Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać areometry szklane.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 12 czerwca 2003 r.
w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać areometry szklane

Na podstawie art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 155, poz. 1286 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
areometrze, należy przez to rozumieć szklany przyrząd pomiarowy, przeznaczony do pomiaru gęstości cieczy lub innej wielkości fizycznej będącej jednoznaczną funkcją gęstości, działający na zasadzie swobodnego pływaka o stałej masie i częściowym zanurzeniu, którego głębokość zanurzenia jest zależna od gęstości cieczy;
2)
gęstości ρt w temperaturze t, należy przez to rozumieć wielkość fizyczną, wyrażającą się stosunkiem masy rzeczywistej ciała m do jego objętości Vt w tej temperaturze, zgodnie z wzorem:

m

ρt = ---------

Vt

3)
ułamku masowym p składnika A w roztworze, należy przez to rozumieć wielkość fizyczną, wyrażającą się stosunkiem masy mA składnika A do sumy mas składników A oraz B, mA + mB, zgodnie z wzorem:

mA

p = ------------

mA + mB

4)
ułamku objętościowym q składnika A w roztworze, należy przez to rozumieć wielkość fizyczną, wyrażającą się stosunkiem objętości VA składnika A do objętości VAB roztworu składników A oraz B, zgodnie z wzorem:

VA

q = ---------

VAB

5)
stężeniu masowym c składnika A w roztworze, należy przez to rozumieć wielkość fizyczną wyrażającą się stosunkiem masy mA składnika A do objętości VAB roztworu składników A oraz B, zgodnie z wzorem:

mA

c = ---------

VAB

6)
napięciu powierzchniowym, należy przez to rozumieć wielkość fizyczną, warunkującą spójność cieczy i powstawanie powierzchni międzyfazowej ciecz-para oraz powodującą powstawanie menisku wokół trzpienia areometru;
7)
wskazaniu areometru, należy przez to rozumieć wartość liczbową odczytaną na podziałce areometrycznej, określoną głębokością zanurzenia areometru, przy której znajduje się on w równowadze hydrostatycznej z wypartą cieczą;
8)
warunkach odniesienia areometru, należy przez to rozumieć warunki określone przez temperaturę odniesienia i napięcie powierzchniowe odniesienia;
9)
działce elementarnej, należy przez to rozumieć część podziałki, zawartą między dowolnymi dwiema kolejnymi kreskami podziałki;
10)
błędach granicznych dopuszczalnych, należy przez to rozumieć wartości skrajne błędów określone w rozporządzeniu;
11)
klasie dokładności, należy przez to rozumieć klasę areometrów, spełniających określone wymagania metrologiczne i których błędy zawarte są w wyznaczonych granicach.
§  2.
W zależności od wielkości mierzonej rozróżnia się następujące rodzaje areometrów:
1)
densymetry do pomiaru gęstości:
a)
dowolnej cieczy - uniwersalne,
b)
cieczy o określonych wartościach lub zakresach wartości napięcia powierzchniowego,
c)
określonych cieczy lub roztworów, w szczególności densymetry do alkoholu przeznaczone do pomiaru gęstości mieszaniny alkoholu etylowego i wody;
2)
areometry do pomiaru wielkości fizycznych jednoznacznie związanych z gęstością, w tym:
a)
ułamka masowego, w szczególności:
-
alkoholomierze przeznaczone do pomiaru zawartości alkoholu wyrażonej jako ułamek masowy,
-
cukromierze przeznaczone do pomiaru ułamka masowego sacharozy w roztworach wodnych,
b)
ułamka objętościowego, w szczególności alkoholomierze przeznaczone do pomiaru zawartości alkoholu wyrażonej jako ułamek objętościowy,
c)
stężenia masowego.
§  3.
Alkoholomierze i densymetry do alkoholu mogą należeć do jednej z trzech klas dokładności: I, II albo III.

