Jakie wynagrodzenie (z jakiego okresu czasu) stanowi podstawę obliczenia odprawy rentowej, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy i nagrody jubileuszowej pracownika SP ZOZ-u w sytuacji, gdy bezpośrednio przed ustaniem stosunku pracy, wskutek wyczerpania okresu zasiłkowego, otrzymywał on zasiłek chorobowy (od lutego 2007 r. do lipca 2008 r.)?

Pracownik ten w ostatnim roku miał przyznane podwyżki na ogólnych zasadach dla pracowników SP ZOZ-u, z których nie korzystał.

Zgodnie z art. 62c ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.) ustalanie okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz jednorazowej odprawy przysługującej pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, a także szczegółowe zasady ich obliczania i wypłacania regulują przepisy o wynagrodzeniu obowiązujące u danego pracodawcy. Bez znajomości regulaminu wynagradzania (lub układu zbiorowego pracy, jeżeli taki został zawarty) obowiązującego w danym SP ZOZ-ie, nie sposób udzielić szczegółowej odpowiedzi.

Zasady obliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy regulują przepisy powszechnie obowiązujące, tj. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm., ostatnie znowelizowane ze skutkiem na dzień 3 listopada 2009 r.).


Zgodnie z § 14 rozporządzenia ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, uregulowane także w tym rozporządzeniu.

Szczegółowe zasady obliczenia ekwiwalentu są następujące:

składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu (§ 15 rozporządzenia);
składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, z wyjątkiem określonych w § 7, wypłacone (a nie jak do 2 listopada 2009 r. uzyskane) w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu.
Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu, o którym mowa wyżej, wynagrodzenie faktycznie wypłacone (a nie uzyskane jak do 2 listopada 2009 r.) mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

W opisanej sytuacji zastosowanie ma reguła wyrażona w § 11 ust. 1 rozporządzenia, zgodnie z którą jeżeli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, poprzedzający miesiąc wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie określone w § 8 (wypłacone wynagrodzenie za okres 3 miesięcy poprzedzające miesiąc rozpoczęcia urlopu - w tym wypadku poprzedzające miesiąc następujący po miesiącu ustania stosunku pracy), przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi przysługiwało takie wynagrodzenie.

Jeżeli w przypadku określania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględniono podwyżek wynagrodzenia przysługujących wszystkim pracownikom SP ZOZ-u, podwyżek tych nie uwzględnia się także przy ustaleniu wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy oblicza się dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń ustalonych jak wyżej przez współczynnik, o którym mowa w § 19 rozporządzenia, a następnie dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez 8 (do 2 listopada 2009 r. przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika), a następnie mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego (zmiana od 3 listopada 2009 r.).

Zgodnie z § 19 rozporządzenia, współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego. Współczynnik ten ustala się, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość współczynnika, ustaloną zgodnie z ust. 2, obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Magdalena Rycak