Rodzaje kursów języka polskiego i adaptacyjnych dla repatrianta i kandydata na repatrianta oraz sposób ich organizacji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 maja 2018 r.
w sprawie rodzajów kursów języka polskiego i adaptacyjnych dla repatrianta i kandydata na repatrianta oraz sposobu ich organizacji

Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. z 2018 r. poz. 609) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa rodzaje i sposób organizacji kursów:
1)
adaptacji w społeczeństwie polskim;
2)
języka polskiego.
2. 
Kursy języka polskiego są dostosowywane do stopnia znajomości języka polskiego w mowie i piśmie, a kursy adaptacji w społeczeństwie polskim - do potrzeb repatriantów w zakresie adaptacji.
§  2. 
1. 
Dla repatriantów będących dziećmi objętymi wychowaniem przedszkolnym mogą być organizowane kursy, o których mowa w § 1, w formie zajęć w zakresie nauki języka polskiego i adaptacji w społeczeństwie polskim, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.
2. 
Zajęcia, o których mowa w ust. 1, są prowadzone odpowiednio przez przedszkole lub szkołę, do której dziecko uczęszcza.
§  3. 
1. 
Dla repatriantów będących dziećmi i młodzieżą podlegającym obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki są organizowane - w zależności od ich indywidualnych potrzeb - kursy adaptacji w społeczeństwie polskim. Przepisy § 4 ust. 2 pkt 1, 2 i pkt 3 lit. a oraz ust. 3 i 7-9 stosuje się.
2. 
Dla repatriantów będących dziećmi i młodzieżą podlegającym obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki kursy języka polskiego są prowadzone w formie dodatkowej nauki języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 i 1000), zgodnie z przepisami w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.
§  4. 
1. 
Dla pełnoletnich repatriantów są organizowane kursy, o których mowa w § 1.
2. 
Kursy są organizowane w formie:
1)
kursu wieczorowego;
2)
zajęć sobotnio-niedzielnych;
3)
obozów:
a)
językowo-adaptacyjnych,
b)
języka polskiego.
3. 
Repatriant może realizować kurs w jednej lub kilku formach, o których mowa w ust. 2.
4. 
W zależności od stopnia znajomości języka polskiego, liczba godzin dydaktycznych kursu języka polskiego wynosi od 30 do 100 godzin.
5. 
Liczba godzin dydaktycznych kursu adaptacji w społeczeństwie polskim wynosi nie mniej niż 40 godzin.
6. 
Godzina dydaktyczna kursu trwa 45 minut.
7. 
Kursy są prowadzone zgodnie z programami kursów ustalanymi przez organizatora kursu, o którym mowa w art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji, z uwzględnieniem stopnia znajomości języka polskiego w mowie i piśmie przez repatriantów oraz ich potrzeb w zakresie adaptacji, z tym że program kursu adaptacji w społeczeństwie polskim zawiera w szczególności zagadnienia, o których mowa w art. 20h ust. 3 tej ustawy.
8. 
W przypadku gdy organizatorem kursu nie jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania lub minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, program kursu ustalony przez organizatora kursu jest zatwierdzany odpowiednio przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania lub ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
9. 
Kursy są organizowane w miejscu wskazanym przez organizatora kursu.
§  5. 
Dla małoletniego dziecka, którego rodzic będący repatriantem uczestniczy w kursie organizowanym w formie obozu, o którym mowa odpowiednio w § 4 ust. 2 pkt 3 lit. a lub b, mogą być organizowane - w zależności od indywidualnych potrzeb tego dziecka - zajęcia w zakresie nauki języka polskiego i adaptacji w społeczeństwie polskim, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb oraz stopnia znajomości języka polskiego.
§  6. 
Dla kandydatów na repatriantów są organizowane kursy języka polskiego. Przepisy § 4 ust. 2 pkt 1, 2 i pkt 3 lit. b, ust. 3 i 4 oraz ust. 6-9 stosuje się.
§  7. 
1. 
W przypadku gdy kurs jest organizowany poza miejscem zamieszkania repatriantów lub kandydatów na repatriantów, organizator kursu zapewnia im bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, a także dojazd lub zwrot poniesionych kosztów dojazdu w wysokości udokumentowanej rachunkami, biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu lub oświadczeniem o poniesieniu kosztów podróży pojazdem, obejmującym określenie trasy dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca organizacji kursu wskazanego przez organizatora kursu, liczbę przejechanych kilometrów oraz pojemność skokową silnika, markę i numer rejestracyjny pojazdu.
2. 
Repatriantowi lub kandydatowi na repatrianta przysługuje zwrot kosztów przejazdu na podstawie oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2200 oraz z 2018 r. poz. 12, 79, 138, 650 i 1039).
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 maja 2002 r. w sprawie rodzajów kursów języka polskiego i adaptacyjnych oraz sposobu ich organizacji dla repatrianta i członków jego najbliższej rodziny przybyłych do Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 613), które utraciło moc z dniem 1 listopada 2017 r. zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 858).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1100

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaje kursów języka polskiego i adaptacyjnych dla repatrianta i kandydata na repatrianta oraz sposób ich organizacji.
Data aktu: 22/05/2018
Data ogłoszenia: 07/06/2018
Data wejścia w życie: 08/06/2018