Rozdział  2

Konstrukcja, materiał i wykonanie areometrów

§  4.
1.
Areometr zbudowany jest z:
1)
cylindrycznego korpusu o stożkowym lub półkulistym dnie, do którego nie przywierają pęcherzyki powietrza;
2)
pustego w środku cylindrycznego trzpienia, przymocowanego do górnej części korpusu; górny koniec trzpienia jest szczelnie zamknięty (zatopiony).
2.
Areometr może mieć wbudowany termometr (termoareometr).
3.
W dolnej części korpusu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, znajduje się materiał obciążający w postaci śrutu metalicznego, służący do adiustacji masy areometru, przy czym w przypadku, o którym mowa w ust. 2, rolę tę spełnia również ciecz termometryczna.
4.
Wewnątrz trzpienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, powinna znajdować się podziałka areometryczna, naniesiona na cylindrycznej podzielni, trwale przymocowanej do jego wewnętrznych ścianek.
§  5.
Areometr zanurzony w cieczy powinien pływać, zachowując pionowe położenie, aż do najniższej kreski podziałki, przy tym odchylenie jego osi od pionu nie może przekraczać 1,5°.
§  6.
1.
Powierzchnia zewnętrzna całego areometru powinna być gładka i symetryczna względem głównej osi, a zmiany przekroju poprzecznego powinny być łagodne.
2.
Grubość ścianek areometru powinna być równomierna.
3.
W obszarze objętym podziałką areometryczną przekrój poprzeczny trzpienia powinien być stały.
4.
Wszystkie wewnętrzne części areometru powinny być nieruchome.
5.
Zamknięcie areometru przez zatopienie wierzchołka trzpienia powinno nastąpić po dokładnym osuszeniu jego wnętrza.
6.
Zewnętrzna średnica trzpienia nie powinna być mniejsza niż 3 mm.
§  7.
1.
Szkło, z którego wykonany jest areometr, powinno być przezroczyste, odprężone i pozbawione wad, mogących zakłócać odczyt wskazania na podziałce areometrycznej, w tym plam, smug, pęcherzyków powietrznych i pęknięć, o odpowiedniej do zakresu stosowania odporności termicznej i chemicznej.
2.
Współczynnik cieplnej rozszerzalności objętościowej szkła, o którym mowa w ust. 1, powinien wynosić (25±2) x 10-6 x °C-1.
3.
Termometr wbudowany w areometr powinien być wykonany ze szkła postarzonego.
§  8.
1.
Materiał obciążający, o którym mowa w § 4 ust. 3, powinien być trwale zamocowany w dolnej części areometru, poprzez unieruchomienie spoiwem lub zamknięcie w osobnej części jego korpusu.
2.
Materiał obciążający oraz spoiwo, o których mowa w ust. 1, powinny być tak dobrane, aby gotowy areometr, przetrzymany przez jedną godzinę w pozycji poziomej w temperaturze 80 °C, a następnie schłodzony bez zmiany położenia, spełniał wymaganie, o którym mowa w § 5; w przypadku gdy areometr przeznaczony jest do pomiarów w temperaturze przekraczającej 70 °C, warunek ten powinien być spełniony dla temperatury o co najmniej 10 °C wyższej.
§  9.
1.
Podzielnia, o której mowa w § 4 ust. 4, powinna być gładka i matowa oraz umocowana w sposób trwały i zapewniający widoczność każdego przemieszczenia się podziałki areometrycznej względem trzpienia.
2.
Na podzielni może znajdować się tylko jedna podziałka areometryczna.
§  10.
Podzielnia, podziałka areometryczna oraz oznaczenia nie powinny wykazywać żadnych oznak odkształcenia, odbarwienia ani zwęglenia po przetrzymaniu przez dwadzieścia cztery godziny w temperaturze 70 °C; w przypadku gdy areometr przeznaczony jest do pomiarów w temperaturze przekraczającej 70 °C, warunek ten powinien być spełniony dla temperatury wyższej o 10 °C od najwyższej dopuszczalnej temperatury pomiaru.
§  11.
Areometry do gazów ciekłych powinny być odporne na ciśnienie robocze nie mniejsze niż 1,4 MPa.
§  12.
1.
Przy wykonaniu podziałki areometrycznej areometrów do pomiaru wielkości fizycznych innych niż gęstość należy uwzględnić zależność między mierzoną wielkością fizyczną a gęstością i napięciem powierzchniowym cieczy w temperaturze odniesienia; dla alkoholomierzy, cukromierzy, areometrów do kwasu siarkowego, areometrów do chlorku sodu, areometrów do analizy sedymentacyjnej gruntów zależności te określa się w tabelach od 1 do 6 w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.
Przy wykonaniu podziałki areometrycznej densymetrów należy uwzględnić zależność między napięciem powierzchniowym a gęstością w temperaturze odniesienia; dla densymetrów do moczu, do olejów mineralnych, do gazów ciekłych zależności te określa się w tabelach od 7 do 9 w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3.
Zależność między odległościami poszczególnych kresek podziałki areometrycznej / od kreski wyznaczającej początek zakresu pomiarowego a wartością wielkości mierzonej przez areometr - gęstość, ułamek masowy, ułamek objętościowy, stężenie, w warunkach odniesienia oblicza się według wzoru:

ρ2 - ρpow ρ1 - ρ

I = L x ------------ x --------------

ρ1 - ρ2 ρ - ρpow

gdzie:

L - założona długość skali w mm,

ρ1 - dolna granica zakresu pomiarowego w g/cm3,

ρ2 - górna granica zakresu pomiarowego w g/cm3,

ρ - gęstość cieczy odpowiadająca odległości / w g/cm3,

ρpow - gęstość powietrza, ρpow = 0,0012 g/cm3.

§  13.
Alkoholomierze i densymetry do alkoholu powinny być wywzrocowane zgodnie z danymi odniesienia określonymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 lutego 2003 r. w sprawie liczbowych danych odniesienia dla mieszanin alkoholu etylowego i wody (Dz. U. Nr 38, poz. 331).
§  14.
1.
Podziałka areometryczna może mieć nie więcej niż dwa rodzaje działek elementarnych o różnych wartościach.
2.
Wartości działek elementarnych powinny odpowiadać jednej z trzech następujących zależności:
1)
1 x 10n jednostek miary,
2)
2 x 10n jednostek miary,
3)
5 x 10n jednostek miary,

gdzie n - liczba całkowita.

