Pytanie
Czy kobiety po operacji nowotworu piersi mogą po leczeniu szpitalnym skorzystać z leczenia sanatoryjnego?
Czy musi upłynąć rok po operacji (mastektomii), aby korzystać z refundacji na sanatorium?
Odpowiedź
Choroba nowotworowa stanowi przeciwwskazanie do leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej, tj. czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem:
- 5 lat w przypadku: czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki,
- 12 miesięcy w przypadku innych nowotworów złośliwych,
od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyłączeniem leczenia hormonalnego.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitacja uzdrowiskowa przysługuje świadczeniobiorcy na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, wystawiając skierowanie jest zobowiązany, stosownie do § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 7 lipca 2011 roku w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, brać pod uwagę:
1) wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej określone w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z 28 lipca 2005 roku o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych;
2) w przypadku dorosłych - zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, nie częściej niż raz na 18 miesięcy.
Wskazania i przeciwwskazania określa z kolei § 5 rozporządzenia ministra zdrowia z 5 stycznia 2012 roku w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, który określa że przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego jest choroba nowotworowa.
Zobacz inne komentarze tej autorki:
Ustawa o świadczeniach zdrowotnych nie pozwala na pobieranie dopłat >>>
Podmiot leczniczy nie może rozszerzyć uprawnień do świadczeń poza kolejnością >>>
Świadczenia zdrowotne bez kolejki nie przysługują wdowie po kombatancie >>>
NFZ nie ma obowiązku wyjaśniać tzw. konfliktów personelu, ale może to zrobić >>>
Agnieszka Pietraszewska-Macheta
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także studiów podyplomowych w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ukończyła aplikację sądową. Od 1998 r. pracuje w systemie ubezpieczeń zdrowotnych, najpierw jako współorganizator Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych w Krakowie, następnie jako pracownik Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych oraz Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych. Od 2003 roku jest pracownikiem Narodowego Funduszu Zdrowia, początkowo jako Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, a obecnie jako radca prawny w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Warszawie. Jest współautorką komentarza do ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, w szczególności dotyczące finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.
Współautorka publikacji Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Agnieszka Pietraszewska-Macheta współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie.
Nowotwór w pewnych wypadkach jest przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego
Choroba nowotworowa stanowi w określonych przypadkach przeciwwskazanie do leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej. Dotyczy to czynnej choroby nowotworowej oraz okresu przed upływem określonego czasu od zakończenia leczenia wyjaśnia Agnieszka Pietraszewska-Macheta w komentarzu w Serwisie Prawo i Zdrowie.