united kingdom
ukraine

Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu funkcjonariusza celnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 28 kwietnia 2004 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu funkcjonariusza celnego

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, zwanego dalej "stażem", sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów stażu oraz tryb ich ponoszenia,
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności, zwanego dalej "testem", oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu oraz tryb ich ponoszenia

- w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu funkcjonariusza celnego, zwanego dalej "postępowaniem".

§  2.
Staż albo test jest prowadzony zgodnie z określonymi wymaganiami kwalifikacyjnymi dla danego stanowiska zawodu funkcjonariusza celnego z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802, z późn. zm.2)) i przepisów wydanych na jej podstawie.
§  3.
Konieczność odbycia stażu albo przeprowadzenia testu stwierdza minister właściwy do spraw finansów publicznych, zwany dalej "organem prowadzącym postępowanie", w formie postanowienia wydanego w toku postępowania.
§  4.
Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w § 3, występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu albo przeprowadzenie testu.
§  5.
Organ prowadzący postępowanie przekazuje odpowiedniej jednostce organizacyjnej administracji celnej, w której ma być odbywany staż albo przygotowującej i przeprowadzającej test, postanowienie, o którym mowa w § 3, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych kwalifikacjach wnioskodawcy, w tym o wykształceniu zawodowym.
§  6.
Organ prowadzący postępowanie upowszechnia w Biuletynie Informacji Publicznej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271), na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw finansów publicznych informacje o wymaganiach kwalifikacyjnych dla zawodu funkcjonariusza celnego.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  7.
1.
Staż jest odbywany w jednostkach organizacyjnych Służby Celnej, zwanych dalej "jednostkami", wskazanych w postanowieniu, o którym mowa w § 3.
2.
Dyrektorzy izb celnych przekazują Szefowi Służby Celnej raz w roku, w terminie do 15 grudnia, wykaz jednostek, w których wnioskodawcy mogą odbywać staż.
3.
Wnioskodawca do wniosku o odbycie stażu dołącza dokument zawierający zobowiązanie kierownika jednostki do zorganizowania i przeprowadzenia dla wnioskodawcy stażu oraz do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych, wraz z dwoma egzemplarzami programu stażu, o którym mowa w § 10 ust. 1.
4.
Zobowiązanie, o którym mowa w ust. 3, powinno określać w szczególności:
1)
rodzaj stosunku prawnego, jaki zostanie nawiązany z wnioskodawcą w trakcie odbywania stażu;
2)
czas, w jakim zostanie nawiązany ten stosunek prawny;
3)
okres, na jaki zostanie nawiązany ten stosunek prawny;
4)
zakres czynności, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5)
wskazanie opiekuna stażu, o którym mowa w § 9 ust. 1;
6)
koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.
5.
Okres, o którym mowa w ust. 4 pkt 3, nie może być krótszy niż okres stażu.
§  8.
1.
Ustalenia kosztów związanych z odbywaniem przez wnioskodawcę stażu dokonuje kierownik jednostki, u którego staż ma być odbywany, nie później niż w terminie 14 dni przed dniem rozpoczęcia stażu, mając na uwadze wydatki na pokrycie materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych oraz kosztów organizacyjno-technicznych, ustalonych z uwzględnieniem programu i długości trwania stażu.
2.
Wnioskodawca uiszcza koszty, o których mowa w ust. 1, w postaci opłaty, w równych ratach miesięcznych płatnych z góry każdego miesiąca na rachunek bankowy jednostki, w której staż jest odbywany.
§  9.
1.
Staż wnioskodawca odbywa pod nadzorem opiekuna stażu. Opiekunem stażu może być funkcjonariusz celny w służbie stałej.
2.
Opiekuna stażu, o którym mowa w ust. 1, wyznacza kierownik jednostki, w której odbywany jest staż.
3.
Opiekun stażu nie może być zmieniany w trakcie odbywania stażu, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
Zmiana opiekuna stażu może nastąpić w przypadku:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia przez opiekuna stażu czynności nadzoru nad wnioskodawcą;
2)
umotywowanego wniosku, złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu;
3)
umotywowanej prośby opiekuna stażu, złożonej nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu.
5.
W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 4, kierownik jednostki, w której staż jest odbywany, niezwłocznie dokonuje zmiany opiekuna, informując o tym wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie.
§  10.
1.
Staż jest odbywany zgodnie z programem stażu ustalonym przez organ prowadzący postępowanie, który również określa długość stażu.
2.
Program stażu przygotowywany jest dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie kwalifikacji wynikających z dokumentów zgromadzonych w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla funkcjonariusza celnego na stanowisku służbowym, dla którego mają być uznane kwalifikacje wnioskodawcy.
3.
Program stażu obejmuje w szczególności:
1)
zapoznanie się ze strukturą organizacyjną, zadaniami i sposobem funkcjonowania Służby Celnej, w tym jednostki, w której mają być uznane kwalifikacje wnioskodawcy;