3.
Długość działki elementarnej powinna być nie mniejsza niż 0,8 mm i nie większa niż 6 mm.
§  15.
1.
Kreski podziałki areometrycznej powinny:
1)
leżeć w płaszczyznach prostopadłych do osi areometru, a końce kresek o jednakowej długości w linii prostej, równoległej do osi areometru;
2)
być czarne, zaznaczone wyraźnie i trwałe; poza granicami zakresu pomiarowego kreski mogą być innego koloru;
3)
być cienkie, proste, o równomiernej grubości nieprzekraczającej 0,2 mm, ale nie większej niż 1/5 długości działki elementarnej.
2.
Kreski krótkie podziałki areometrycznej powinny obejmować nie mniej niż jedną piątą obwodu trzpienia, kreski średnie nie mniej niż jedną trzecią, a kreski długie nie mniej niż połowę obwodu trzpienia.
3.
Najwyższa i najniższa kreska podziałki areometrycznej, stanowiące nominalne granice zakresu pomiarowego, powinny być kreskami długimi.
4.
Odległość najwyższej kreski podziałki areometrycznej od wierzchołka trzpienia powinna być nie mniejsza niż 15 mm.
5.
Odległość najniższej kreski podziałki areometrycznej od miejsca, w którym rozpoczyna się zmiana przekroju trzpienia, powinna być nie mniejsza niż 5 mm.
6.
Na każdej podziałce areometrycznej, poza górną i poza dolną granicą zakresu pomiarowego, powinny znajdować się co najmniej dwie dodatkowe kreski.
7.
Ocyfrowanie kresek podziałki areometrycznej powinno być wyraźne, czytelne i jednoznaczne. Jeżeli oznaczenia liczbowe są wielocyfrowe, to dwie początkowe cyfry mogą być opuszczone, jednakże najwyższe i najniższe kreski długie podziałki areometrycznej powinny mieć pełne oznaczenia liczbowe.
§  16.
1.
Zakres pomiarowy termometru wbudowanego w areometr powinien obejmować temperaturę odniesienia.
2.
Oś kapilary termometru w termoareometrach powinna być równoległa do osi pionowej areometru.
3.
Rozszerzenie ekspansyjne kapilary termometru powinno zapewnić możliwość podgrzania do temperatury 80 °C.
4.
W zależności od wartości działki elementarnej areometru działki elementarne wbudowanych termometrów mogą mieć następujące wartości:
1)
1 °C lub 0,5 °C dla działek elementarnych o wartości 10 kg/m3, 5 kg/m3, 2 kg/m3,1 kg/m3, 1 %, 0,5 %;
2)
0,5 °C lub 0,2 °C dla działek elementarnych o wartości 0,5 kg/m3, 0,2 %;
3)
0,2 °C lub 0,1 °C dla działek elementarnych o wartości 0,2 kg/m3, 0,1 kg/m3, 0,1 %;
4)
0,1 °C dla działek elementarnych o wartości 0,05 %.
5.
Długość działki elementarnej termometru powinna być nie mniejsza niż:
1)
1 mm dla działek elementarnych o wartości 1 °C i 0,5 °C;
2)
0,7 mm dla działek elementarnych o wartości 0,2 °C i 0,1 °C.
6.
Najwyższa kreska podziałki termometrycznej powinna znajdować się co najmniej 15 mm poniżej miejsca, w którym korpus zaczyna się zwężać, przechodząc w trzpień.
7.
Najniższa kreska podziałki termometrycznej powinna znajdować się co najmniej 5 mm powyżej przejścia kapilary w zbiornik lub wejścia kapilary w materiał obciążający.
8.
Powinny być zastosowane odpowiednie środki, aby widoczne było każde przemieszczenie się podziałki termometrycznej, takie jak kreska kontrolna na zewnętrznej powierzchni areometru odpowiadająca najwyższej oznaczonej liczbowo kresce podziałki termometrycznej.
§  17.
1.
Na podzielni areometru lub wewnątrz korpusu powinny być wykonane w sposób trwały i czytelny następujące oznaczenia:
1)
nazwa areometru lub wielkości mierzonej lub cieczy, do której jest przeznaczony;
2)
jednostka miary;
3)
temperatura odniesienia;
4)
napięcie powierzchniowe odniesienia albo zakres napięć, albo rodzaj cieczy, do której areometr jest przeznaczony;
5)
sposób odczytu - dolny lub górny;
6)
nazwa lub znak producenta;
7)
numer identyfikujący areometr;
8)
znak zatwierdzenia typu, jeżeli został nadany.
2.
Na areometrach do gazów ciekłych, oprócz oznaczeń, o których mowa w ust. 1, powinno być podane maksymalne dopuszczalne ciśnienie.

