Odpowiedź

Nie, w szpitalnym oddziale ratunkowym z centralną izbą przyjęć nie może być zatrudniony koordynator niebędący lekarzem zamiast ordynatora.
Zakładając, że szpital, w którego strukturze istnieje szpitalny oddział ratunkowy, jest świadczeniodawcą z rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), do warunków funkcjonowania oddziału, zarówno pod względem wymagań lokalowych jak i personalnych, zastosowanie mają przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1082 z późn. zm.), które w załączniku nr 1 pkt 46 określa wymagania stawiane szpitalnym oddziałom ratunkowym.
W zakresie powyższych warunków rozporządzenie odsyła w całości do przepisów ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 757) - dalej u.p.r.m.
Przechodząc więc na grunt ww. ustawy należy wskazać, iż art. 34 u.p.r.m. upoważnia Ministra Zdrowia do określenia m.in. minimalnego wyposażenia, organizacji oraz minimalnych zasobów kadrowych szpitalnych oddziałów ratunkowych. Upoważnienie to realizuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. Nr 237, poz. 1420), które w § 13 stanowi, iż minimalne zasoby kadrowe oddziału stanowią:
1) ordynator oddziału (lekarz kierujący oddziałem);
2) pielęgniarka oddziałowa, będąca pielęgniarką systemu;
3) lekarze w liczbie niezbędnej do zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania oddziału, w tym co najmniej jeden lekarz systemu przebywający stale w oddziale;
4) pielęgniarki lub ratownicy medyczni w liczbie niezbędnej do zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania oddziału.
Tym samym nie ma możliwości powierzenia kierowania tym odziałem osobie nie będącej lekarzem, możliwe jest jedynie zastąpienie stanowiska ordynatora stanowiskiem lekarza kierującego oddziałem. O ile jednak podmiot, w strukturze którego istnienie omawiany oddział nie jest przedsiębiorcą (czyli jeśli jest to SP ZOZ lub inny szpital publiczny), do lekarza kierującego oddziałem będą miały zastosowanie te same wymagania kwalifikacyjne, jakie odnoszą się do ordynatora, zgodnie z pkt 4 załącznika do rozporządzenia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz. U. Nr 151, poz. 896).
Na marginesie należy zauważyć, że ani ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 217) ani wskazane wyżej przepisy dotyczące kwalifikacji pracowników podmiotów leczniczych, nie znają pojęcia "koordynatora oddziału".
Zastosowanie powyższej nomenklatury oraz zastąpienie stanowiska ordynatora lub lekarza kierującego oddziałem stanowiskiem 'koordynatora' niebędącego lekarzem możliwe jest więc tylko w podmiotach leczniczych będących przedsiębiorcami, ponieważ nie mają do nich zastosowania przepisy art. 49 u.dz.l. ani rozporządzenie w sprawie kwalifikacji. Podmiot taki musiałby także nie być związany umową z Narodowym Funduszem Zdrowia (tj. nie być świadczeniodawcą w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) oraz nie być jednostką systemu ratownictwa w rozumieniu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.