanie wyłącznie do biokomponentów wyprodukowanych z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego sklasyfikowanych jako surowiec kategorii 1 i 2 zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, w odniesieniu do których emisje związane z higienizacją jako część wytapiania nie są brane pod uwagę.
Szczegółowe wartości standardowe dla transportu i dystrybucji "etd" zgodnie z definicją w części II.3.
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | |||
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako paliwo technologiczne w konwencjonalnym kotle) | 2,3 | 2,3 | |||
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako paliwo technologiczne w konwencjonalnym kotle) | 2,3 | 2,3 | |||
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 2,3 | 2,3 | |||
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 2,3 | 2,3 | |||
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 2,3 | 2,3 | |||
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 2,3 | 2,3 | |||
bioetanol z kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w konwencjonalnym kotle) | 2,2 | 2,2 | |||
bioetanol z kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 2,2 | 2,2 | |||
bioetanol z kukurydzy (węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 2,2 | 2,2 | |||
bioetanol z kukurydzy (pozostałości z leśnictwa jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 2,2 | 2,2 | |||
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w konwencjonalnym kotle) | 2,2 | 2,2 | |||
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni) (*) | 2,2 | 2,2 | |||
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 2,2 | 2,2 | |||
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (pozostałości z leśnictwa jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 2,2 | 2,2 | |||
bioetanol z trzciny cukrowej | 9,7 | 9,7 | |||
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-butylowego (ETBE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | ||||
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-amylowego (TAEE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | ||||
estry metylowe kwasów tłuszczowych z ziaren rzepaku | 1,8 | 1,8 | |||
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze słonecznika | 2,1 | 2,1 | |||
estry metylowe kwasów tłuszczowych z soi | 8,9 | 8,9 | |||
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 6,9 | 6,9 | |||
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 6,9 | 6,9 | |||
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze zużytego oleju kuchennego | 1,9 | 1,9 | |||
estry metylowe kwasów tłuszczowych z wytopionych tłuszczów zwierzęcych(**) | 1,7 | 1,7 | |||
hydrorafinowany olej roślinny z ziaren rzepaku | 1,7 | 1,7 | |||
hydrorafinowany olej roślinny ze słonecznika | 2,0 | 2,0 | |||
hydrorafinowany olej roślinny z soi | 9,2 | 9,2 | |||
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 7,0 | 7,0 | |||
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 7,0 | 7,0 | |||
hydrorafinowany olej ze zużytego oleju kuchennego | 1,7 | 1,7 | |||
hydrorafinowany olej z wytopionych tłuszczów zwierzęcych(**) | 1,5 | 1,5 | |||
czysty olej roślinny z ziaren rzepaku | 1,4 | 1,4 | |||
czysty olej roślinny ze słonecznika | 1,7 | 1,7 | |||
czysty olej roślinny z soi | 8,8 | 8,8 | |||
czysty olej roślinny z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 6,7 | 6,7 | |||
czysty olej roślinny z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 6,7 | 6,7 | |||
czysty olej ze zużytego oleju kuchennego | 1,4 | 1,4 |
(*) Wartości standardowe dla procesów wykorzystujących kogenerację (CHP) obowiązują wyłącznie w przypadku, gdy całe ciepło technologiczne jest dostarczane przez kogenerację (CHP).
(**) Ma zastosowanie wyłącznie do biokomponentów wyprodukowanych z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego sklasyfikowanych jako surowiec kategorii 1 i 2 zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, w odniesieniu do których emisje związane z higienizacją jako część wytapiania nie są brane pod uwagę.
Szczegółowe wartości standardowe tylko dla transportu i dystrybucji paliwa końcowego. Są one już uwzględnione w tabeli "Szczegółowe wartości standardowe dla transportu i dystrybucji "etd" zgodnie z definicją w części II.3.", ale poniższe wartości są przydatne dla podmiotów gospodarczych, które deklarują rzeczywiste emisje z transportu tylko w odniesieniu do transportu zbóż i olejów.
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | |||
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako paliwo technologiczne w konwencjonalnym kotle) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako paliwo technologiczne w konwencjonalnym kotle) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w konwencjonalnym kotle) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z kukurydzy (węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z kukurydzy (pozostałości z leśnictwa jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w konwencjonalnym kotle) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni) (*) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (pozostałości z leśnictwa jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 1,6 | 1,6 | |||
bioetanol z trzciny cukrowej | 6,0 | 6,0 | |||
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-butylowego (ETBE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | ||||
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-amylowego (TAEE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | ||||
estry metylowe kwasów tłuszczowych z ziaren rzepaku | 1,3 | 1,3 | |||
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze słonecznika | 1,3 | 1,3 | |||
estry metylowe kwasów tłuszczowych z soi | 1,3 | 1,3 | |||
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 1,3 | 1,3 | |||
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 1,3 | 1,3 | |||
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze zużytego oleju kuchennego | 1,3 | 1,3 | |||
estry metylowe kwasów tłuszczowych z wytopionych tłuszczów zwierzęcych***) | 1,3 | 1,3 | |||
hydrorafinowany olej roślinny z ziaren rzepaku | 1,2 | 1,2 | |||
hydrorafinowany olej roślinny ze słonecznika | 1,2 | 1,2 | |||
hydrorafinowany olej roślinny z soi | 1,2 | 1,2 | |||
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 1,2 | 1,2 | |||
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 1,2 | 1,2 | |||
hydrorafinowany olej ze zużytego oleju kuchennego | 1,2 | 1,2 | |||
hydrorafinowany olej z wytopionych tłuszczów zwierzęcych(**) | 1,2 | 1,2 | |||
czysty olej roślinny z ziaren rzepaku | 0,8 | 0,8 | |||
czysty olej roślinny ze słonecznika | 0,8 | 0,8 | |||
czysty olej roślinny z soi | 0,8 | 0,8 | |||
czysty olej roślinny z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 0,8 | 0,8 | |||
czysty olej roślinny z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 0,8 | 0,8 | |||
czysty olej ze zużytego oleju kuchennego | 0,8 | 0,8 |
(*) Wartości standardowe dla procesów wykorzystujących kogenerację (CHP) obowiązują wyłącznie w przypadku, gdy całe ciepło technologiczne jest dostarczane przez kogenerację (CHP).
(**) Ma zastosowanie wyłącznie do biokomponentów wyprodukowanych z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego sklasyfikowanych jako surowiec kategorii 1 i 2 zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, w odniesieniu do których emisje związane z higienizacją jako część wytapiania nie są brane pod uwagę.
Całkowita wartość dla uprawy, procesu technologicznego, transportu i dystrybucji
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] |
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako paliwo technologiczne w konwencjonalnym kotle) | 30,7 | 38,2 |
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako paliwo technologiczne w konwencjonalnym kotle) | 21,6 | 25,5 |
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 25,1 | 30,4 |
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 19,5 | 22,5 |
bioetanol z buraka cukrowego (bez biogazu z wywaru gorzelniczego, węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 39,3 | 50,2 |
bioetanol z buraka cukrowego (z biogazem z wywaru gorzelniczego, węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 27,6 | 33,9 |
bioetanol z kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w konwencjonalnym kotle) | 48,5 | 56,8 |
bioetanol z kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 42,5 | 48,5 |
bioetanol z kukurydzy (węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 56,3 | 67,8 |
bioetanol z kukurydzy (pozostałości z leśnictwa jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 29,5 | 30,3 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w konwencjonalnym kotle) | 50,2 | 58,5 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (gaz ziemny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni) (*) | 44,3 | 50,3 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (węgiel brunatny jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 59,5 | 71,7 |
bioetanol z innych zbóż z wyłączeniem kukurydzy (pozostałości z leśnictwa jako nośnik energii do procesów technologicznych w elektrociepłowni(*) | 30,7 | 31,4 |
bioetanol z trzciny cukrowej | 28,1 | 28,6 |
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-butylowego (ETBE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | |
część ze źródeł odnawialnych eteru etylo-tert-amylowego (TAEE) | takie same wartości jak dla wybranego bioetanolu | |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z ziaren rzepaku | 45,5 | 50,1 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych ze słonecznika | 40,0 | 44,7 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z soi | 42,2 | 47,0 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 63,5 | 75,7 |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) estry metylowe kwasów tłuszczowych ze zużytego oleju kuchennego |
46,3 | 51,6 |
11,2 | 14,9 | |
estry metylowe kwasów tłuszczowych z wytopionych tłuszczów zwierzęcych(**) | 15,3 | 20,8 |
hydrorafinowany olej roślinny z ziaren rzepaku | 45,8 | 50,1 |
hydrorafinowany olej roślinny ze słonecznika | 39,4 | 43,6 |
hydrorafinowany olej roślinny z soi | 42,2 | 46,5 |
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 62,2 | 73,3 |
hydrorafinowany olej roślinny z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 44,1 | 48,0 |
hydrorafinowany olej ze zużytego oleju kuchennego | 11,9 | 16,0 |
hydrorafinowany olej z wytopionych tłuszczów zwierzęcych(**) | 16,0 | 21,8 |
czysty olej roślinny z ziaren rzepaku | 38,5 | 40,0 |
czysty olej roślinny ze słonecznika | 32,7 | 34,3 |
czysty olej roślinny z soi | 35,2 | 36,9 |
czysty olej roślinny z oleju palmowego (otwarty staw ściekowy) | 56,3 | 65,4 |
czysty olej roślinny z oleju palmowego (technologia z wychwytem metanu w olejarni) | 38,4 | 57,2 |
czysty olej ze zużytego oleju kuchennego | 2,0 | 2,2 |
(*) Wartości standardowe dla procesów wykorzystujących kogenerację (CHP) obowiązują wyłącznie w przypadku, gdy całe ciepło technologiczne jest dostarczane przez kogenerację (CHP).