Rozdział  3

Charakterystyki metrologiczne areometrów

§  18.
1.
Temperatura odniesienia wynosi:
1)
20°C;
2)
dla areometrów do olejów mineralnych i areometrów do gazów ciekłych: 15 °C albo 20 °C;
3)
dla cukromierzy: 6 °C, 20 °C, 70 °C, 75 °C albo 80 °C.
2.
Napięcie powierzchniowe odniesienia:
1)
dla areometru określa się jako wartości napięcia powierzchniowego cieczy, do której jest przeznaczony;
2)
dla densymetrów do pomiaru gęstości cieczy o określonych wartościach lub zakresach wartości napięcia powierzchniowego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Dla densymetrów uniwersalnych nie określa się napięcia powierzchniowego odniesienia.
4.
Jako warunek odniesienia dla termometru wbudowanego w termoareometr, znajdującego się wewnątrz korpusu, ustala się zanurzenie całkowite termometru.
§  19.
1.
Areometry przeznaczone do cieczy przezroczystych powinny być tak wzorcowane, aby odczyt następował w płaszczyźnie swobodnej powierzchni cieczy - odczyt dolny.
2.
Areometry przeznaczone do cieczy nieprzezroczystych mogą być tak wzorcowane, aby odczyt następował na górnej krawędzi menisku utworzonego przy trzpieniu areometru - odczyt górny.
3.
Alkoholomierze i densymetry do alkoholu powinny być tak wzorcowane, aby odczyt następował w płaszczyźnie swobodnej powierzchni cieczy - odczyt dolny.
§  20.
1.
Błędy graniczne dopuszczalne areometru są równe wartości odpowiadającej jednej działce elementarnej w dowolnym punkcie podziałki areometrycznej.
2.
Błędy graniczne dopuszczalne termometru wbudowanego w termoareometr są równe:
1)
±0,5 °C dla termometrów o wartości działki elementarnej 1 °C;
2)
±0,3 °C dla termometrów o wartości działki elementarnej 0,5 °C;
3)
±0,2 °C dla termometrów o wartości działki elementarnej 0,2 °C;
4)
±0,1°C dla termometrów o wartości działki elementarnej 0,1 °C.

Rozdział  4

Dodatkowe wymagania metrologiczne dla alkoholomierzy i densymetrów do alkoholu klasy dokładności I, II, III

§  21.
1.
Podziałka alkoholomierza klasy dokładności I, II i III powinna być ocyfrowana w jednostkach miary ułamka objętościowego albo masowego wyrażonego w procentach.
2.
Zakres pomiarowy ułamka objętościowego lub masowego nie powinien przekraczać 10%.
3.
Wartość działki elementarnej powinna wynosić 0,1 %.
4.
Na każdej działce powinno znajdować się od 5 do 10 dodatkowych działek elementarnych poza górną i poza dolną granicą zakresu pomiarowego.
§  22.
1.
Podziałka densymetru do alkoholu klasy dokładności I, II i III powinna być ocyfrowana w kilogramach na metr sześcienny.
2.
Zakres pomiarowy nie powinien przekraczać 20 kg/m3.
3.
Wartość działki elementarnej powinna wynosić 0,2 kg/m3.
4.
Na każdej podziałce powinno znajdować się od 5 do 10 dodatkowych działek elementarnych poza górną i poza dolną granicą zakresu pomiarowego, jednakże podziałka nie powinna obejmować wartości większych niż 1.000 kg/m3.
§  23.
1.
Na podziałce alkoholomierza klasy dokładności I, II i III każda co dziesiąta kreska, poczynając od kresek stanowiących granice zakresu pomiarowego, powinna być kreską długą. Pomiędzy dwiema kolejnymi kreskami długimi powinna być jedna kreska średnia oraz cztery kreski krótkie pomiędzy kreską długą i kreską średnią. Tylko kreski długie powinny być oznaczone liczbami.
2.
Na podziałce densymetru do alkoholu klasy dokładności I, II i III każda co piąta kreska, poczynając od kresek stanowiących granice zakresu pomiarowego, powinna być kreską długą. Pomiędzy dwiema kolejnymi kreskami długimi powinny być cztery kreski krótkie. Tylko co piąta lub co dziesiąta kreska powinna być oznaczona liczbami.
3.
Kreski stanowiące granice zakresu pomiarowego powinny mieć pełne oznaczenia liczbowe.
§  24.
1.
Minimalna długość działki elementarnej powinna wynosić:
1)
1,5 mm dla alkoholomierzy i densymetrów do alkoholu klasy dokładności I;
2)
0,05 mm dla alkoholomierzy i densymetrów do alkoholu klasy dokładności II;
3)
0,85 mm dla alkoholomierzy i densymetrów do alkoholu klasy dokładności III.
2.
Zewnętrzna średnica trzpienia powinna wynosić nie mniej niż:
1)
3 mm dla alkoholomierzy i densymetrów do alkoholu klasy dokładności I i II;
2)
2,5 mm dla alkoholomierzy i densymetrów do alkoholu klasy III.
3.
Zewnętrzna średnica korpusu powinna mieścić się w zakresie od 19 mm do 40 mm.
4.
Alkoholomierze i densymetry do alkoholu klasy dokładności I nie powinny mieć wbudowanego termometru.
5.
Alkoholomierze i densymetry do alkoholu klasy dokładności II i III mogą mieć wbudowany termometr szklany rtęciowy o wartości działki elementarnej 0,1 °C albo 0,2 °C albo 0,5 °C i minimalnej długości działki elementarnej wynoszącej:
1)
0,8 mm dla termometrów o wartości działki elementarnej 0,1 °C i 0,2 °C;
2)
1 mm dla termometrów o wartości działki elementarnej 0,5 °C.
6.
Grubość kresek podziałki termometrycznej nie powinna być większa niż jedna piąta długości działki elementarnej.
§  25.
Na odwrocie alkoholomierzy i densymetrów do alkoholu klasy dokładności I, II i III, w górnej części korpusu, powinna być zostawiona wolna przestrzeń odpowiadająca jednej trzeciej jego wysokości, przeznaczona na cechę legalizacji pierwotnej.
§  26.
1.
Na alkoholomierzach i densymetrach do alkoholu klasy dokładności I, II i III powinny być umieszczone dodatkowo następujące oznaczenia:
1)
klasa dokładności;
2)
jednostka miary: kg/m3 albo symbol: % vol albo % mas;
3)
nazwa cieczy, do której są przeznaczone.
2.
Na zewnętrznej powierzchni korpusu może być podana masa areometru, wyrażona w miligramach.
§  27.
Błędy graniczne dopuszczalne alkoholomierzy i densymetrów do alkoholu w zależności od klasy dokładności są równe:
1)
dla alkoholomierzy i densymetrów do alkoholu klasy dokładności I - wartości odpowiadającej połowie działki elementarnej dla dowolnego wskazania;
2)
dla alkoholomierzy i densymetrów do alkoholu klasy dokładności II i III - wartości odpowiadającej jednej działce elementarnej dla dowolnego wskazania.
§  28.
Błędy graniczne dopuszczalne termometrów wbudowanych w alkoholomierze i densymetry do alkoholu klasy dokładności II i III są równe:
1)
±0,1 °C dla termometrów o wartości działki elementarnej 0,1 °C;
2)
±0,2 °C dla termometrów o wartości działki elementarnej 0,2 °C lub 0,5 °C.

