Może to nastąpić wtedy, gdy realizacja świadczeń nastąpiła zgodnie z postępowaniem określonym w rozporządzeniu ministra zdrowia z 20 października 2014 roku dotyczącego świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.
Czytaj: Pakiet onkologiczny: świadczenia nielimitowane w zarządzeniu prezesa NFZ >>>
Oznacza to, że realizacja świadczenia nastąpiła na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (KDiLO), o której mowa w art. 32a ust. 1 ustawy o świadczeniach, pacjentowi, u którego w wyniku diagnostyki onkologicznej stwierdzono nowotwór złośliwy (określony wg ICO-10: C00 - C43, C45 - D03, D05 - D09). Realizacja ta musi być także zgodna ścieżką postępowania terapeutycznego określoną przez zespół wielodyscyplinarny w "Planie leczenia" oraz w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia umieszczenia świadczeniobiorcy na liście oczekujących na udzielenie świadczenia.
W przypadku, gdy świadczenie nie zostało wykonane zgodnie z warunkami określonymi w podanym rozporządzeniu, albo w wyniku diagnostyki wykluczony został nowotwór, bądź rozpoznano niezłośliwą jego postać, rozliczenie takiego świadczenia będzie następowało w ramach właściwego zakresu podstawowego umowy.
W sytuacji, gdy pacjent został skierowany do szpitala bez wydania karty DiLO i wykonano zabieg usunięcia guza, na przykład mózgu, jajnika, jądra wraz ze stwierdzeniem nowotworu złośliwego (kod rozpoznania ICO-10 z zakresu C56, C62, C70 - C72), szpital zobowiązany jest wydać pacjentowi kartę DiLO celem dalszego leczenia onkologicznego w ramach "szybkiej terapii onkologicznej". Rozliczenie opisanej hospitalizacji następuje w ramach pakietu onkologicznego.