united kingdom
ukraine

Asystowanie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Agencję Wywiadu przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 czerwca 2018 r.
w sprawie asystowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Agencję Wywiadu przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Na podstawie art. 50 § 3 pkt 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2017 r. poz. 1201, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób asystowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwaną dalej "ABW", lub Agencję Wywiadu, zwaną dalej "AW", przy wykonywaniu przez organ egzekucyjny lub egzekutora czynności egzekucyjnych, w szczególności:
1)
przypadki i miejsca, w których jest wymagana asysta;
2)
sposób postępowania organów ABW lub AW przy wykonywaniu asysty;
3)
tryb powiadamiania przez organ egzekucyjny lub egzekutora ABW lub AW o planowanym podjęciu czynności egzekucyjnych oraz wymagane dokumenty;
4)
sposób dokumentowania czynności wykonywanych podczas udzielania przez ABW lub AW asysty;
5)
sposób rozliczania kosztów czynności wykonywanych podczas udzielania przez ABW lub AW asysty.
§  2. 
ABW lub AW udziela organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi asysty w przypadku wykonywania czynności egzekucyjnych w obrębie budynków zajmowanych odpowiednio przez ABW lub AW.
§  3. 
1. 
Kierownik jednostki organizacyjnej ABW lub AW właściwej ze względu na miejsce prowadzenia egzekucji, zwany dalej "kierownikiem jednostki", w przypadku, o którym mowa w § 2, udziela asysty organowi egzekucyjnemu lub egzekutorowi wykonującemu czynności egzekucyjne na podstawie pisemnego powiadomienia o egzekucji oraz sporządzonego przez organ egzekucyjny odpisu tytułu wykonawczego, na podstawie którego jest prowadzona egzekucja.
2. 
Organ egzekucyjny lub egzekutor powiadamia odpowiednio ABW lub AW o konieczności udzielenia asysty na piśmie, nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem podjęcia czynności egzekucyjnych.
3. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza gdy zwłoka groziłaby udaremnieniem egzekucji, udzielenie asysty może nastąpić także na osobiste wezwanie organu egzekucyjnego lub egzekutora. W takim przypadku kierownik jednostki, nie wstrzymując udzielenia asysty, żąda okazania tytułu wykonawczego, na podstawie którego jest prowadzona egzekucja, a także nadesłania, w terminie do 7 dni po zakończeniu czynności egzekucyjnych, potwierdzenia konieczności udzielenia asysty na piśmie wraz ze sporządzonym przez organ egzekucyjny odpisem tytułu wykonawczego.
§  4. 
1. 
Asysta polega na umożliwieniu przeprowadzenia czynności egzekucyjnych, w szczególności przez zapewnienie:
1)
dostępu do miejsca, w którym mają być one wykonywane;
2)
porządku w miejscu przeprowadzania egzekucji;
3)
osobistego bezpieczeństwa organowi egzekucyjnemu lub egzekutorowi i uczestnikom postępowania egzekucyjnego.
2. 
Czynności, o których mowa w ust. 1, wykonuje się z poszanowaniem godności osób biorących udział w czynnościach egzekucyjnych.
3. 
Asysty przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych udzielają odpowiednio funkcjonariusze ABW lub AW wyznaczeni przez kierownika jednostki, zwani dalej "funkcjonariuszami".
4. 
W razie wątpliwości funkcjonariusze udzielający asysty przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych powinni wyjaśnić, czy osoba wykonująca czynności egzekucyjne jest uprawniona do przeprowadzania egzekucji; w tym celu mogą oni żądać okazania właściwego dokumentu, a zwłaszcza legitymacji służbowej.
§  5. 
Z przebiegu czynności, o których mowa w § 4, funkcjonariusze sporządzają notatkę służbową zawierającą określenie terminu, miejsca, czasu trwania i rodzaju prowadzonej egzekucji, oznaczenie organu egzekucyjnego lub egzekutora, a także opis czynności egzekucyjnych wykonanych w asyście ABW lub AW. Notatkę służbową funkcjonariusze przedstawiają kierownikowi jednostki.
§  6. 
1. 
Koszty poniesione z tytułu asystowania przez ABW lub AW przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych są rozliczane w sposób ryczałtowy przy zastosowaniu stawki w wysokości 1,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za rok ubiegły, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2. 
Rachunek określający koszty, o których mowa w ust. 1, kierownik jednostki przesyła organowi egzekucyjnemu.
3. 
Należność za wykonanie przez ABW lub AW asysty jest przekazywana przez organ egzekucyjny, w terminie 30 dni od dnia otrzymania rachunku, odpowiednio na rachunek bankowy ABW lub AW.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1212

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Asystowanie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Agencję Wywiadu przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Data aktu: 15/06/2018
Data ogłoszenia: 25/06/2018
Data wejścia w życie: 10/07/2018