Rozdział  5

Przepis końcowy

§  29.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WARTOŚCI GĘSTOŚCI ORAZ ODPOWIADAJĄCE IM WARTOŚCI MIERZONEJ WIELKOŚCI FIZYCZNEJ I NAPIĘCIA POWIERZCHNIOWEGO CIECZY

Tabela 1
Wartości gęstości i napięcia powierzchniowego wodnych roztworów alkoholu etylowego w funkcji ułamka masowego w temperaturze odniesienia (20 °C)
ułamek masowy etanolu

(% mas)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

ułamek masowy etanolu

(% mas)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

ułamek masowy etanolu

(% mas)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

0 998,20 72,6 36 943,03 30,8 72 862,83 25,8
1 996,31 68,3 37 941,11 30,6 73 860,43 25,7
2 994,49 64,6 38 939,15 30,3 74 858,02 25,6
3 992,73 61,4 39 937,16 30,1 75 855,60 25,5
4 991,02 58,6 40 935,15 29,9 76 853,17 25,3
5 989,38 56,3 41 933,10 29,7 77 850,74 25,2
6 987,78 54,2 42 931,03 29,5 78 848,30 25,1
7 986,24 52,3 43 928,94 29,3 79 845,85 25,0
8 984,73 50,7 44 926,82 29,1 80 843,39 24,8
9 983,27 49,2 45 924,69 29,0 81 840,91 24,7
10 981,85 47,9 46 922,53 28,8 82 838,43 24,6
11 980,46 46,7 47 920,37 28,7 83 835,93 24,5
12 979,10 45,5 48 918,18 28,5 84 833,41 24,3
13 977,76 44,5 49 915,98 28,4 85 830,88 24,2
14 976,44 43,5 50 913,77 28,2 86 828,32 24,1
15 975,13 42,5 51 911,55 28,1 87 825,75 24,0
16 973,83 41,6 52 909,31 28,0 88 823,15 23,9
17 972,54 40,8 53 907,07 27,8 89 820,53 23,8
18 971,24 40,0 54 904,81 27,7 90 817,88 23,7
19 969,93 39,2 55 902,55 27,6 91 815,21 23,7
20 968,61 38,4 56 900,28 27,5 92 812,49 23,6
21 967,27 37,7 57 897,99 27,3 93 809,75 23,5
22 965,90 37,1 58 895,70 27,2 94 806,97 23,5
23 964,51 36,4 59 893,40 27,1 95 804,14 23,4
24 963,09 35,8 60 891,10 27,0 96 801,27 23,3
25 961,63 35,2 61 888,78 26,9 97 798,36 23,2
26 960,14 34,7 62 886,46 26,8 98 795,38 23,0
27 958,61 34,2 63 884,13 26,7 99 792,35 22,8
28 957,05 33,7 64 881,79 26,6 100 789,24 22,4
29 955,44 33,2 65 879,45 26,5 101* 786,13 22,3
30 953,78 32,8 66 877,09 26,4 102* 783,02 22,2
31 952,09 32,4 67 874,73 26,3 103* 779,91 22,1
32 950,36 32,0 68 872,37 26,2 104* 776,80 22,0
33 948,58 31,7 69 869,99 26,1 105* 773,69 21,9
34 946,77 31,4 70 867,61 26,0 106* 770,58 21,8
35 944,92 31,1 71 865,22 25,9
* Nieistniejące w rzeczywistości wartości dla ułamka masowego etanolu większego niż 100 % mas są niezbędne przy

uwzględnianiu poprawek do wskazań alkoholomierzy w roztworach o najwyższych zawartościach alkoholu i w

temperaturach z zakresu (20÷40) °C, których gęstość teoretycznie odpowiada zawartości alkoholu powyżej 100% mas.

Tabela 2
Wartości gęstości i napięcia powierzchniowego wodnych roztworów alkoholu etylowego w funkcji ułamka objętościowego, w temperaturze odniesienia (20 °C)
ułamek objętościowy etanolu

(% vol)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

ułamek objętościowy etanolu

(% vol)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

ułamek objętościowy etanolu

(% vol)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

0 998,20 72,6 35 955,59 33,3 70 885,56 26,7
1 996,70 68,1 36 954,15 32,9 71 883,06 26,6
2 995,23 64,5 37 952,69 32,6 72 880,54 26,5
3 993,81 61,7 38 951,18 32,3 73 877,99 26,4
4 992,41 59,6 39 949,63 31,9 74 875,4 26,3
5 991,06 57,8 40 948,05 31,7 75 872,79 26,2
6 989,73 56,1 41 946,42 31,4 76 870,15 26,1
7 988,43 54,5 42 944,76 31,1 77 867,48 25,9
8 987,16 53,1 43 943,06 30,9 78 864,78 25,8
9 985,92 51,8 44 941,32 30,6 79 862,04 25,7
10 984,71 50,5 45 939,54 30,4 80 859,27 25,6
11 983,52 49,4 46 937,73 30,2 81 856,46 25,4
12 982,35 48,3 47 935,88 30,0 82 853,62 25,3
13 981,21 47,2 48 934,00 29,8 83 850,74 25,2
14 980,08 46,3 49 932,09 29,6 84 847,82 25,0
15 978,97 45,4 50 930,14 29,4 85 844,85 24,9
16 977,87 44,5 51 928,16 29,3 86 841,48 24,8
17 976,79 43,7 52 926,16 29,1 87 838,77 24,6
18 975,71 42,9 53 924,12 28,9 88 835,64 24,5
19 974,63 42,1 54 922,06 28,8 89 832,45 24,4
20 973,56 41,4 55 919,96 28,6 90 829,18 24,2
21 972,48 40,7 56 917,84 28,5 91 825,83 24,1
22 971,40 40,0 57 915,70 28,3 92 822,39 23,9
23 970,31 39,3 58 913,53 28,2 93 818,85 23,8
24 969,21 38,7 59 911,33 28,1 94 815,18 23,6
25 968,10 38,1 60 909,11 27,9 95 811,38 23,4
26 966,97 37,5 61 906,87 27,8 96 807,42 23,3
27 965,81 37,0 62 904,60 27,7 97 803,27 23,1
28 964,64 36,4 63 902,31 27,6 98 798,90 22,9
29 963,44 35,9 64 899,99 27,4 99 794,25 22,6
30 962,21 35,4 65 897,65 27,3 100 789,24 22,4
31 960,95 35,0 66 895,28 27,2 101* 783,75 22,2
32 959,66 34,5 67 892,89 27,1 102* 778,26 22,0
33 958,34 34,1 68 890,48 27,0 103* 772,77 21,8
34 956,98 33,7 69 888,03 26,9 104* 767,28 21,6
* Nieistniejące w rzeczywistości wartości dla ułamka masowego etanolu większego niż 100% vol są niezbędne przy uwzględnianiu poprawek do wskazań alkoholomierzy w roztworach o najwyższych zawartościach alkoholu i w temperaturach z zakresu (20÷40) °C, których gęstość teoretycznie odpowiada zawartości alkoholu powyżej 100 % vol.
Tabela 3
Wartości gęstości i napięcia powierzchniowego wodnych roztworów sacharozy w funkcji ułamka masowego, w temperaturze odniesienia (20 °C)
ułamek masowy

