„My pacjenci oraz organizacje ich reprezentujące nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której miałoby zabraknąć tak ważnego urzędu” – czytamy w liście.
Wystąpienie Koalicji jest związane z „Raportem dotyczącym możliwości uproszczenia regulacji w zakresie wykonywania działalności leczniczej”, opracowanym przez zespół ekspertów powołanych przez ministra zdrowia. Raport został opublikowany w czerwcu 2016 roku i ocenie poddano w nim między innymi Ustawę z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
„Krytyczna i nieuzasadniona opinia na temat roli, jaką pełni Rzecznik Praw Pacjenta w Polsce wraz z rekomendacjami likwidacji bądź gruntownej zmiany uprawnień Rzecznika budzi nasz sprzeciw” – napisali autorzy listu.
Koalicja podkreśla, że ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta gwarantuje minimalne poszanowanie oraz przestrzeganie podmiotowych i przedmiotowych praw pacjentów w systemie opieki zdrowotnej. Według Koalicji nie jest ona wymierzona przeciwko podmiotom leczniczym, a wręcz przeciwnie, zapewnia równowagę w systemie, gdzie naturalnie silniejszą pozycję zajmują świadczeniodawcy i lekarze. Doświadczenia 10 lat funkcjonowania urzędu Rzecznika potwierdzają jego zasadność oraz przydatność.
Czytaj: Rzecznik Praw Pacjenta jest centralnym organem administracji rządowej>>>
Koalicja podkreśla też, że polskie rozwiązania w zakresie ochrony praw pacjenta stały się przykładem dla innych państw europejskich, które wprowadziły podobne regulacje u siebie.
Autorów listu niepokoi także fakt, że raport zawierający tak radykalne wnioski, nie był konsultowany społecznie, a wśród opracowujących go ekspertów zabrakło przedstawicieli środowiska pacjentów, co przełożyło się na jego jednostronne spojrzenie.
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych reprezentująca prawa i interesy 2,5 milionów pacjentów chorych na nowotwory w Polsce, zrzesza 36 największych organizacji pacjentów onkologicznych.