Sposób prowadzenia gospodarki finansowej Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz gospodarki finansowej Zasobu Nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 grudnia 2017 r.
w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz gospodarki finansowej Zasobu Nieruchomości

Na podstawie art. 50 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz. U. poz. 1529 i 2161) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób prowadzenia gospodarki finansowej Krajowego Zasobu Nieruchomości, zwanego dalej "KZN", oraz gospodarki finansowej Zasobu Nieruchomości, zwanego dalej "Zasobem", w tym sposób i tryb sporządzania planów finansowych, sposób realizacji planów finansowych oraz zaciągania zobowiązań oraz sposób gospodarowania środkami finansowymi.
§  2. 
1. 
Projekt planu finansowego KZN sporządza się w układzie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 138 ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 oraz z 2018 r. poz. 62) dla niektórych osób prawnych zaliczanych do sektora finansów publicznych.
2. 
Do projektu planu finansowego KZN sporządza się uzasadnienie planowanych przychodów i kosztów.
§  3. 
1. 
Opinię, o której mowa w art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości, Rada Nadzorcza KZN przedstawia w terminie 21 dni od dnia przekazania projektu planu finansowego KZN przez Prezesa KZN, zwanego dalej "Prezesem".
2. 
W przypadku wyrażenia negatywnej opinii Rada Nadzorcza KZN zwraca projekt planu finansowego KZN Prezesowi do korekty, wskazując jej zakres.
§  4. 
1. 
Prezes przekazuje ministrowi właściwemu do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, w terminie wynikającym z harmonogramu prac nad projektem ustawy budżetowej, informacje o prognozowanych przychodach i kosztach oraz dochodach i wydatkach zawierające dane dotyczące przewidywanego wykonania roku bieżącego oraz prognozy na kolejne cztery lata.
2. 
Założenia makroekonomiczne uwzględniane przy sporządzaniu informacji, o których mowa w ust. 1, przyjmuje się zgodnie z założeniami projektu budżetu państwa, o których mowa w art. 138 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§  5. 
W informacji, o której mowa w § 4 ust. 1, w zakresie prognozowanych kosztów, wskazuje się w szczególności koszty działalności KZN, w tym:
1)
związane z przeznaczaniem środków na:
a)
podnoszenie walorów gospodarczych nieruchomości wchodzących w skład Zasobu, w tym podejmowanie działań, których wynikiem będzie przygotowanie nieruchomości do zabudowy, w szczególności przez podział nieruchomości lub scalenie i podział nieruchomości adekwatny do jej przyszłej funkcji, lub realizację uzbrojenia technicznego,
b)
realizację uzbrojenia technicznego nieruchomości przekazanych do Zasobu lub nabytych przez KZN na rzecz Skarbu Państwa,
c)
finansowanie lub współfinansowanie realizacji uzbrojenia technicznego służącego nieruchomościom wykorzystywanym pod budownictwo socjalne lub społeczne budownictwo czynszowe,
d)
prowadzenie działań analitycznych, w tym sporządzanie lub zlecanie opracowań, analiz, raportów i ekspertyz,
e)
działalność popularyzacyjną w zakresie innowacyjnych rozwiązań dotyczących mieszkalnictwa, gospodarki nieruchomościami, budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz rewitalizacji,
f)
funkcjonowanie organów KZN i Biura KZN, zwanego dalej "Biurem", w tym wynagrodzenia;
2)
amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
§  6. 
Projekt planu finansowego KZN stanowi podstawę gospodarki finansowej KZN w okresie od dnia 1 stycznia do dnia zatwierdzenia planu finansowego KZN przez ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
§  7. 
Koszty realizacji zadań ujętych w planie finansowym KZN są ponoszone w granicach kwot określonych w tym planie.
§  8. 
1. 
W przypadku stwierdzenia potrzeby dokonania przeniesień między pozycjami planu finansowego KZN w trakcie roku obrotowego Prezes opracowuje projekt zmian w planie finansowym KZN, przy zachowaniu łącznych kwot wydatków określonych ustawą budżetową.