(% mas)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

ułamek masowy

(% mas)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

ułamek masowy

(% mas)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

0 998,20 72,6 25 1.103,59 73,6 50 1.229,64 75,4
1 1.002,06 72,6 26 1.108,21 73,6 51 1.235,17 75,5
2 1.005,95 72,7 27 1.112,86 73,7 52 1.240,73 75,6
3 1.009,87 72,7 28 1.117,55 73,8 53 1.246,33 75,7
4 1.013,81 72,7 29 1.122,27 73,8 54 1.251,97 75,8
5 1.017,79 72,7 30 1.127,03 73,9 55 1.257,64 75,9
6 1.021,79 72,7 31 1.131,82 74 56 1.263,36 76,0
7 1.025,83 72,8 32 1.136,64 74 57 1.269,11 76,1
8 1.029,89 72,8 33 1.141,50 74,1 58 1.274,91 76,2
9 1.033,98 72,8 34 1.146,40 74,1 59 1.280,74 76,3
10 1.038,10 72,9 35 1.151,33 74,2 60 1.286,61 76,4
11 1.042,25 72,9 36 1.156,29 74,3 61 1.292,53 76,4
12 1.046,43 73,0 37 1.161,29 74,4 62 1.298,48 76,5
13 1.050,64 73,0 38 1.166,33 74,5 63 1.304,47 76,6
14 1.054,88 73,0 39 1.171,40 74,5 64 1.310,50 76,7
15 1.059,15 73,1 40 1.176,51 74,6 65 1.316,56 76,8
16 1.063,45 73,1 41 1.181,65 74,7 66 1.322,67 76,9
17 1.067,79 73,2 42 1.186,84 74,8 67 1.328,82 77,0
18 1.072,15 73,2 43 1.192,06 74,8 68 1.335,00 77,1
19 1.076,55 73,2 44 1.197,31 74,9 69 1.341,23 77,2
20 1.080,97 73,3 45 1.202,61 75 70 1.347,49 77,3
21 1.085,43 73,4 46 1.207,94 75,1
22 1.089,92 73,4 47 1.213,31 75,2
23 1.094,44 73,5 48 1.218,72 75,3
24 1.099,00 73,5 49 1.224,16 75,4
Tabela 4
Wartości gęstości i napięcia powierzchniowego wodnych roztworów kwasu siarkowego w funkcji ułamka masowego, w temperaturze odniesienia (20 °C)
ułamek masowy

(% mas)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

ułamek masowy

(% mas)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

ułamek masowy

(% mas)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

0 998,2 72,6 34 1.251,5 75,4 68 1.587,4 74,9
1 1.005,1 72,8 35 1.259,9 75,5 69 1.598,9 74,7
2 1.011,8 72,8 36 1.268,4 75,6 70 1.610,5 74,5
3 1.018,4 72,8 37 1.276,9 75,7 71 1.622,1 74,4
4 1.025,0 72,8 38 1.285,5 75,8 72 1.633,8 73,9
5 1.031,7 72,9 39 1.294,1 75,9 73 1.645,6 73,7
6 1.038,5 72,9 40 1.302,8 76,0 74 1.657,4 73,5
7 1.045,3 72,9 41 1.311,6 76,0 75 1.669,2 73,1
8 1.052,2 73,0 42 1.320,5 76,0 76 1.681,0 72,8
9 1.059,1 73,1 43 1.329,4 76,1 77 1.692,7 72,4
10 1.066,1 73,2 44 1.338,4 76,1 78 1.704,3 72,0
11 1.073,1 73,2 45 1.347,6 76,2 79 1.715,8 71,6
12 1.080,2 73,3 46 1.356,9 76,2 80 1.727,2 71,0
13 1.087,4 73,4 47 1.366,3 76,2 81 1.738,3 70,0
14 1.094,7 73,5 48 1.375,8 76,2 82 1.749,1 69,9
15 1.102,0 73,6 49 1.385,4 76,2 83 1.759,4 69,2
16 1.109,4 73,6 50 1.395,1 76,2 84 1.769,3 68,6
17 1.116,8 73,7 51 1.404,9 76,2 85 1.778,6 67,8
18 1.124,3 73,8 52 1.414,8 76,2 86 1.787,1 67,0
19 1.131,8 73,9 53 1.424,8 76,2 87 1.795,0 66,1
20 1.139,4 74,0 54 1.435,0 76,3 88 1.802,1 65,2
21 1.147,1 74,1 55 1.445,3 76,3 89 1.808,6 64,2
22 1.154,8 74,2 56 1.455,7 76,2 90 1.814,3 63,3
23 1.162,6 74,3 57 1.466,2 76,2 91 1.819,4 62,5
24 1.170,4 74,4 58 1.476,8 76,2 92 1.823,9 61,4
25 1.178,3 74,5 59 1.487,5 76,2 93 1.827,8 60,8
26 1.186,2 74,6 60 1.498,3 76,1 94 1.831,1 60,3
27 1.194,2 74,7 61 1.509,1 76,0 95 1.833,6 59,6
28 1.202,5 74,8 62 1.520,0 75,9 96 1.835,4 59,0
29 1.210,4 74,9 63 1.531,0 75,8 97 1.836,3 58,9
30 1.218,5 75,0 64 1.542,1 75,7 98 1.836,0 58,9
31 1.226,7 75,1 65 1.553,3 75,6 99 1.834,1 59,5
32 1.234,9 75,2 66 1.564,6 75,5 100 1.830,4 60,3
33 1.243,2 75,3 67 1.576,0 75,2
Tabela 5
Wartości gęstości i napięcia powierzchniowego wodnych roztworów chlorku sodu w funkcji ułamka masowego, w temperaturze odniesienia (20 °C)
ułamek masowy

