Biliński podał, że czują się oszukani, gdy zapisy projektu ustawy dotyczącej wzrostu nakładów w ochronie zdrowia, ale także podwyżek dla lekarzy specjalistów oraz rezydentów nie realizują zapisów porozumienia, które podpisali z ministrem zdrowia w lutym br.
Biliński podał, że mają trzy scenariusze rozłożone na dwa lata. – Zaczniemy znów wypowiadać klauzule opt out, jeśli ustawa nie zostanie zmieniona – podkreśla Biliński. – Zaczniemy dyżurować po 5 godzin, co jest zgodne z dyrektywą unijną albo dojdzie do punktu kulminacyjnego, do którego trzeba dążyć, czyli odbędzie się masowe zwalnianie się z pracy przed wyborami samorządowymi w 2019 r. – podał Biliński.
Projekt ustawy nie realizuje porozumienia
Zdaniem Porozumienia Rezydentów OZZL minęło prawie pięć miesięcy od podpisania porozumienia, a wielkich zmian w ochronie zdrowia nie ma.
Zdaniem PR OZZL projekt projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, nie realizuje zapisów porozumienia zawartego między Porozumieniem Rezydentów i ministrem zdrowia. Projekt został przyjęty przez rząd i został skierowany do prac parlamentarnych, w tym tygodniu ma się nim zająć Sejm.
- Ten ostatni projekt ustawy, bardzo nas zabolał – podkreślał Biliński. - Pacjentom zabiera się pieniądze o które ciężko walczyliśmy. Męczy nas ta ciągła przepychanka i wyścig kto będzie sprytniejszy. Projekty ustaw za każdym razem nie był zgodne z tym co podpisaliśmy w porozumieniu.
Zabolały odpisy na hazard i Agencję
Biliński podał, że ustawa miała wejść w życie 1 lipca, co nadal nie nastąpiło. - To co nas najbardziej zabolało, to jawna dyskryminacja pacjentów – podkreślał przedstawiciel PR. - W ustawie dopisano dwa punkty, że pieniądze ze wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB pójdą także na działalność Agencji Oceny Technologii Medycznych oraz Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Z naszych wyliczeń wynika, że chodzi o ok. 173 mln zł. Za te pieniądze można, by wykupić dodatkowo 250 tys. badań rezonansów magnetycznych.
Prof. Andrzej Matyja, prezes NRL podkreślał, że oczekują, że treść porozumienia zostanie wcielona w życie.
- Projekt ustawy przedstawiony został po czasie. Cały proces legislacyjny przebiega nietypowo. 25 czerwca znalazł się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Nie było debat eksperckich – podkreślał prezes NRL. - Konsultacji. A to powinno być. Kryzys w ochronie zdrowia się pogłębia.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zapytana dziś o realizację porozumienia z PR OZZL odpowiedziała, że jest realizowane.
- Przygotowane są konkretne akty prawne, rozwiązania, które mają wprowadzić do porządku prawnego ustalenia z tego porozumienia. Właśnie do Sejmu trafił projekt ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych. Po uchwaleniu przez Sejm, Senat i podpisaniu przez prezydenta jest szansa, żeby od 1 lipca te rozwiązania zaproponowane w porozumieniu zafunkcjonowały – mówiła Szczurek-Żelazko.