2. 
Projekt zmian w planie finansowym KZN podlega zaopiniowaniu przez Radę Nadzorczą KZN w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu przez Prezesa.
3. 
Po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Nadzorczej KZN Prezes przekazuje niezwłocznie projekt zmian w planie finansowym KZN do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
4. 
Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa zatwierdza projekt zmian w planie finansowym KZN niezwłocznie po jego otrzymaniu, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania.
5. 
Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa informuje ministra właściwego do spraw finansów publicznych o zmianach w planie finansowym KZN niezwłocznie po ich zatwierdzeniu.
§  9. 
KZN może zaciągać zobowiązania do wysokości środków ujętych w planie finansowym KZN.
§  10. 
KZN gospodaruje środkami finansowymi w sposób zapewniający przestrzeganie zasad celowego i oszczędnego dokonywania wydatków, dokumentując wszystkie przepływy finansowe.
§  11. 
Sprawozdanie, o którym mowa w art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Prezes KZN przekazuje do wiadomości Radzie Nadzorczej przed jego przedstawieniem ministrowi właściwemu do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa do zatwierdzenia.
§  12. 
1. 
Kwartalne sprawozdanie z realizacji planu finansowego KZN zawiera co najmniej informacje o:
1)
krótkoterminowych aktywach finansowych, środkach pieniężnych i innych aktywach pieniężnych;
2)
rozliczeniach międzyokresowych;
3)
stanie funduszy, o których mowa w art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości;
4)
stanie zobowiązań i należności KZN z uwzględnieniem odpowiednio tytułów zobowiązań wymagalnych oraz tytułów należności wymagalnych.
2. 
Kwartalne sprawozdanie z realizacji planu finansowego KZN sporządza się w układzie informacji określonych w planie finansowym.
3. 
W kwartalnym sprawozdaniu z realizacji planu finansowego KZN dane wykazuje się za kwartał oraz narastająco od początku roku obrotowego do końca kwartału, którego sprawozdanie dotyczy.
4. 
Kwartalne sprawozdanie z realizacji planu finansowego KZN, według stanu na koniec IV kwartału, zawiera omówienie wykonania planu finansowego KZN, a w przypadku powstania rozbieżności między planem a jego faktycznym wykonaniem - informację o tych rozbieżnościach i przyczynach ich powstania.
5. 
Do kwartalnego sprawozdania z realizacji planu finansowego KZN dołącza się część opisową wykonania planowanych przychodów i kosztów.
§  13. 
1. 
Sprawozdanie, o którym mowa w § 12 ust. 1, sporządza się z uwzględnieniem danych wynikających z ewidencji księgowej.
2. 
Sprawozdanie sporządza się w sposób rzetelny i prawidłowy pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym.
§  14. 
1. 
Projekt planu finansowego KZN oraz kwartalne sprawozdanie z realizacji planu finansowego KZN sporządza się i przekazuje w postaci papierowej i elektronicznej.
2. 
Sprawozdanie w postaci papierowej sporządza się w sposób czytelny.
3. 
W przypadku sprawozdania sporządzanego w postaci papierowej tekst sprawozdania oraz każdego z załączników Prezes KZN opatruje imienną pieczęcią i własnoręcznym podpisem.
4. 
W przypadku sprawozdania sporządzanego w postaci elektronicznej tekst sprawozdania wraz z załącznikami Prezes KZN opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
§  15. 
Do prowadzenia gospodarki finansowej Zasobu, w tym do sporządzania jego planu finansowego i jego realizacji, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prowadzenia gospodarki finansowej KZN.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia gospodarki finansowej Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz gospodarki finansowej Zasobu Nieruchomości.
Data aktu: 20/12/2017
Data ogłoszenia: 16/01/2018
Data wejścia w życie: 17/01/2018