Rodzina pacjenta nie jest uprawniona do wyrażenia zgody na przyjęcie do ZOL. W takiej sytuacji, gdy pacjent nie może świadomie wyrazić zgody – przyjęcie może nastąpić na podstawie postanowienia sądu opiekuńczego.
Uzasadnienie
Zasady przyjęcie pacjenta do ZOL-u znajdujemy w następujących aktach prawnych:
- art. 33a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.);
- ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 159 z późn. zm.) w szczególności art. 15 do 19;
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz. U. poz. 731) - dalej r.k.z.
Powołane powyżej przepisy przewidują dwie sytuacje związane z przyjęciem do ZOL – jest to wniosek i zgoda pacjenta, bądź postanowienie sądu opiekuńczego (§ 6 r.k.z.).
W przypadku jeżeli pacjent nie jest zdolny do samodzielnego podjęcia decyzji i wyrażenia zgody na przyjęcie do ZOL -u, decyzję taką podejmuje sąd opiekuńczy. Postanowienie wydaje sąd właściwy dla miejsca świadczenia lekarskiego (czyli siedziby ZOL).
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie