Autorka wprowadzenia Magdalena Krekora podkreśla, że podjęcie większości czynności związanych z produktami leczniczymi wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń i zezwoleń wydawanych przez organy administracji publicznej. Po ich uzyskaniu przedsiębiorca podlega kontroli organów odpowiedzialnych za nadzór nad rynkiem produktów leczniczych, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości może nawet utracić uprawnienia do prowadzenia działalności. 

Publikacja ma na celu przedstawienie w sposób przystępny wszystkich tych regulacji oraz ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej dotyczącej obrotu hurtowego i detalicznego produktami leczniczymi. 

„Nie można zapominać, że nie da się prowadzić takiej działalności bez wsparcia osób wykonujących zawód farmaceuty. Dlatego też znaczna części niniejszej publikacji została poświęcona zasadom wykonywania tego zawodu. Podobnie nie zapomniano o trudnej materii związanej z refundacją leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. W związku z faktem, iż apteki oraz hurtownie farmaceutyczne mogą prowadzić obrót nie tylko produktami leczniczymi, ale także innymi rodzajami produktów, także tym produktom poświęcono w niej sporo miejsca” – podkreśla autorka wprowadzenia do publikacji.

Magdalena Krekora przypomina, że polskie prawo farmaceutyczne w całości jest oparte na prawie Unii Europejskiej, co wynika z faktu, iż jest to dziedzina bardzo głęboko zharmonizowana, a produkty lecznicze są dopuszczane do obrotu, wytwarzane, badane, przechowywane i transportowane na podstawie identycznych wymagań w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej, co ułatwia ich swobodny przepływ na wspólnym rynku. W rezultacie takie dziedziny, jak dopuszczanie do obrotu produktów leczniczych, wytwarzanie produktów leczniczych, reklama produktów leczniczych czy obrót hurtowy produktami leczniczymi niemal w całości opierają się na przepisach unijnych. 

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Dowiedz się więcej z książki
MERITUM Prawo farmaceutyczne \\\
    \\\\
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • \\\\
  • darmowa wysyłka od 50 zł
  • \\\
\\\

 

„Jeśli chodzi o przepisy dotyczące refundacji, to przepisy unijne przede wszystkim zawierają wskazówki, jak ma wyglądać ustalanie cen leków – ma przebiegać w sposób transparentny. Natomiast zostawiają dużą dowolność odnośnie do nadania ostatecznego kształtu systemowi refundacji i w ogóle kształtowania całego systemu ochrony zdrowia. Każde państwo członkowskie UE może dowolnie ustalać, które leki refunduje i w jakim zakresie. Podobnie państwom członkowskim pozostawiono bardzo dużą swobodę, jeżeli chodzi o kształtowanie systemu obrotu detalicznego produktami leczniczymi” – czytamy we wprowadzeniu.

Autorka przypomina, że w Polsce wybrano system, w którym w obrocie detalicznym uczestniczą nie tylko apteki, ale także sklepy ogólnodostępne czy zielarskie. Nie wprowadzono także limitu liczby aptek na liczbę mieszkańców, czyli systemu, który obowiązuje w innych krajach, takich jak na przykład Niemcy czy Francja. Polski system natomiast wyklucza możliwość łączenia działalności polegającej na hurtowym i detalicznym obrocie produktami leczniczymi. 

„Ponadto nie można nie zauważyć zarysowującej się tendencji do zwalczania koncentracji na rynku farmaceutycznym, która zdaniem wielu osób odpowiedzialnych za rynek farmaceutyczny zaburza konkurencję i prowadzi do wzrostu cen” – stwierdza autorka wprowadzenia do opracowania.

„MERITUM Prawo farmaceutyczne” to unikatowa publikacja kompleksowo przedstawiająca problematykę obrotu produktami leczniczymi oraz omawiająca regulacje prawne z tym związane. Omówiono w niej między innymi zasady prowadzenia obrotu hurtowego i detalicznego produktami leczniczymi, wymagania, jakie należy spełnić, by otworzyć hurtownię farmaceutyczną czy aptekę, zasady prowadzenia hurtowni farmaceutycznej i apteki zgodnie z prawem oraz konsekwencje naruszania prawa przy prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej i apteki.

Publikacja zawiera również zasady dopuszczania do obrotu produktów leczniczych, omawia funkcjonowanie systemu refundacji, sposoby uzyskania refundacji dla określonego leku oraz stosowanie w praktyce przepisów refundacyjnych.

Autorzy zajęli się także zagadnieniami związanymi z reklamą aptek, z funkcjonowaniem aptek internetowych, z prawami pacjenta w aptece, a także problematyką związaną z opieką farmaceutyczną oferowaną przez apteki.

Tematem publikacji są także zagadnienia związane z funkcjonowaniem nadzoru farmaceutycznego, obrotu produktami, które mogą być sprzedawane w aptekach, a nie są produktami leczniczymi, oraz związane z wykonywaniem zawodu farmaceuty.

Atutem publikacji jest poradnikowe ujęcie prezentowanej tematyki. Publikacja przeznaczona jest dla właścicieli i kierowników aptek, przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w branży farmaceutycznej, farmaceutów, prawników obsługujących apteki oraz pracowników Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Powinna także zainteresować firmy farmaceutyczne. 

Publikacja obejmuje zmiany ustawy - Prawo farmaceutyczne wprowadzone w 2015 roku. Wszystkie zmiany wynikające z kolejnych nowelizacji tej i innych ustaw omówionych w książce zostaną przedstawione i szczegółowo omówione w ramach dwóch elektronicznych aktualizacji, które nabywcy publikacji otrzymają w 2016 roku.

Autorami książki są: Joanna Adamczyk (red. naukowy) , Emilia Chmielewska , Małgorzata Czerwińska , Katarzyna Kęska , Magdalena Krekora (red. naukowy) , Monika Kwiatkowska , Łukasz Sławatyniec  oraz Monika Woźniacka.

Książka jest dostępna w przedsprzedaży w księgarni Profinfo.