Sprawa dotyczyła sporu pielęgniarek oraz Okręgowego Inspektora Pracy ze szpitalem uniwersyteckim w Krakowie. Inspektor nie zgodził się z tym, że pracujące na Oddziale Intensywnej Terapii pielęgniarki nie mogą ubiegać się o emeryturę pomostową, dlatego że szpital nie umieścił ich zadań w wykazie stanowisk, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Z tego powodu pielęgniarki nie znalazły się w imiennej ewidencji pracowników wykonujących takie prace. Zasady te zostały wyrażone w art. 41 ust. 4 ustawy o emeryturach pomostowych.
Czytaj: Praca pielęgniarki w poradni przeciwgruźliczej nie jest pracą w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze >>>
Władze szpitala wyjaśniały, że w wykazie znajdują się tylko osoby, które uczestniczą w zabiegach przeprowadzonych w stanach nagłych, a nie personel medyczny pracujący w warunkach ostrego dyżuru, tak jak obie pielęgniarki.
Okręgowy Inspektor Pracy nie godził się z takim poglądem i nakazał wpisanie przez pracodawcę do ewidencji dwóch pielęgniarek. Szpital odmówił i sprawa trafiła do NSA.
Cały artykuł www.lex.pl
NSA: pielęgniarki na ostrym dyżurze nie wykonują pracy szkodzącej zdrowiu
Według Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeśli szpital nie wpisze pracy personelu medycznego na oddziałach intensywnej terapii do ewidencji zawodów wykonywanych w szczególnych warunkach, to inspektor pracy nie może nakazać pracodawcy zmiany takiego rejestru.