Większość warunków porozumienia pokrywa się z wcześniejszymi propozycjami Ministerstwa.
Pierwszy z warunków dotyczył tego, że gabinety lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim będą otwarte od 7 stycznia 2015 roku, był to warunek, pod jakim lekarze POZ mogą zachować deklaracje pacjentów.
Kwota dodatkowego finansowania lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej pozostała na poziomie 1,1 mld zł (zamiast oczekiwanych przez PZ 2 mld). Utrzymany został natomiast system finansowania motywacyjnego w POZ oraz sprawozdawczość w POZ. Zniesiona została natomiast waga 3,0 dla pacjentów z cukrzycą i cierpiących na schorzenia układu krążenia.
Czytaj: Arłukowicz: gabinety lekarzy POZ będą otwarte bez dodatkowych pieniędzy >>>
Na poziomie 1:15 pozostał czujności onkologicznej dla lekarzy POZ. Wbrew żądaniom lekarzy pacjenci nie będą płacić za „przekroczenie progu przychodni". Minister nie zgodził się także na 20 dni roboczych wolnych od pracy w POZ.
Minister zdrowia przychylił się do postulatu Porozumienia Zielonogórskiego, aby w resorcie powstał zespół, który będzie analizował, w jaki sposób pakiet onkologiczny będzie wprowadzany w życie i proponował ewentualne korekty.
- Wprowadzamy zmiany w systemie kolejkowym, zmiany w systemie onkologicznym i przez najbliższe miesiące będziemy bardzo poważnie i bardzo szczegółowo monitorować to, co się będzie działo w systemie ochrony zdrowia, bo są to duże zmiany i chcemy je wprowadzać razem z lekarzami, którzy będą pracowali w tym systemie – podkreślił podsekretarz stanu Sławomir Neumann.
Minister Arłukowicz przeprosił pacjentów za problemy z dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej i podziękował im za cierpliwość. Wiceminister Neumann podziękował natomiast partnerom z Porozumienia Zielonogórskiego za podjęcie odpowiedzialnej decyzji o przyjęciu argumentów Ministerstwa i powrocie do pracy lekarzy POZ zrzeszonych w ich organizacji.