(**) Ma zastosowanie wyłącznie do biokomponentów wyprodukowanych z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego sklasyfikowanych jako surowiec kategorii 1 i 2 zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009, w odniesieniu do których emisje związane z higienizacją jako część wytapiania nie są brane pod uwagę.
II.5. PRZEWIDYWANE SZCZEGÓŁOWE WARTOŚCI DLA PRZYSZŁYCH BIOKOMPONENTÓW I BIOPŁYNÓW, KTÓRE NIE WYSTĘPOWAŁY LUB WYSTĘPOWAŁY W NIEWIELKICH ILOŚCIACH NA RYNKU W 2016 R.
Szczegółowe wartości standardowe dla upraw "eec" zgodnie z definicją w części II.3., w tym emisje N20 (w tym emisje spowodowane rozdrabnianiem odpadów drzewnych lub drewna z upraw)
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] |
bioetanol ze słomy pszenicy | 1,8 | 1,8 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych instalacji wolnostojącej | 3,3 | 3,3 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 8,2 | 8,2 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 8,2 | 8,2 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 12,4 | 12,4 |
eter dimetylowy (DME) z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 3,1 | 3,1 |
eter dimetylowi (DME) z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 7,6 | 7,6 |
biometanol z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 3,1 | 3,1 |
biometanol z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 7,6 | 7,6 |
węglowodory syntetyczne wytwarzane metodą Fichera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 2,5 | 2,5 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 2,5 | 2,5 |
eter dimetylowi (DME) wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 2,5 | 2,5 |
metanol wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 2,5 | 2,5 |
część ze źródeł odnawialnych eteru metylo-tert-butylowego (MTBE) | takie same wartości jak dla wybranego biometanolu |
Szczegółowe wartości standardowe dla emisji N20 z gleby
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] |
bioetanol ze słomy pszenicy | 0 | 0 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych instalacji wolnostojącej | 0 | 0 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 4,4 | 4,4 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 0 | 0 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 4,4 | 4,4 |
eter dimetylowy (DME) z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 0 | 0 |
eter dimetylowi (DME) z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 4,1 | 4,1 |
biometanol z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 0 | 0 |
biometanol z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 4,1 | 4,1 |
węglowodory syntetyczne wytwarzane metodą Fichera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 0 | 0 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 0 | 0 |
eter dimetylowi (DME) wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 0 | 0 |
metanol wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 0 | 0 |
część ze źródeł odnawialnych eteru metylo-tert-butylowego (MTBE) | takie same wartości jak dla wybranego biometanolu |
Szczegółowe wartości standardowe dla procesów technologicznych "ep" zgodnie z definicją w części II.3.
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] |
bioetanol ze słomy pszenicy | 4,8 | 6,8 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych instalacji wolnostojącej | 0,1 | 0,1 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 0,1 | 0,1 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 0,1 | 0,1 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 0,1 | 0,1 |
eter dimetylowy (DME) z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 0 | 0 |
eter dimetylowi (DME) z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 0 | 0 |
biometanol z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 0 | 0 |
biometanol z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 0 | 0 |
węglowodory syntetyczne wytwarzane metodą Fichera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 0 | 0 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 0 | 0 |
eter dimetylowi (DME) wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 0 | 0 |
metanol wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 0 | 0 |
część ze źródeł odnawialnych eteru metylo-tert-butylowego (MTBE) | takie same wartości jak dla wybranego biometanolu |
Szczegółowe wartości standardowe dla transportu i dystrybucji "etd" zgodnie z definicją w części II.3.
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] |
bioetanol ze słomy pszenicy | 7,1 | 7,1 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych instalacji wolnostojącej | 10,3 | 10,3 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 8,4 | 8,4 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 10,3 | 10,3 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 8,4 | 8,4 |
eter dimetylowy (DME) z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 10,4 | 10,4 |
eter dimetylowi (DME) z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 8,6 | 8,6 |
biometanol z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 10,4 | 10,4 |
biometanol z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 8,6 | 8,6 |
węglowodory syntetyczne wytwarzane metodą Fichera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 7,7 | 7,7 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 7,9 | 7,9 |
eter dimetylowi (DME) wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 7,7 | 7,7 |
metanol wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 7,9 | 7,9 |
część ze źródeł odnawialnych eteru metylo-tert-butylowego (MTBE) | takie same wartości jak dla wybranego biometanolu |
Szczegółowe wartości standardowe tylko dla transportu i dystrybucji paliw końcowego. Są one już uwzględnione w tabeli "Szczegółowe wartości standardowe dla transportu i dystrybucji "etd" zgodnie z definicją w części II.3.", ale poniższe wartości są przydatne dla podmiotów gospodarczych, które deklarują rzeczywiste emisje z transportu tylko w odniesieniu do transportu surowców.
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] |
bioetanol ze słomy pszenicy | 1,6 | 1,6 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych instalacji wolnostojącej | 1,2 | 1,2 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 1,2 | 1,2 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 1,2 | 1,2 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 1,2 | 1,2 |
eter dimetylowy (DME) z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 2,0 | 2,0 |
eter dimetylowi (DME) z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 2,0 | 2,0 |
biometanol z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 2,0 | 2,0 |
biometanol z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 2,0 | 2,0 |
węglowodory syntetyczne wytwarzane metodą Fichera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 2,0 | 2,0 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 2,0 | 2,0 |
eter dimetylowi (DME) wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 2,0 | 2,0 |
metanol wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 2,0 | 2,0 |
część ze źródeł odnawialnych eteru metylo-tert-butylowego (MTBE) | takie same wartości jak dla wybranego biometanolu |
Całkowita wartość dla uprawy, procesów technologicznych, transportu i dystrybucji
Biokomponenty i biopłyny | Typowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] | Standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ] |
bioetanol ze słomy pszenicy | 13,7 | 15,7 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych instalacji wolnostojącej | 13,7 | 13,7 |
olej napędowy wytwarzany metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 16,7 | 16,7 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 13,7 | 13,7 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 16,7 | 16,7 |
eter dimetylowy (DME) z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 13,5 | 13,5 |
eter dimetylowi (DME) z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 16,2 | 16,2 |
biometanol z odpadów drzewnych w instalacji wolnostojącej | 13,5 | 13,5 |
biometanol z drewna z upraw w instalacji wolnostojącej | 16,2 | 16,2 |
węglowodory syntetyczne wytwarzane metodą Fichera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 10,2 | 10,2 |
benzyna wytwarzana metodą Fischera-Tropscha w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 10,4 | 10,4 |
eter dimetylowi (DME) wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 10,2 | 10,2 |
metanol wytwarzany w procesie gazyfikacji ługu czarnego przeprowadzanym w celulozowni | 10,4 | 10,4 |
część ze źródeł odnawialnych eteru metylo-tert-butylowego (MTBE) | takie same wartości jak dla wybranego biometanolu |
Grupa surowców | Średnia (*) | Zakres między percentylami uzyskany z analizy wrażliwości (**) |
Rośliny wysokoskrobiowe | 12 | 8-16 km |
Rośliny cukrowe | 13 | 4-17 km |
Rośliny oleiste | 55 | 33-66 km |
(*) Przedstawione średnie wartości stanowią średnią ważoną indywidualnie modelowanych wartości dotyczących surowców.
(**) Przedstawiony zakres oddaje 90 % wyników przy użyciu wartości 5. i 95. percentyla wynikających z analizy. Percentyl 5. oznacza wartość, poniżej której stwierdzono 5 % obserwacji (tj. 5 % łącznych danych wykazało wyniki poniżej 8, 4 i 33 gCO2eq/MJ). Percentyl 95. oznacza wartość, poniżej której stwierdzono 95 % obserwacji (tj. 5 % łącznych danych wykazało wyniki powyżej 16, 17 i 66 gCO2eq/MJ).
Część B. Biokomponenty, biopłyny i paliwa z biomasy, w przypadku których szacowane emisje wynikające z pośredniej zmiany sposobu użytkowania gruntów są uznawane za zerowe.
