W sprawie skarg obywateli dotyczących niewystarczającej liczby lekarzy sądowych w wymiarze sprawiedliwości zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości Rzecznik Praw Obywatelskich. Rzecznik prosił o poinformowanie o podjętych środkach mających na celu poprawę tego stanu rzeczy.
Ministerstwo poinformowało Rzecznika, że w celu zachęcenia lekarzy do podejmowania tej funkcji podjęta została decyzja o podwyższeniu do 120 zł kwoty za wystawienie zaświadczenia przez lekarza sądowego. Skutki finansowe tej zmiany mają zostać pokryte poprzez przesunięcie środków finansowych w części 15 budżetu państwa na rok 2016 („Sądy powszechne”).
Czytaj: Brakuje biegłych lekarzy sądowych>>>
W związku z tym w Ministerstwie Sprawiedliwości zainicjowane zostały prace legislacyjne dotyczące zmiany rozporządzenia ministra z 14 stycznia 2008 roku w sprawie wynagrodzenia przysługującego lekarzowi sądowemu i trybu finansowania tego wynagrodzenia oraz zwrotu kosztów dojazdu, a także wzoru zestawienia wystawionych zaświadczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 467).
Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział, że będzie w dalszym ciągu monitorował funkcjonowanie instytucji lekarza sądowego.
Żeby widzieć komentarze musisz:
- być zalogowanym do Facebooka
- mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
- korzystać z przeglądarki Chrome