Na zębach odkłada się tylko 20 proc. wszystkich bakterii obecnych w jamie ustnej. Reszta znajduje się na błonach śluzowych i na języku. Szczotkując zęby usuwamy bakterie tylko z ich powierzchni. To zbyt mało. Żeby usunąć resztę, należy po szczotkowaniu przepłukać jamę ustną odpowiednim płynem. Po szczotkowanie pozostają również nieoczyszczone przestrzenie międzyzębowe, do których często szczoteczka nie sięga. Są to miejsca, w których najczęściej odkłada się płytka nazębna i zalegają w nich resztki pokarmów. Z tego powodu nierzadko pojawia się tam próchnica czy też zapalenie dziąseł. Żeby tego uniknąć powinno się korzystać z nici dentystycznych. Niestety, Polacy pamiętają o tym zbyt rzadko.
- Nie mamy świadomości, że należy korzystać z nici i tzw. płukanek. Dorośli sami nie mieli w przeszłości wpojonych takich nawyków, gdyż w ich młodości w sklepach trudno było dostać tak "ekskluzywne" przybory do higieny jamy ustnej. Stąd nasza obecna wiedza oraz wiedza dzieci na temat konieczności stosowania nitek dentystycznych i płukanek jest znikoma - wyjaśnia lek. stom. Izabela Walawender z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr. Borczyka w Katowicach.
Płukanki pozwalają nie tylko pozbyć się bakterii, ale też pomagają zachować świeży oddech oraz dzięki obecności fluoru w płynie, wzmacniają szkliwo i chronią przed rozwojem próchnicy. Łagodzą także stany zapalne dziąseł, obkurczają śluzówkę i zapobiegają krwawieniu dziąseł.
Płukać zęby odpowiednim płynem powinniśmy po każdym myciu zębów. Można także to zrobić bezpośrednio przed myciem, by rozmiękczyć płytkę nazębną. Dzięki temu będzie ona łatwiejsza do usunięcia.
- Płukanie jest również zalecane po posiłku, jeśli nie mamy pod ręką szczoteczki. Nitkować wystarczy raz na dzień, najlepiej wieczorem przed pójściem spać - tłumaczy lek. stom. Izabela Walawender.
Często zdarza się, że nieumiejętne korzystanie z nici dentystycznych prowadzi do uszkodzenia brodawki międzyzębowej, krwawienia i bólu dziąsła, co zniechęca do dalszego korzystania z nitek. Należy zatem zwrócić dużą uwagę na sposób w jaki nitkujemy zęby.
- Nitkę o długości około 50 cm należy nawinąć na środkowe palce. Z pomocą kciuków nitkę prowadzimy w przestrzeniach międzyzębowych oraz pod brzegami dziąseł. Nitkę powinno się prowadzić po wypukłości zębów, a nie uderzać bezpośrednio w dziąsło. Ruchami w górę i dół czyścimy dokładnie powierzchnie styczne wszystkich zębów. Podczas czyszczenia zębów żuchwy, nitkę prowadzimy palcami wskazującymi - wyjaśniają stomatolodzy.