united kingdom
ukraine

Dofinansowanie z budżetu państwa zadań związanych z budową i remontami pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 lipca 2018 r.
w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową i remontami pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego

Na podstawie art. 42a ust. 3 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1453, 2203 i 2260 oraz z 2018 r. poz. 317) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zakres zadań związanych z budową i remontami pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego objętych dofinansowaniem z budżetu państwa oraz sposób i tryb udzielania dotacji na te zadania jednostkom samorządu terytorialnego.
§  2. 
Zakres zadań związanych z budową i remontami pomników, które mogą być dofinansowywane z budżetu państwa, obejmuje:
1)
prace projektowe, w tym: projekt artystyczny, projekt budowlany, dokumentację techniczną, projekt architektoniczno-wykonawczy,
2)
prace artystów związane z wykonaniem pomnika, w tym: prace rzeźbiarskie, wykonanie odlewu, detali ozdobnych,
3)
roboty budowlane związane z wykonaniem lub renowacją pomnika,
4)
prace konserwatorskie i dokumentację konserwatorską,
5)
prace związane z aranżacją otoczenia pomnika,
6)
oświetlenie pomnika,
7)
instalację audiowizualną,
8)
prace archeologiczne, ekshumacyjne i pochówki

- zwane dalej "zadaniami".

§  3. 
1. 
Minister Obrony Narodowej, zwany dalej "Ministrem", przeprowadza konkurs ofert jednostek samorządu terytorialnego na realizację zadań określonych w § 2, zwany dalej "konkursem".
2. 
Jednostki samorządu terytorialnego składają oferty realizacji zadania, zwanego dalej "ofertą", która zawiera:
1)
nazwę jednostki samorządu terytorialnego i adres urzędu ją obsługującego;
2)
imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania tej jednostki samorządu terytorialnego oraz jej adres e-mail i numer telefonu;
3)
opis zadania uwzględniający termin, miejsce oraz harmonogram jego realizacji;
4)
preliminarz całkowitych kosztów zadania, uwzględniający źródła finansowania;
5)
podpis osoby upoważnionej do reprezentowania jednostki samorządu terytorialnego oraz jej skarbnika.
§  4. 
1. 
Minister powołuje komisję konkursową, zwaną dalej "komisją", która dokonuje oceny ofert.
2. 
Komisja po dokonaniu oceny ofert sporządza listę ofert spełniających wymogi formalne wraz z rekomendacją wyboru ofert, według kolejności ofert najlepiej odpowiadających kryteriom i priorytetom konkursu, i przekazuje ją Ministrowi.
§  5. 
Minister, rozpatrując ofertę, bierze pod uwagę:
1)
rekomendacje komisji;
2)
wysokość środków budżetowych przeznaczonych na realizację zadań;
3)
priorytety w zakresie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową i remontami pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego na dany rok, które zostały zawarte w ogłoszeniu konkursu.
§  6. 
1. 
Informacja o ogłoszeniu konkursu wraz z ofertą oraz jego wyniki są zamieszczane na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
2. 
Minister informuje jednostki samorządu terytorialnego, które zostały wyłonione w drodze konkursu, o wynikach konkursu.
§  7. 
1.  1
 W przypadku budowy lub remontu pomnika, którego lokalizacja wynika z miejsca wydarzeń historycznych, które ma upamiętnić bądź upamiętnia, Minister może, na umotywowany wniosek jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której zadanie ma być realizowane, udzielić dotacji tej jednostce samorządu terytorialnego bez organizacji konkursu.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepis § 3 ust. 2.
3. 
Minister powierza komisji ocenę wniosku, o którym mowa w ust. 1.
4. 
Przepisy § 5 i 6 stosuje się odpowiednio.
§  8. 
Dofinansowanie zadań następuje na podstawie umowy zawartej przez Ministra z jednostką samorządu terytorialnego wyłonioną w drodze konkursu bądź na podstawie § 7 ust. 1, która zawiera w szczególności:
1)
szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki dotacja została przyznana, oraz termin realizacji zadania;
2)
kwotę dotacji przyznanej jednostce samorządu terytorialnego oraz tryb i termin jej przekazania;
3)
wysokość środków własnych przeznaczanych przez jednostkę samorządu terytorialnego na realizację zadania;
4)
termin wykorzystania dotacji;
5)
tryb kontroli realizacji zadania;
6)
termin i sposób rozliczenia dotacji, zasady zwrotu niewykorzystanej części dotacji oraz zasady zwrotu części dotacji pobranej w nadmiernej wysokości;
7)
warunki powierzenia przez jednostkę samorządu terytorialnego realizacji części lub całości przyjętych zadań podmiotom trzecim.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 września 2023 r. (Dz.U.2023.2051) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2023 r.

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1333

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dofinansowanie z budżetu państwa zadań związanych z budową i remontami pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego.
Data aktu: 06/07/2018
Data ogłoszenia: 10/07/2018
Data wejścia w życie: 11/07/2018