2)
różnice programowe kształcenia i szkolenia wymaganego w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym dotyczące niezbędnej znajomości przepisów prawa polskiego;
3)
wykonywanie, w obecności opiekuna stażu, czynności służbowych.
§  11.
1.
Staż rozpoczyna się w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z kierownikiem jednostki.
2.
Wnioskodawca zawiadamia organ prowadzący postępowanie o terminie rozpoczęcia odbywania stażu.
§  12.
Na wniosek wnioskodawcy złożony w trakcie odbywania stażu, organ prowadzący postępowanie może przedłużyć okres trwania stażu.
§  13.
1.
Prawidłowy przebieg stażu zapewnia kierownik jednostki, w której staż jest odbywany.
2.
Opiekun stażu informuje pisemnie kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z programu stażu.
§  14.
1.
Oceny stażu dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik jednostki, w której staż jest odbywany, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
2.
Oceny stażu dokonuje się w formie opinii, uwzględniając w opisie w szczególności samodzielność i właściwe stosowanie przepisów przez wnioskodawcę przy wykonywaniu czynności służbowych; opinia powinna być podpisana przez kierownika jednostki, w której odbywany był staż, i opiekuna stażu.
§  15.
Ocenę stażu kierownik jednostki, w której staż był odbywany, przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie oraz wnioskodawcy, w terminie 14 dni od dnia jej sporządzenia.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  16.
1.
Test przeprowadzany jest przez Komisję Egzaminacyjną, zwaną dalej "Komisją", składającą się z co najmniej trzech osób.
2.
Członków Komisji powołuje organ prowadzący postępowanie spośród funkcjonariuszy celnych i pracowników Ministerstwa Finansów.
3.
Osoby, o których mowa w ust. 2, powinny posiadać wysoki poziom wiedzy z zakresu przepisów prawa celnego, administracyjnego i podatkowego.
§  17.
1.
Wniosek o przeprowadzenie testu sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyła się do organu prowadzącego postępowanie, a drugi do Komisji.
2.
Organ prowadzący postępowanie po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przesyła do Komisji kopię dokumentacji zawierającej informację o posiadanych kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wnioskodawcy. Przekazanie może być dokonane z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
3.
O terminie i miejscu przeprowadzenia testu zawiadamia się wnioskodawcę co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu umiejętności.
§  18.
Test przeprowadza się w języku polskim.
§  19.
Test opracowuje Komisja. Przepisy § 10 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  20.
1.
Test przeprowadza się w formie pisemnej.
2.
Test umiejętności składa się z nie więcej niż 100 pytań i trwa nie dłużej niż 120 minut.
3.
Ocenę pozytywną z testu otrzymuje osoba, która prawidłowo odpowie co najmniej na 80 % pytań.
§  21.
Ocena testu jest ustalana w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia przeprowadzenia testu.
§  22.
Wynik testu Komisja przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 3 dni od dnia ustalenia wyników testu.
§  23.
1.
W przypadku nieuzyskania oceny pozytywnej z testu, test może być powtórzony tylko jeden raz.
2.
Do powtórnego przystąpienia do testu przepisy § 16-22 i § 25 stosuje się odpowiednio.
§  24.
1.
Nieprzystąpienie w wyznaczonym terminie do testu umiejętności bez usprawiedliwienia uznaje się za odstąpienie wnioskodawcy od testu.
2.
Usprawiedliwienie nieprzystąpienia wnioskodawcy w wyznaczonym terminie do testu następuje w trybie przewidzianym dla usprawiedliwienia nieobecności w pracy, określonym w odrębnych przepisach.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, organ prowadzący postępowanie wyznacza ponownie termin przeprowadzenia testu.
§  25.
1.
Ustalenia kosztów związanych z przeprowadzeniem testu dokonuje Komisja, nie późnej niż w terminie 14 dni przed dniem jego przeprowadzenia, na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez jednostkę przeprowadzającą test umiejętności, obliczonych z uwzględnieniem wydatków związanych z powołaniem zespołu egzaminacyjnego, wynagrodzeniem członków zespołu egzaminacyjnego oraz wydatków organizacyjno-technicznych.
2.
Wnioskodawca uiszcza koszty w postaci jednorazowej opłaty, nie później niż w terminie 7 dni przed dniem przeprowadzenia testu, na konto bankowe wskazane przez Komisję.
3.
Przystępując do testu, wnioskodawca okazuje dokument poświadczający tożsamość.
4.
W przypadku odstąpienia od testu, o którym mowa w § 16, opłata, o której mowa w ust. 2, nie podlega zwrotowi.

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  26.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 110, poz. 1255, z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 89, poz. 804 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 120, poz. 1122, Nr 137, poz. 1302, Nr 199, poz. 1934 i Nr 217, poz. 2124 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623.

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.101.1033

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu funkcjonariusza celnego.
Data aktu: 28/04/2004
Data ogłoszenia: 01/05/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004