Odpowiedź

Nie mniej niż 10 lat.

Uzasadnienie

Niewątpliwie oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej nie stanowi dokumentacji medycznej pacjenta. Analizując bowiem przepisy ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 159 z późn. zm.) - dalej u.p.p. należy stwierdzić, że dokumentacja medyczna to określone w ustawie oraz przepisach odrębnych dane odnoszące się do stanu zdrowia pacjenta oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych, gromadzone i udostępniane na zasadach określonych w powyższej ustawie. Zatem w zakresie przechowywania oświadczeń o przysługującym prawie do świadczeń nie będą miały zastosowania przepisy art. 29 u.p.p.

Nie ma wyraźnych przepisów w zakresie przechowywania oświadczeń o przysługującym prawie do świadczeń, jednak złożenie oświadczenia ma ten skutek, że niezależnie od tego czy oświadczenie jest zgodne z prawdą czy też nie, Fundusz nie może odmówić świadczeniodawcy sfinansowania świadczenia opieki zdrowotnej z powodu braku prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. W konsekwencji również sytuacja będzie się odnosiła do możliwości żądania zwrotu wynagrodzenia za świadczenia udzielone w związku ze złożonym oświadczeniem, w okresie późniejszym na podstawie dokonywanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia weryfikacji lub kontroli realizacji świadczeń. Zatem, należy ocenić ten problem z punktu widzenia możliwości dochodzenia przez Fundusz od świadczeniodawcy roszczeń.

Jak wynika z treści art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) termin przedawnienia roszczeń wynosi 10 lat, a w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Ponieważ Fundusz nie prowadzi działalności gospodarczej, jak również świadczenia opieki zdrowotnej realizowane na podstawie umowy z NFZ nie mają charakteru świadczeń okresowych, termin przedawnienia roszczeń Funduszu względem świadczeniodawcy wynosi 10 lat liczony od dnia wymagalności roszczenia. W konsekwencji również taki okres przechowywania oświadczeń o przysługującym prawie do świadczeń uchroni świadczeniodawcę przez zwrotem wynagrodzenia za zrealizowane świadczenie na rzecz osoby nieuprawnionej.

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie