Najgroźniejsze dla zdrowia są preparaty mające przywrócić potencję oraz wspomagające odchudzanie. Walka z podróbkami produktów jest jednak trudna, ponieważ są one najczęściej oferowane w internecie albo na bazarach. Handel kwitnie także w siłowniach. Suplementy diety sprzedawane są także legalnie w aptekach.
Gazeta powołuje się na raport „Nielegalny rynek żywności”, pod redakcją Wiesława Pływaczewskiego i Rafała Płockiego z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, z którego wynika, że w legalnie sprzedawanych suplementach diety jest wiele składników, o których brak informacji, iż są niezbędne dla człowieka. Nie tylko nie poprawiają naszego zdrowia, ale nawet mogą nam szkodzić. Jest to możliwe dlatego, że suplementy diety nie są lekami i nie muszą przechodzić procedury badań przed rejestracją. Nie są także kontrolowane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Cały artykuł www.gazetaprawna.pl
Suplementy diety: produkty poza kontrolą
Na polskim rynku znajduje się około 10 tys. tak zwanych suplementów diety informuje Dziennik Gazeta Prawna. Wydajemy na nie około 3mld zł rocznie. Jednak połowa z przebadanych preparatów zawiera inne składniki, niż deklarował producent.