Rozporządzenie ministra zdrowia z 13 czerwa 2017 w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz.U. poz. 1217) określa, iż wskazanymi dziedzinami, w których możne być uzyskiwany tytuł specjalisty, są:
1) epidemiologia;
2) fizyka medyczna;
3) inżynieria medyczna;
4) neurologopedia;
5) promocja zdrowia i edukacja zdrowotna;
6) psychologia kliniczna;
7) zdrowie publiczne;
8) zdrowie środowiskowe;
9) mikrobiologia;
10) toksykologia;
11) przemysł farmaceutyczny;
12) radiofarmacja;
13) surdologopedia;
14) psychoseksuologia;
15) embriologia kliniczna.
Rozporządzenie określa również szczegółowy zakres danych dotyczących przebiegu szkolenia specjalizacyjnego zawartych w elektronicznej karcie przebiegu szkolenia specjalizacyjnego, zwanej dalej "EKS", wraz ze wskazaniem zakresu danych wprowadzanych do EKS przez osobę odbywającą szkolenie specjalizacyjne, kierownika specjalizacji, jednostkę szkolącą i wojewodę lub danych potwierdzanych w EKS przez te podmioty.
Ponadto w akcie normatywnym określono szczegółowy sposób i tryb przeprowadzania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie ochrony zdrowia, zwanego dalej "PESoz", oraz jego dokumentowania, w tym skalę ocen ze wskazaniem, które z ocen według tej skali uznaje się za oceny pozytywne, a które za negatywne, sposób przeliczania na ocenę liczby punktów uzyskanych z egzaminu testowego, o którym mowa w ar. 35 ust. 8 ustawy z 24 lutego 2017 roku o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz.U. poz. 599) - dalej u.u.t.s. - i średniej arytmetycznej, o której mowa w art. 36 ust. 5 i art. 37 ust. 2 u.ut.s., wzór karty zastrzeżeń, o której mowa w art. 35 ust. 5 u.u.t.s., oraz wzory protokołów, o których mowa w art. 41 ust. 1 u.u.t.s.
Wysokość opłaty ze PESoz wynosi 450 zł, zaś w przypadku przystępowania przez osobę zdającą PESoz wyłącznie do egzaminu teoretycznego albo wyłącznie do egzaminu praktycznego wysokość opłaty wynosi 225 zł.
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl