Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na okres rozliczeniowy obejmujący okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2022 rok . Co do zasady zawiera regulacje tożsame z tymi z rozporządzenia z 22 września 2017 roku. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia w Ocenie Skutków Regulacji zmiany dotyczą tylko dwóch kwestii:
- zmienia się definicja terminu „okres obliczeniowy” - obejmie ona rok 2019. W obowiązującym rozporządzeniu jest to okres rozliczeniowy poprzedzający okres planowania, w danym oddziale wojewódzkim Funduszu;
- znika współczynnik korygujący wysokość ryczałtu systemu zabezpieczenia w związku z osiągnięciem określonego poziomu realizacji świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – w związku z wyłączeniem tych świadczeń do finansowania poza ryczałtem systemu zabezpieczenia.
W OSR jednak nie wyliczono żadnych skutków finansowych tych zmian.
Obecna sieć do końca 2022 roku
Przypomnijmy, że w marcu 2021 roku powinny zostać ogłoszone nowe wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci. Powołano już nawet w NFZ specjalny zespół do ustalenia nowych zasad. Z powodu pandemii kwalifikacja zostanie jednak przesunięta, i to już kolejny, trzeci raz.
Zgodnie z ustawą z 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która czeka na podpis prezydenta obowiązujący wykaz placówek zakwalifikowanych do podstawowego zabezpieczenia szpitalnego (PSZ) będzie obowiązywał o pół roku dłużej, czyli do końca 2022 roku.
Zgodnie z jej art. 4 ust. 1przy ustalaniu ryczałtu systemu zabezpieczenia za okres rozliczeniowy obejmujący okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. uwzględnia się dane dotyczące liczby i rodzaju świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych i sprawozdanych za okres rozliczeniowy obejmujący 2019 r., finansowanych w formie ryczałtu systemu zabezpieczenia.
Ustawa zobowiązuje do wydania nowego rozporządzenia
Ustęp 2 zobowiązuje ministra zdrowia do wydania rozporządzenia określający sposób ustalenia ryczałtu z uwzględnieniem konieczność zabezpieczenia odpowiedniego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz zapewnienia stabilności finansowania systemu zabezpieczenia. Skierowany do konsultacji projekt to wypełnienie tej dyspozycji.