(% mas)

gęstość

(kg/m3)

stężenie masowe roztworu NaCl

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

ułamek masowy

(% mas)

gęstość

(kg/m3)

stężenie masowe roztworu NaCl

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

0 998 0 72,6 14 1.101 154,4 76,3
1 1.006 11,0 72,8 15 1.109 167,1 76,7
2 1.013 21,0 73,0 16 1.117 179,8 77,0
3 1.020 31,2 73,2 17 1.124 191,0 77,4
4 1.027 41,3 73,4 18 1.132 203,9 77,8
5 1.035 53,1 73,6 19 1.140 216,8 78,2
6 1.042 63,5 73,9 20 1.148 229,8 78,7
7 1.049 74,1 74,1 21 1.156 242,8 79,1
8 1.056 86,7 74,4 22 1.164 256,0 79,6
9 1.064 96,8 74,7 23 1.173 271,0 80,0
10 1.071 107,5 75,0 24 1.181 284,3 80,5
11 1.079 120,0 75,3 25 1.189 297,5 81,0
12 1.086 130,8 75,6 26 1.197 311,0 81,5
13 1.094 143,3 75,9
Tabela 6
Wartości gęstości i napięcia powierzchniowego odniesienia w funkcji wskaźnika skróconego R*), w temperaturze odniesienia (20 °C) (analiza sedymentacyjna gruntów)
R*)

(kg/m3)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

R*)

(kg/m3)

gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

-10 988 72,3 11 1.009 72,8
-9 989 72,3 12 1.010 72,9
-8 990 72,3 13 1.011 72,9
-7 991 72,4 14 1.012 72,9
-6 992 72,4 15 1.013 72,9
-5 993 72,4 16 1.014 73,0
-4 994 72,4 17 1.015 73,0
-3 995 72,5 18 1.016 73,0
-2 996 72,5 19 1.017 73,1
-1 997 72,5 20 1.018 73,1
0 998 72,5 21 1.019 73,1
1 999 72,6 22 1.020 73,2
2 1.000 72,6 23 1.021 73,2
3 1.001 72,6 24 1.022 73,2
4 1.002 72,7 25 1.023 73,3
5 1.003 72,7 26 1.024 73,3
6 1.004 72,7 27 1.025 73,3
7 1.005 72,7 28 1.026 73,4
8 1.006 72,8 29 1.027 73,4
9 1.007 72,8 30 1.028 73,4
10 1.008 72,8
*) Wskaźnik skrócony R jest to różnica między gęstością zawiesiny cząstek gruntu w

wodzie a gęstością czystej wody. Napięcie powierzchniowe odniesienia przyjmuje się za

równe napięciu powierzchniowemu wodnych roztworów chlorku sodu o odpowiednich

gęstościach.

Tabela 7
Wartości gęstości i napięcia powierzchniowego moczu w temperaturze odniesienia (20 °C)
gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m )

1.000 72,5
1.010 71,1
1.020 68,1
1.030 64,0
1.040 59,2
1.050 53,9
1.060 48,1
Tabela 8
Wartości gęstości i napięcia powierzchniowego olejów mineralnych w temperaturze odniesienia (15 °C i 20 °C)
gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m)

600 15,0
650 17,5
700 20,0
750 22,5
800 25,0
850 27,5
900 30,0
950 32,5
1.000 35,0
1.050 37,5
1.100 40,0
Tabela 9
Wartości gęstości i napięcia powierzchniowego gazów ciekłych w temperaturze odniesienia (15 °C i 20 °C)
gęstość

(kg/m3)

napięcie powierzchniowe

(mN/m )

490 6
500 7
510 8
520 9
530 10
540 10
550 11
560 12
570 13
580 13
590 14
600 15
600÷650 zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZAKRESY NAPIĘCIA POWIERZCHNIOWEGO CIECZY*)

Zakres napięcia powierzchniowego Gęstość

(kg/m3)

Napięcie powierzchniowe

(mN/m)

Przykładowe ciecze, do których ma zastosowanie zakres
Niskie 600 15
620 16
640 17
660 18
680 19
700 20
720 21
740 22
760 23
780

800

820

24

25

26

Ciecze organiczne (w tym etery, produkty destylacji ropy naftowej i smoły węglowej), wszystkie rodzaje olejów
840 27
860 28
880 29
900 30
920 31
940 32
960 33
980 34
1.000÷1.300 35 Roztwory kwasu octowego, których powierzchnia swobodna nie jest specjalnie oczyszczana, np. przez przelew
Średnie 600÷940

960

970

980

990

jak dla kategorii "niskie"

35

40

45

50

Roztwory wodne (w tym alkoholu metylowego i etylowego, z wyjątkiem roztworów kwasu octowego), których powierzchnia swobodna nie jest specjalnie oczyszczana
1.000÷2.000 55 Roztwory kwasu azotowego, o gęstości powyżej 1.300 kg/m3, niezależnie od stopnia oczyszczenia powierzchni swobodnej
Wysokie 1.000÷2.000 75 Roztwory wodne, których powierzchnia swobodna jest specjalnie oczyszczana, z wyjątkiem:

a) roztworów kwasu azotowego, o gęstości

powyżej 1.300 kg/m3,

b) roztworów kwasu octowego

*) Podział na zakresy napięcia powierzchniowego ma na celu określenie danych odniesienia stanowiących

podstawę do adiustacji i sprawdzania areometrów oraz umożliwiających osiągnięcie odpowiedniej

dokładności pomiarów gęstości; nie wyklucza ono przyjęcia innych wartości napięcia odniesienia.

1 Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.115.1082

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać areometry szklane.
Data aktu: 12/06/2003
Data ogłoszenia: 02/07/2003
Data wejścia w życie: 17/07/2003