W przypadku biokomponentów, biopłynów i paliw z biomasy produkowanych z następujących kategorii surowców uznaje się, że ich szacowane emisje wynikające z pośredniej zmiany użytkowania gruntów wynoszą zero:
1) surowce niewymienione w części A niniejszego załącznika;
2) surowce, których produkcja prowadzi do bezpośredniej zmiany użytkowania gruntów, tj. zmiany jednej z następujących klas pokrycia terenu stosowanych przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC): grunty leśne, użytki zielone, tereny podmokłe, grunty zabudowane lub inne grunty, na klasę gruntów uprawnych lub upraw wielo- letnich 136 . W takim przypadku wartość emisji wynikającej z bezpośredniej zmiany użytkowania gruntów (el) należy obliczać zgodnie z pkt 7 w części II.3. załącznika nr 2 do ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i bio- paliwach ciekłych (Dz. U. z 2024 r. poz. 20, 834 i 1946 oraz z 2025 r. poz. 303).
Niniejsza ustawa służy stosowaniu:
1) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/807 z dnia 13 marca 2019 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 w odniesieniu do określania surowców o wysokim ryzyku spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów, w przypadku których zaobserwowano znaczącą ekspansję obszaru produkcji na tereny zasobne w pierwiastek węgla oraz certyfikowania biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy o niskim ryzyku spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów (Dz. Urz. UE L 133 z 21.05.2019, str. 1);
2) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/996 z dnia 14 czerwca 2022 r. w sprawie zasad weryfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz kryteriów niskiego ryzyka spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów (Dz. Urz. UE L 168 z 27.06.2022, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 2024/805 z 08.03.2024);
3) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/2448 z dnia 13 grudnia 2022 r. ustanawiającego operacyjne wytyczne dotyczące dowodów do celów wykazania zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju dotyczącymi biomasy leśnej i określonymi w art. 29 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 (Dz. Urz. UE L 320 z 14.12.2022, str. 4);
4) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/1184 z dnia 10 lutego 2023 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 przez ustanowienie unijnej metodyki określającej szczegółowe zasady produkcji odnawialnych ciekłych i gazowych paliw transportowych pochodzenia niebiologicznego (Dz. Urz. UE L 157 z 20.06.2023, str. 11 oraz Dz. Urz. UE L 2024/1408 z 21.05.2024);
5) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/1185 z dnia 10 lutego 2023 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 poprzez ustanowienie minimalnego progu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w przypadku pochodzących z recyklingu paliw węglowych oraz poprzez określenie metodyki oceny ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, uzyskanego dzięki odnawialnym ciekłym i gazowym paliwom transportowym pochodzenia niebiologicznego oraz pochodzącym z recyklingu paliwom węglowym (Dz. Urz. UE L 157 z 20.06.2023, str. 20);
6) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/1640 z dnia 5 czerwca 2023 r. w sprawie metodyki wyznaczania udziału biopaliwa i biogazu na potrzeby transportu, będących produktem przetwarzania we wspólnym procesie biomasy i paliw kopalnych (Dz. Urz. UE L 205 z 18.08.2023, str. 1).
_____
Odnośnik nr 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 lutego 2025 r. (Dz.U.2025.303) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 kwietnia 2025 r.
- zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 2024 r. (Dz.U.2024.1946) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2025 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 21 lutego 2025 r. (Dz.U.2025.303) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 kwietnia 2025 r.
- zmieniony przez art. 19 pkt 1 ustawy z dnia 15 maja 2024 r. (Dz.U.2024.834) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 2024 r.
- zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 13 lit. b ustawy z dnia 21 lutego 2025 r. (Dz.U.2025.303) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 kwietnia 2025 r.
- zmieniony przez art. 19 pkt 1 ustawy z dnia 15 maja 2024 r. (Dz.U.2024.834) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 14 lit. g ustawy z dnia 21 lutego 2025 r. (Dz.U.2025.303) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 kwietnia 2025 r.
Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Grażyna J. Leśniak 04.04.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.
Grażyna J. Leśniak 04.04.2025Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.
Inga Stawicka 01.04.20251 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.
Agnieszka Matlacz 01.04.2025Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
Grażyna J. Leśniak 20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Grażyna J. Leśniak 20.03.2025Identyfikator: | Dz.U.2024.20 t.j. |
Rodzaj: | Ustawa |
Tytuł: | Biokomponenty i biopaliwa ciekłe. |
Data aktu: | 25/08/2006 |
Data ogłoszenia: | 05/01/2024 |
Data wejścia w życie: | 01/01/2007 |